Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Meyve Suyu Konsantreleri: İyi mi Kötü mü?

En alt satırda

 1. Meyve suyu konsantresi, suyun çoğunun çıkarıldığı meyve suyu.

 2. Türüne bağlı olarak vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere bazı temel besinleri sunabilir.

 3. Bununla birlikte, konsantre ham meyve suyundan daha fazla işlenerek birçok insanın sağlıkları için iyi ya da kötü olup olmadığını merak ediyor (1).

 4. Bu makale, meyve suyu konsantreleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi, sağlıklı olup olmadıkları da dahil olmak üzere anlatıyor.

Meyve suyu konsantresi nedir?

 1. Su, meyve suyunun% 90 kadarını içerebilir (1, 2).

 2. Bu sıvının çoğu alındığında, sonuç meyve suyu konsantresi olarak bilinen kalın, şuruplu bir üründür.

 3. Suyu çıkarmak bakteri üremesini azaltır, yani konsantre meyve suyu kadar kolay bozulmaz. Bu süreç aynı şekilde paketleme, depolama ve nakliye masraflarını da azaltır (1).

 4. Yine de, işleme yöntemleri farklı. Konsantrelerin çoğu filtrelenir, buharlaştırılır ve pastörize edilir, ancak bazıları ayrıca katkı maddeleri de içerebilir (1). [! 4580 => 1140 = 2!

 5. Meyve suyu konsantresi yapmak için bütün meyveler iyice yıkanır, temizlenir ve ezilir veya bir hamur elde etmek için karıştırılır. Su içeriğinin çoğu daha sonra özütlenir ve buharlaştırılır (1).

 6. Meyvenin doğal tadı sonuçta seyreltilebileceğinden, birçok şirket meyve yan ürünlerinden yapılan yapay bileşikler olan lezzet paketleri gibi katkı maddeleri kullanır (1).

 7. Dahası, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) gibi tatlandırıcılar, meyve suyu konsantrelerine sıklıkla eklenirken, bitkisel meyve suyu karışımlarına sodyum ilave edilebilir. Yapay renkler ve aromalar da eklenebilir (1).

 8. Bazı mikroplar da zararlı mikropları uzaklaştırmak ve böylece raf ömrünü artırmak için işlem görür (1).

Meyve suyu konsantresi çeşitleri

 1. Bazıları diğerlerinden daha sağlıklı olan bazı konsantre türleri vardır.

 2. % 100 meyveden elde edilen konsantrasyonlar, en fazla besinleri topladıkları ve yalnızca doğal meyve şekerleriyle tatlandırılan - şeker eklenmeyen en sağlıklı seçenektir. Ancak yine de katkı maddeleri barındırabilirler.

 3. Tatlandırıcılar veya koruyucu maddeler konusunda endişeleriniz varsa, içerik listesini kontrol ettiğinizden emin olun.

 4. Konsantre meyve kokteyli, punch veya içecek olarak satılan ürünler, meyve sularının karışımından yapılır.

 5. Bunlar genellikle tam meyve eksikliğini telafi etmek için ilave tatlar veya tatlandırıcılar içerir.

 6. Yine, beslenme etiketlerini okumak çok önemlidir. İlk bileşen HFCS, şeker kamışı veya fruktoz şurubu gibi ilave bir şeker ise, bu üründen uzak durmak isteyebilirsiniz.

 7. Toz haline getirilmiş meyve suyu konsantreleri, spreyleme ve dondurarak kurutma gibi yöntemlerle dehidre edilir. Bu, tüm su içeriğini kaldırır ve bu ürünlerin daha az yer kaplamasına izin verir (1).

 8. Birçok çalışma, karışık meyve ve sebzelerin konsantre tozlarının, düşük inflamasyon belirteçleri ve artmış antioksidan seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir (3). [! 4580 => 1140 = 3!

 9. Pek çok pudra meyve suyunun ilave şeker konsantresi verdiğini, bu nedenle etiketleri dikkatlice okumak isteyeceğinizi unutmayın.

Potansiyel sağlık yararları

 1. Portakal, ananas ve elma suyu ürünleri - konsantreler dahil - giderek daha popüler, portakal suyu küresel meyve suyu pazarının% 41'inden fazlasını oluşturuyor (1).

