Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Meyve # Sebzeler Arasındaki Fark Nedir? [! 2928 => 1130 = 1!

 1. Çoğu insan meyve ve sebzelerin sizin için iyi olduğunu bilir, ancak pek çoğu sizin aralarındaki farkları bilmez.

 2. Yapı, lezzet ve beslenme bakımından meyve ve sebzeler arasında birçok ayrım var.

 3. Bu makale, meyve ve sebzeler arasındaki farklılıklara ve sağlayabilecekleri sağlık yararlarına yakından bakacak.

Meyve ve Sebzeler Arasındaki Fark

 1. Meyve ve sebzeler hem botanik hem de mutfak açısından sınıflandırılır.

 2. Botanik olarak, meyve ve sebzeler bitkinin hangi bölgesinden geldiğine bağlı olarak sınıflandırılır.

 3. Bir bitkinin çiçeğinden bir meyve gelişirken, bitkinin diğer kısımları sebze olarak sınıflandırılır.

 4. Meyveler tohum içerir, sebzeler köklerden, saplardan ve yapraklardan oluşabilir.

 5. Mutfak açısından bakıldığında meyve ve sebzeler tada göre sınıflandırılır. Meyveler genellikle tatlı veya ekşi bir tada sahiptir ve tatlılarda, atıştırmalıklarda veya meyve sularında kullanılabilir.

 6. Sebzeler daha ılıman veya tuzlu bir tada sahiptir ve genellikle garnitürün veya ana yemeğin bir parçası olarak yenir.

Genellikle Sebzeler için Yanlış Yapılmış Meyveler

 1. Muhtemelen, hangi yiyeceklerin meyve olarak kabul edildiği ve en azından mutfak açısından sebze olarak kabul edilen oldukça iyi bir anlayışa sahipsin.

 2. Bununla birlikte, teknik olarak meyve olan birkaç bitki var, ancak lezzetleri nedeniyle çoğunlukla sebze olarak sınıflandırılıyorlar.

 3. ABD Yüksek Mahkemesi 1893’te, ABD Gümrük Yönetmeliği uyarınca domateslerin meyveler yerine sebze olarak sınıflandırılması gerektiğine karar verdi (1).

 4. Botanik konuşulan domatesler meyvenin tanımına uyuyor. Ancak, lezzet profilleri nedeniyle hala yaygın olarak sebze olarak adlandırılırlar.

 5. Sebzelerle karıştırılmış diğer meyvelerden bazıları şunlardır:

Tatlı Tatlı Sebzeler

 1. Sebzelerle karıştırılmış çok sayıda meyve olmasına rağmen, varsa meyveler olarak kabul edilen çok az sayıda sebze var.

 2. Bununla birlikte, bazı sebze çeşitleri diğer sebzelerin çoğundan doğal olarak daha tatlı bir tada sahiptir ve tatlılarda, turtalarda ve unlu mamullerde meyvelere benzer şekilde kullanılır.

 3. Tatlı patates böreği, Amerika Birleşik Devletleri'nde Şükran gününün geleneksel bir parçası olan bir tatlıdır. Tatlı lezzetlerine rağmen, tatlı patatesler aslında bir meyve değil, bir tür kök sebzelidir. [! 2928 => 1140 = 4!

Meyve ve Sebzeler Besin Olarak Nasıl Karşılaştırılır?

 1. Meyve ve sebzelerin beslenme açısından çok benzerlikleri vardır.

 2. İkisinde de lif, vitamin, mineral, antioksidanlar ve bitkisel bileşikler var.

 3. Meyve ve sebzeler de doğal olarak sodyum ve yağ bakımından düşüktür (2).

 4. Tatlı tadı vermeyi beklediğiniz gibi, meyveler çoğu sebze çeşidine kıyasla daha fazla miktarda doğal şeker ve kaloriye sahip olma eğilimindedir.

 5. Bir bardak elma, örneğin, 65 kalori ve 13 gram şeker içerirken, bir bardak brokolinin yalnızca 31 kalori ve 2 gram şekeri vardır (3, 4).

 6. Sebzelere kıyasla, bazı meyveler gram başına daha fazla lif içerebilir. Meyveler için 100 gram başına lif içeriği 2-15 gram arasında değişirken, yapraklı sebzeler aynı ağırlıkta 1,2-4 gram lif sağlar (2).

 7. Su içeriği de oldukça değişkendir. Yapraklı sebzeler% 84-95 sudan oluşabilirken, meyveler% 61-89 arasında bir miktar daha az içerir (2).

 8. Farklı meyve ve sebze kategorileri arasında da bazı besin farklılıkları var. İşte birkaç beslenme olayları:

Meyve ve Sebzelerin Sağlığa Yararları

 1. Meyve ve sebze alımının sağlığa faydalarını gösteren çok sayıda araştırma var.

 2. Birçok çalışma, daha fazla meyve ve sebze yemenin kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkili olduğunu bulmuştur (12, 13, 14).

 3. Bir çalışma bile günde üç porsiyondan fazla yemek yemenin kalp hastalığı riskini% 70 oranında azalttığını tespit etti (15).

 4. Meyve ve sebzeler kalorileri düşük, lifleri yüksek olduğu için kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilirler.

 5. Bir çalışmada 24 yıl boyunca 133.000 kişi takip edildi. İnsanlar meyve ve nişastalı sebze alımını arttırdıklarında ağırlıklarının düşme eğiliminde olduklarını göstermiştir (16). [! 2928 => 1140 = 6!

 6. Son olarak, meyve ve sebze alımı kan şekerinize fayda sağlayabilir. Bu yiyeceklerden elde edilen lif kan şekeri seviyesini sabit tutabilen şeker emilimini yavaşlatır.

 7. Bir çalışma, meyve ve sebze alımındaki artışın, diyabet gelişiminde gerçekte azalmaya yol açabileceğini gösterdi (19).

 8. Bu sonuçların meyve ve sebzelere uygulandığını ancak meyve suyunun uygulanmadığını unutmayın. Meyve suyu, meyvede bulunan, ancak lif ve beraberinde getirdiği sağlık yararları olmadan, konsantre vitamin, mineral ve şeker dozu sağlar.

Alt satırda

 1. Botanik olarak meyve ve sebzeler arasında belirgin bir fark var.

 2. Ancak, her ikisi de kronik hastalık riskini azaltmadan belinizi zayıflatmaya kadar etkileyici bir dizi besin ve sağlık yararları ile birlikte geliyor.

 3. Sonunda, meyve ve sebzelerin sınıflandırılması, sağladıkları çeşitli besinlerden yararlanmak için her ikisini de yemek kadar önemli değildir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407