Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mercimek Yemenin Faydaları Nelerdir?

Servis Önerileri

 1. Bakkaliye faturanız etin maliyeti yüzünden elden çıkıyorsa, belki de bazı öğünlerinizi etsiz yapmayı düşündüğünüz zaman gelmiştir. Mercimek gibi baklagiller sadece ucuz bir protein kaynağı değildir, aynı zamanda yağsızdır, lif bakımından yüksektir ve çok sayıda temel besin maddesi bakımından zengindir. Diyetinize mercimek ilavesi, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olmak, kalp sağlığını geliştirmek için çeşitli sağlık yararları sunar.

Fiberde Yüksek

  Etli Olmayan Demir Kaynağı

  1. Dünya Sağlık Örgütüne göre, demir eksikliği dünyadaki en yaygın beslenme bozukluğudur. Diyetinizde yeterince demir alınmaması mağazalarınızı tüketebilir ve kendinizi zayıf ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Mercimek iyi bir demir kaynağıdır, 1/2 fincan porsiyonda 3.3 miligramdır. Kadınlar günde 18 miligram demire ihtiyaç duyarlar ve 51 yaş üstü kadınlar ve tüm erkekler günde 8 miligrama ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, vücudunuz et kaynaklı olduğu gibi bitki bazlı mercimeklerden demirin çoğunu ememez. Mercimeklerinizi biber gibi C vitamini bakımından zengin bir gıda ile yemek, emilimin artmasına yardımcı olabilir.

  Folatta Yüksek

  1. Mercimek 1/2 bardak servisinde 179 mikrogram içeren iyi bir folat kaynağıdır. Folat, vücudunuzun yeni hücreler oluşturmasına yardımcı olan bir B vitaminidir. Kadınlar için özellikle önemli bir besindir. Hamilelik öncesi ve sırasında yeterli miktarda folat alımı, bebeklerde beyin ve omurilik doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Hamile olmayan ve erkeklerin günde 400 mikrogram folat'a ve hamile olan kadınların günde 600 mikrograma ihtiyacı vardır.

  Kronik Hastalıkları Önle

  1. Diyetinize mercimek koymak da kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. "Dahili Tıp Arşivi" nde yayınlanan 2012 yılında yapılan bir araştırma, diyabetli insanların diyetine mercimek gibi 1 fincan baklagil ilavesi kan şekeri, kolesterol ve trigliserit düzeylerini ve hafif kan basıncını düşürdü.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407