Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mor Havuç Sağlık Yararları

Adım 5

 1. Mor havuç, 2,000 B.C. ve zengin bir canlı renge sahip olmak için özel olarak yetiştirildi. Normal portakallı havuçlardan daha tatlı bir tada sahiptir ve her tabağa renkli bir katkı yapar. Mor havuçlar sadece renkli değil, aynı zamanda faydalı antioksidanlar ve besinlerle doludur. Çoğu zaman, bunları çiftçi pazarlarında veya yerel bakkalınızdaki özel siparişlerde bulabilirsiniz.

Antioksidan Özellikler

 1. Bu özel havuçtaki mor pigment, antosiyanin adı verilen antioksidan bir bileşikten geldi. Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücrelere kalıcı hasar verebilir ve kanser, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol gibi kronik hastalıklara neden olabilir. Diyetinize antosiyanin ilavesi "kötü" LDL kolesterolünüzü düşürürken, sinir sisteminizi, özellikle oksidatif hasara duyarlı beyninizi de korur.

Kalorilerde Düşük

 1. Mor havuçlar kalori bakımından doğal olarak düşüktür, bu nedenle suçlu hissetmeden atıştırma yapabilirsiniz. Amerikan Diyet Derneği'ne göre 1 bardak çiğ mor havuç çubukları, minimum 25 kalori ve 5 gram karbonhidrat sağlar. 1 su bardağı buğulanmış, dilimlenmiş mor havuç hizmetinin tadını çıkarırken, 50 kalori ve 10 gram karbonhidrat içerir.

Fiberde Yüksek

 1. Elyaf, sindirimi hızlandıran ve vücudunuzun gerekli besinleri emmesine yardımcı olan faydalı bir bileşiktir. Sağlıklı bir diyet için erkeklerin günlük 38 gram lifi, kadınların ise 25 gramını alması gerekir. Mor havuçlar her 1 ons porsiyonda çiğ çubuklara yaklaşık 0,8 gram lif verir. Örneğin, 1/2 bardak veya 4 ons, mor havuç çubukları yerseniz, yaklaşık 3 gram lif elde edersiniz. Mor havuçlardaki liflerin çoğu, sindirim kanalındaki suyu emen ve jel benzeri bir madde oluşturan, çözünürdür. Bağırsaklardan geçerken kan kolesterolünü düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Diyabetin Faydaları

 1. Mor havuçlardan çıkan antosiyaninler diyabetin etkilerine yardımcı olabilir, 2007 yılında "Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi" nde yayınlanan bir makaleye dikkat çekiyor. Diyabet olması, kollajenden yapılan kan damarlarına zarar verir. Bu yararlı antioksidanlar, kolajen ve bağ dokularına zarar veren enzimleri nötralize eder. Aşırı hasar, sıklıkla yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir ve bu da kan damarlarında hasara yol açabilir. Antosiyaninler, kollajeni onarmaya ve onarmaya yardımcı olarak kan damarlarını güçlendirir ve kan akışını iyileştirir.

 2. Mor havuçlardan çıkan antosiyaninler, diyabetin etkilerine yardımcı olabilir, 2007 yılında "Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi" nde yayınlanan bir makaleye dikkat çekiyor. Diyabet olması, kollajenden yapılan kan damarlarına zarar verir. Bu yararlı antioksidanlar, kolajen ve bağ dokularına zarar veren enzimleri nötralize eder. Aşırı hasar, sıklıkla yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir ve bu da kan damarlarında hasara yol açabilir. Antosiyaninler, kollajeni onarmaya ve onarmaya yardımcı olarak kan damarlarını güçlendirir ve kan akışını iyileştirir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407