Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mead Nedir ve Sizin İçin İyi mi?

Alt satırda

 1. Mead geleneksel olarak bal, su ve bir maya veya bakteri kültüründen yapılmış fermente bir içecektir.

 2. Bazen “tanrıların içeceği” olarak adlandırılan mead, binlerce yıl boyunca tüm dünyada ekildi ve tüketildi.

 3. Bu makale mead ve olası yararlarını ve tuzaklarını araştırıyor.

Mead Nedir?

 1. Mead veya "bal şarabı", balın fermente edilmesiyle elde edilen alkollü bir içecektir.

 2. 4.000 yıl öncesine kadar tüketildiği için şimdiye kadar yapılmış en eski alkollü içeceklerden biri. İlginç bir şekilde, mead Asya, Avrupa ve Afrika'dakiler de dahil olmak üzere dünyadaki eski kültürlerde yaygındı.

 3. Bira, şarap veya elma şarabına benzese de, başlıca fermente edilebilir şeker bal olduğundan mead tek başına bir içecek kategorisinde yer alır.

 4. Temel balçık yapmak için gereken tek şey bal, su ve bir maya veya bakteri kültürü. Bununla birlikte, meyveler, otlar, baharatlar, tahıllar, kökler ve çiçekler gibi bileşenler de sıklıkla dahil edilir.

 5. Mead'in alkol içeriği değişiyor ancak tipik olarak% 5-20 civarında. Lezzet profili çok tatlıdan kuruya kadar değişebilir ve hem pırıl pırıl hem de durgun versiyonlarda mevcuttur.

Bilim, Önerilen Sağlık Faydalarını Destekliyor mu?

 1. Eski kültürlerde, mead sağlık ve zindelik ile ilişkilendirildi. Yunan mitolojisinde, genellikle "tanrıların içeceği" olarak anılırdı ve iddia edilen bir şekilde savaş yaralanmalarını iyileştirme mücadelesi sonrasında savaşçılara verilir.

 2. Bugün, pek çoğu hala mide içmenin sağlığınıza fayda sağladığına ve içeceğin iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, bu iddiaları destekleyen sınırlı kanıt vardır.

 3. İçme kabuğuna ilişkin en modern sağlık iddiaları, içeceğin yapıldığı balın ve fermantasyon işleminin sonucu olarak tahmin edilen probiyotik içeriğinin çevresinde toplanıyor.

 4. Bal, yüzyıllar boyunca mutfak ve terapötik uygulamaları için kullanılmıştır.

 5. Araştırma, balın, her ikisi de çeşitli fiziksel rahatsızlıkları tedavi etmek için eski ve modern tıpta kullanılmasına neden olan güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu gösteriyor (1).

 6. Bugün cilt yaraları ve enfeksiyonlar için topikal bir tedavi olarak sıklıkla kullanılıyor veya öksürük veya boğaz ağrısını hafifletmek için ağız yoluyla tüketiliyor (1). [! 710 => 1140 = 3!

 7. Fermente balın fermente olmayan bal ile aynı terapötik özelliklere sahip olup olmadığı şu andan itibaren belirsizliğini koruyor.

 8. Mead, potansiyel probiyotik içeriğinden dolayı sık sık sağlık tonik olarak kabul edilir.

 9. Probiyotikler, yeterli miktarda tüketildiğinde bağışıklık ve bağırsak sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek canlı mikroorganizmalardır (2).

 10. Probiyotiklerin insan sağlığını nasıl desteklediğinin anlaşılması hala erken bir aşamada olmasına rağmen, bazı araştırmalar kalp hastalığı, kanser, alerji ve gastrointestinal (GI) bozuklukları dahil olmak üzere kronik hastalıkların önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor (2, 3).

 11. Maalesef, özellikle kulakları bir probiyotik kaynağı olarak ya da içeceğin sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini değerlendiren bir araştırma yok.

 12. Ek olarak, farklı türlerdeki mead probiyotik içeriği önemli ölçüde değişebilir. Fermantasyon işlemi ve içeceğe dahil edilen diğer bileşenler son içeceğin yararlı bakterilerin konsantrasyonunu etkileyebilir.

