Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Molibden Zengin Gıdalar

Ek Diyet Önerileri

 1. Molibden, vücudunuzun amino asitlerin sentezi ve bazı bileşiklerin metabolizması için gerekli enzimlerin işlevini tetiklemek için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. En az 19 yaşında olan yetişkinler, her gün yaklaşık 45 mikrogram molibden gerektirir. Yeterli molibden almamak yemek borusu kanseri riskinizi artırabilir ve "Küresel Sağlık Bilimleri Dergisi" nde yayınlanan bir 2012 araştırmasına ve "Çevre Jeokimyası ve Sağlık" 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre yaşam sürenizi kısaltabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde molibden eksikliği nadirdir. Molibden yönünden zengin besinler içeren çeşitli, dengeli bir diyet günlük ihtiyacınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Fasulyeyi getirin

 1. Fasulye ve baklagiller porsiyon başına diğer yiyeceklerden daha fazla molibden içerir. Tek bir kapta pişmiş lacivert fasulyesi, 196 mikrogram molibden içerir; bu, kadınlar ve erkekler için önerilen günlük harcanan payın yüzde 100'ünden fazladır. Diğer molibden bakımından zengin fasulye ve baklagil seçenekleri, fincan başına 180 mikrogram ile siyah gözlü bezelye; her ikisi de pişmiş bir kapta 148 mikrograma sahip mercimek ve bezelye; ve her bir kapta 132 mikrogram molibden içeren barbunya fasulyesi. Pişmiş fasulyeleri salatalarda, çorbalarda, güveçlerde ve kavrulmuş veya kızarmış et veya kümes hayvanları için garnitür olarak kullanın.

Fındık için Kuruyemiş

 1. Badem fincan başına 46.4 mikrogram molibden içerirken, bir fincan yerfıstığı 42.4 mikrograma sahip. Kaju fıstığı biraz daha az içerir - fincan başına 38 mikrogram molibden - ancak bir erkeğin veya kadının besin maddesi BKA'sının yaklaşık yüzde 84'ünü karşılar. Atıştırmalık olarak kuru kavrulmuş, tuzsuz fındık tüketmek, sodyum için önerilen limitinizi aşmadan yeterli miktarda molibden almanıza yardımcı olabilir. Acıktığınızda daha yağlı, daha az sağlıklı atıştırmalıklardan kaçınmanıza yardımcı olmak için arabanızda, çantanızda veya ofis çekmecesinde en sevdiğiniz somunları küçük bir kapta tutun.

Soya için Yerden Çıkarın

 1. Soya ve soya sütü gibi soya ürünleri az yağlı ve yüksek proteinli olsa da, çoğunlukla edamame adı verilen olgunlaşmamış yeşil soya fasulyesi, molibden içeriği söz konusu olduğunda soya ailesinin yıldızlarıdır. . 1 fincanlık yeşil soya fasulyesi porsiyonunda 12.8 mikrogram molibden veya yetişkinler için gerekli günlük alımın yüzde 28'inden fazlası bulunur. Soya fasulyelerini buharda pişirin ve tohumları tuz veya atıştırmalık olarak tercih ettiğiniz bir yemek olarak yiyin, "New York Times" yemek yazarı ve yemek kitabı yazarı Mark Bittman'ı tavsiye eder. Alternatif olarak, tohumları makarna çeşitleri, güveçler, tava kızartması veya ızgara veya kavrulmuş kümes hayvanları, deniz ürünleri veya yağsız et için bir garnitür olarak kullanın.

Süt Ürünlerini Unutma

 1. Bir 1 bardak yoğurt porsiyonu, bir yetişkin için mineralin günlük ihtiyacının yüzde 25'ini karşılayan 11.3 mikrogram molibden içerir. Süzme peynir fincan başına 10.4 mikrograma sahiptir ve sütün her fincanda yaklaşık 5 mikrogram molibden vardır. Diyetinize süt ürünleri eklerseniz, mümkün olduğunca az yağlı veya yağsız ürünler seçin. ABD Tarım Bakanlığı, bunun, size tam yağlı süt ürünlerinin yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriği olmayan süt ürünlerindeki besinlerin yararını sağladığını söylüyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407