Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Muhtemelen Bilmeniz Gereken Soba Eriştesinin Sağlığa Faydaları ve Dezavantajları

Kemik Sağlığı İçin Fosfor

 1. Soba eriştesi karabuğday unundan yapılan Japon eriştesidir. Erişte kalınlığı spagetti ile kolayca karşılaştırılabilir ve hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilebilir. Fındık aroması tavada kızartmalar ve salatalar için iyi bir temel oluşturur. Soba eriştesi yararlı manganez sunarken ve kalori bilinçli diyetlere uysa da, bazı besinsel dezavantajları da var.

Soba Eriştesinin Sağlığa Faydaları

 1. Karabuğday unu - soba eriştesi için temel - Oldways Bütün Tahıllar Konseyi tarafından paylaşılan birçok çalışmada gösterildiği gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Bir glütensiz tahıl olarak, buğday tüketemeyenler için bir alternatif.

 2. "Karabuğday unu kalp sağlıklı - veya kalp hastalıklarına karşı koruyucudur - ve phytonutrientler bakımından zengindir" diyor kitabın yazarları, Bagel'imi Çarpmalı mıyım? uzmanlar Hallie Rich ve Ilyse Schapiro, MD, RD, CDN. “Fito besin maddeleri, çeşitli hastalıkları önleyebilen antioksidanlardır.”

 3. Rich ve Dr. Schapiro, karabuğday ununun protein, lif, demir, karbonhidrat ve tiamin gibi iyi bir besin kaynağı olduğunu açıklar. Karabuğday erişte de büyük bir manganez kaynağıdır. Bir fincan pişmiş erişte 426 mikrograma sahiptir ve bu da erkekler için günlük manganez ihtiyacına% 19, kadınlar için% 24 katkıda bulunur.

 4. Manganez, gıdaları enerjiye ve antioksidan enzimlere dönüştürmek için gerekli olanlar da dahil olmak üzere birkaç enzimin bir bileşenini oluşturur - hücre hasarını önlemek için zararlı serbest radikalleri parçalayan bir enzim sınıfı. Manganez ayrıca yara iyileşmesi için gerekli bir protein olan kollajen yapımına yardımcı olur ve sağlıklı kıkırdak ve kemiği korur.

 5. Karabuğday eriştesi, önemli miktarda vitamin içermez ve manganez içeriğinden başka, mineralleri fazla tedarik etmez.

 6. "Bazıları yüzde yüz karabuğday ununun meyve ve sebze yemek kadar sağlıklı olabileceğini söylüyorlar" diyor Rich ve Dr. Schapiro. “Bu, sadece buğday unu tüketmeniz ve meyve ve sebzeler yememeniz gerektiği anlamına gelmez.” Çok yönlü beslenmeyi sürdürmek için onu mevcut diyetinize nasıl entegre edeceğinizi öğrenmek çok önemlidir.

Geleneksel Makarnaya Karşı Soba Eriştesi

 1. "Soba eriştesi geleneksel makarnaya göre daha az kaloriye ve daha fazla proteine ​​sahip, bu nedenle kan şekerinizi artıracak" diyor Rich ve Shapiro. “Geleneksel makarna, rafine undan yapılır ve kaloriler, şekerler ve karbonhidratlarda daha yüksek olma eğilimindedir.”

 2. Soba eriştesi, buğday makarnasına daha düşük kaliteli bir alternatif sunuyor. Her bir pişmiş erişte bardağı sadece 113 kalori veya 2.000 kalorili bir diyetle günlük limitin sadece yüzde beşinden fazlasını içerir.

 3. Öte yandan beyaz spagetti, fincan başına 220 kalori, tam buğday versiyonu ise 174 kalori içerir. Haftada üç kez makarnayı yerseniz, beyaz makarnanın soba eriştesine geçmesi, yıllık olarak 16.692 kaloriden veya yaklaşık beş poundluk eşdeğerden tasarruf etmenizi sağlar.

Soba Eriştesinin Sağlık Dezavantajları

 1. Soba eriştesi, glisemik yükleri nedeniyle kan şekeri seviyenizi etkiler. Bir yemeğin glisemik yükü karbonhidrat içeriğini ve ayrıca yedikten sonra kan şekeri seviyenizi ne kadar hızlı yükselttiğini de dikkate alır.

 2. Soba eriştesi yüksek glisemik yüke sahip 22, bu da kan şekeri seviyelerinizde önemli bir etkiye sahip olabilecekleri anlamına geliyor. Harvard Halk Sağlığı Okulu, yüksek glisemik yüke sahip yiyeceklerin sınırlandırılmasını ve bunun yerine tam tahıllı makarna da dahil olmak üzere fasulye ve kepekli tahıllar gibi düşük GL gıdalarını tercih etmeyi önerir.

 3. Diyetinize soba erişte eklerken - özellikle glutensiz iseniz - tüm malzemelere bakmanız çok önemlidir. Zengin ve Dr. . “Etiketleri oku ve ilk malzemenin karabuğday unu olduğundan emin ol.”

 4. Buğday makarnasından soba eriştesine geçerseniz, buğday makarnasında bulunan B kompleksi vitaminleri, demir ve selenyumları kaçıracaksınız. Besin değeri bakımından zengin yemekler hazırlamak için diğer malzemeleri karabuğday eriştenizle eşleştirin. Erişte tavuk göğsü, karides, soya peyniri veya tempe ile doldurun ve buğulanmış veya sote edilmiş sebzeleri lif kaynağı, C vitamini ve antioksidanlar olarak ekleyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407