 13. Üstelik, fazla alkol tüketimi, bağırsak bakterilerinizdeki olumsuz değişikliklerle ilişkili olduğundan, mead'in alkol içeriği olası yararları giderebilir (4).

 14. Daha fazla araştırma yapılıncaya kadar, mead içmenin probiyotik içeriği sayesinde herhangi bir sağlık yararı sağladığı doğrulanamıyor.

Çok İçme Potansiyel Dezavantajları

 1. Sağlık yararları için sık sık övülse de, balkabağı içmek, bardağınızı doldurmaya başlamadan önce göz önünde bulundurmaya değer olabilecek olumsuz sağlık sonuçları doğurabilir.

 2. Mead'in alkol içeriği yaklaşık% 5 ila% 20 arasında değişmektedir. Karşılaştırma için, normal üzüm şarabı% 12-14 civarında tipik bir alkol içeriğine sahiptir.

 3. Aşırı alkol tüketimi, karaciğer hastalığı, sistemik inflamasyon ve bozulmuş sindirim ve bağışıklık sistemi fonksiyonu dahil ciddi sağlık risklerine yol açabilir (4, 5).

 4. Amerikan Diyet Yönergeleri, alkol alımınızı kadınlar için günde bir, erkekler için iki kez sınırlamanızı tavsiye eder. Bir porsiyon hacimle% 12 alkol (ABV) (6) ile yaklaşık beş sıvı ons (148 mi) eşittir.

 5. Mead'in nispeten yüksek alkol içeriği göz önüne alındığında, özellikle sağlığınız için iyi olduğu varsayımı altında içiyorsanız, denize atmak kolay olabilir.

 6. Mead diğer alkollü içkiler gibi muamele edilmelidir. Ölçmeyi denemek ve içmeyi planlıyorsanız alımınızı sınırlamak iyidir.

 7. Çoğu insan için, mead genellikle ılımlı olarak iyi tolere edilir.

 8. Mead, fermantasyon işlemi sırasında eklenenlere bağlı olarak, tipik olarak glütensizdir. Bu nedenle, eğer bir glüten alerjiniz varsa, demlenecek herhangi bir glüten içeren içerik bulunmadığından emin olmak için içmeyi planladığınız kısma iki kez kontrol edin.

 9. Mead potansiyel olarak bazı insanlarda, özellikle de bal ve alkol alerjileri veya intoleransı olanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 10. Nadir olmasına rağmen, anafilaktik reaksiyonlara yol açan bal raporları olmuştur. Bal veya arı polenine karşı ciddi bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz, bal mumu içmekten kaçınmak iyi bir fikir olabilir (7).

 11. Ayrıca, bir alkol intoleransı veya alerji teşhisi konduysa, alkol içeriği semptomları tetikleyebileceğinden, mead içmemelisiniz.

 12. Mead yüksek kalorili bir içecektir, bu nedenle aşırı tüketim sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 13. Mead de dahil olmak üzere çok fazla alkollü içecek içmek kan trigliseritlerinizi, kan basıncınızı ve obezite ve diyabet riskinizi artırabilir (8).

 14. Mead'in tam besin içeriği hakkında fazla bilgi bulunmamakla birlikte, yalnızca saf alkol, gram başına 7 kalori sağlar.

 15. Herhangi bir alkollü içeceğin bir porsiyonu, en az 100 kaloriye eşit, yaklaşık 14 gram alkol içerir. Bu, örneğin mead'deki şekerden (6) çıkan kalorileri dikkate almaz.

Alt Çizgi

 1. Mead, mayalı baldan yapılan alkollü bir içecektir.

 2. Balından ve potansiyel probiyotik içeriğinden dolayı, çeşitli sağlık yararları önerdi, ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel kanıtlar yok.

 3. Ek olarak, alkol içeriği faydaları azaltabilir ve aslında sağlık sorunlarına neden olabilir.

 4. Diğer alkollü içeceklerde olduğu gibi ılımlılık uygulayın ve sorumlu bir şekilde tadını çıkarın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407