Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Midye Yeme Artıları ve Eksileri

Aşırı dozda demir

 1. Eski Romalılar binlerce yıl önce mücevher ve yiyecek için yumuşakçalar yetiştiriyorlardı. Bu deniz hayvanları ailesi istiridye, deniz tarağı ve istiridye içerir. Bir diğer üye, midye, popüler bir incelik olarak kalır. Midye yemek, bazı besleyici faydalara sahiptir. Bununla birlikte, gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için çiğ yemek yemekten kaçınmalısınız.

Aşırı dozda demir

 1. Midye yağ oranı düşük ve protein oranı yüksek ve pişirildiğinde tüketildiğinde diyetinize sağlıklı bir katkı yapın.

 2. Midye Yeme Makrobesinleri Size Verir

 3. Güney Afrika’ndaki tarih öncesi insanlar, yeterli miktarda protein alabilmeleri için yumuşakçalara güvendiler. Modern bilim adamları, makro besinleri midyelerde yakından analiz etmişlerdir. Midye, çoğunlukla protein içerir. Sadece az miktarda karbonhidrat ve yağ içerirler. Bu nedenle, midye, Navarra Üniversitesi'ndeki Dadun tarafından yayınlanan 2014 raporuna göre, protein yağ veya karbonhidratlardan daha doyurucu bir güce sahip olduğu için kilo kaybına yardımcı olmak için mükemmel bir beslenme profiline sahiptir.

Midye Yeme, size Mikrobesinleri verir

 1. ABD hükümeti, tek bir porsiyonda önerilen günlük değerin yüzde 10'unu size verdiğinde gıdaları iyi bir vitamin kaynağı olarak görüyor. Bu tanım göz önüne alındığında, midye önemli miktarda B-12 vitamini, fosfor ve demir içerir. Ayrıca, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi esansiyel omega-3 yağ asitleri içerir. Bu yağlar, kalp ve beyin sağlığını desteklemek gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

Midye Yeme Zehirlenmeye Neden Olabilir

 1. Bilim adamları dünyadaki yaşamın başlamasından bu yana tüm türlerin üçte ikisinin kaybolduğunu tahmin ediyor. Bu kaybın bir kısmı insan kirliliğinden kaynaklanıyor. Bu tür bir kirlenme sadece türleri öldürmekten daha fazlasını yapar - ayrıca onları yemelerini toksik hale getirir. Bazı toksisitelerini emebilirsin.

 2. Deniz Kirliliği Bülteni'ndeki Ağustos 2018 tarihli bir rapora göre, midye yumuşak dokusu onları kirlenmeye karşı özellikle savunmasız hale getiriyor. Bu çalışma, midyelerin yüzde 60'ının kirliliğe bağlı doğum kusurları olduğunu tespit etti. Mutasyona uğramış deniz mahsullerini yemenin etkisi hala bilinmemektedir, ancak plastik bulaşmış deniz mahsulleri tüm besin zincirine tehdit oluşturabilir.

Midye Yeme Paraliziye Neden Olabilir

 1. Midye toksinlerinin tümü insan aktivitesinden gelmiyor. Bazıları doğal olarak gerçekleşir. Midye, farklı plankton türleri yiyerek hayatta kalır. Dinophysis plankton ailesinin üyeleri, insanlarda solunum felcine neden olan bir zehir içerir. Bilim adamları buna ölümcül etki paralitik kabuklu deniz hayvanı zehirlenmesi diyorlar. Veteriner Araştırma Dergisi’ndeki Temmuz 2018’deki bir makaleye göre her yıl daha fazla zehirlenme vakası ortaya çıkmaktadır. Midye pişirmek zehir içeriğini arttırır. Bu nedenle, izleme programları bu toksini önlemenin tek yoludur.

Midye Yeme Hastalığa Neden Olabilir

 1. Diğer midye toksinleri daha az şiddetli bir etkiye sahip. İrlanda Gıda Güvenliği Kurumu Bilimsel Komitesi tarafından 2016 tarihli bir bildiri, amnesik kabuklu deniz hayvanı zehirlenmesini tanımladı. Midelerin üzerinde yedikleri sözde nitzschia planktonu bu zehirlenmeye neden olarak beyin hasarına neden olabilir. Paralitik kabuklu deniz hayvanlarının zehirlenmesi gibi, yemek pişirme de amnesik kabuklu deniz hayvanlarının zehirlenmesini önlemez. Ancak kaynatma, riskinizi büyük ölçüde azaltır. Bu nedenle, bu zehir ve diğer pek çok toksinden kaçınmak için midye kaynatmanız gerekir.

Midye Yeme Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

 1. Birçok insanın midye de dahil olmak üzere deniz ürünlerine alerjik reaksiyonları var. Bu reaksiyonlar hafif ila şiddetlidir. Amerikan Beslenme Koleji Dergisi'ndeki 2016 tarihli incelemeye göre, bu, yaşamınız boyunca sizi etkileyebilecek olan genetik bir özelliktir. Bu derlemenin yazarları, son 20 yılda deniz ürünleri reaksiyonlarının sayısında bir artış olduğunu belirtti. Bu artışın nedenleri bilinmemektedir, ancak doktorlar sizi duyarlılık için test edebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407