 2. Konsantreler çekici olabilir çünkü ucuz ve saklaması kolaydır. Onlar da birkaç sağlık yararı sunabilirler.

 3. Meyve ve sebze suyu konsantreleri,% 100 meyve veya sebzeden yapıldığında en iyisidir - ilave şeker veya tuz gibi katkı maddeleri olmadan.

 4. Örneğin, konsantreden hazırlanan 4 onsluk (120 ml) bir bardak portakal suyu, C vitamini Günlük Değerinin (DV)% 280'ini sağlar. Bu besin, bağışıklık ve yara iyileşmesi (5, 6).

 5. %

 6. Meyve suyu konsantresi, karotenoidler, antosiyaninler ve flavonoidler gibi faydalı bitki bileşiklerini içerir. Bunlar, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve azalmış inflamasyon gibi birçok sağlık yararıyla ilişkilidir (2, 9, 10).

 7. Portakal suyundaki flavonoidler, obezite ile ilişkili kronik iltihaplarla mücadelede yardımcı olabilir. Bir çalışmada, en az yedi gün üst üste yedi gün boyunca yemeklerden sonra portakal suyu içen obeziteye sahip kişilerde, iltihap belirtileri azalmıştır (10). [! 4580 => 1140 = 4!

 8. Örneğin, havuç ve domateslerdeki beta karotenin cilt iltihabını azalttığı gösterilmiştir (5, 7, 12, 13).

 9. Meyve suyu konsantreleri, taze sıkılmış meyve suyuna uygun bir alternatif olabilir.

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Meyve suyu ve meyve suyu konsantreleri herkes için en iyisi olmayabilir.

 2. Genel olarak, tüm meyvenin sağladığı elyaftan yoksundur ve ilave şekerlerle yüklenebilir.

 3. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü, günlük şekerlerin% 10'undan azını ilave şekerlerden almanızı önerir. Eklenen şekerlerin yüksek olduğu bir diyet, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla bağlantılıdır (14, 15).

 4. Özellikle, birçok meyve suyu konsantresi sağlıksız koruyucuların yanı sıra eklenmiş şekerler de barındırıyor.

 5. Bu nedenle, mümkün olduğunda ek şeker içermeyen konsantreleri tercih etmelisiniz.

 6. Sebze suyu konsantreleri için, düşük sodyum seçenekleri seçin veya porsiyon başına 140 mg'dan az sodyum (DV'nin% 6'sı) içeren konsantrasyonlar (16).

 7. Sadece besinler için meyve suyu konsantreleri satın alırsanız, tüm meyveleri yemekten daha iyi olursunuz.

 8. Çünkü konsantre meyvenin sağladığı elyaftan yoksun (17).

 9. Böylece, bu ürünler, lif kan şekeri seviyelerinizin dengelenmesine yardımcı olduğundan, tüm meyvelerin kan şekerinde daha büyük çivileri tetikler (18, 19). [! 4580 => 1140 = 5!

 10. Örneğin, bir orta portakal (131 gram) 62 kaloriye ve 15 gram karbonhidrata sahipken,% 100 konsantreden yapılan 8 onsluk (240 ml) bir bardak portakal suyu 110 kalori ve 24 gram karbonhidrat (5, 20).

 11. Bunun nedeni, meyve suyunun normalde bir bütün olarak tüketilenden daha fazla meyve gerektirmesidir. Tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri de kaloriye katkıda bulunur.

 12. Konsantrasyondan en sağlıklı meyve suları bile ölçülü olarak tüketilmelidir.

 13. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, herhangi bir şekerli içecek alımınızı sınırlamak iyi bir fikir -% 100 meyve suyu bile.

En alt satırda

 1. Meyve suyu konsantreleri kolay bozulmayan ve bazı vitaminler ve antioksidanlar sağlayabilen meyve sularına ucuz alternatiflerdir.

 2. Ancak, yüksek oranda işlenmiş ve sıklıkla tatlandırıcılar ve diğer katkı maddeleri ile yüklenmişlerdir.

 3. Meyve suyu konsantreleri satın alırsanız,% 100 meyve suyundan yapılmış olanları arayın. Ancak, bütün meyve her zaman daha sağlıklı bir seçenektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407