Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mayayı Yemen Sizin İçin Kötü mü?

Diyetinize Mısır unu Dahil

 1. Maya kendi başına servis edildiğinde muhtemelen diyetinizde bir temel olmasa da, üç genel diyet tipinden en az birini yersiniz: fırıncı mayası, bira mayası ve beslenme mayası. Bazı insanlar mayayı besin takviyesi olarak tüketir, tariflere ekler ve tabii ki pişirme işleminde kullanır. Diyet mayasının sağlıklı yetişkinler için kötü olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur - aslında bazı besinsel yararları vardır.

Diyetinize Mısır unu Dahil

 1. Maya pişirme işleminde kullanılan yaygın bir bileşendir ve normalde sağlıklı yetişkinler için zararlı değildir.

En Yaygın Maya

 1. Saccharomyces cerevisiae adlı mantardan elde edilen bira mayası, diyet takviyesi olarak kullanılan en yaygın türdür. Aynı zamanda bira yapmak için de kullanılır. Bira mayası özellikle B vitaminleri tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, piridoksin, folat ve biotin bakımından zengindir. B vitaminleri vücudunuzun karbonhidratları, yağları ve proteini enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Bira mayası da krom ve selenyum minerallerinde yüksektir. Krom, vücudun sağlıklı bir kan şekeri seviyesini korumasına yardımcı olurken selenyum tiroid hormonu üretiminde rol oynar.

Ekmekte Maya Yararları

 1. Ekmek mayası aynı türdür, bira mayasından farklı bir türdür. Bu maya suşu bazı besinleri içerse de, özellikle besin açısından zengin değildir ve bu nedenle diyet takviyesi olarak kullanılmaz. Bunun yerine, hamurun fırında yükselmesini sağlamak için bir mayalayıcı madde olarak kullanılır. Bazı eser mineralleri içerir ve folat bakımından zengindir. Maya hamurda şeker tüketerek, karbondioksit ve etanol salgılayarak hamurda hava kabarcıkları oluşmasına neden olur. Bu işlem fermantasyon olarak bilinir.

Lezzet için Beslenme Mayası

 1. Beslenme mayası pul, toz ve sıvı gibi çeşitli şekillerde satılır ve yemeklerinize peynirli bir lezzet ve besin değeri katar. Beslenme mayası, B kompleks vitaminleri ve selenyum içerir. Bira mayası aksine, bazen B12 ile takviye edilir. Mayayı bu besin maddesi ile yemek yeme özellikle veganlar için faydalıdır, çünkü B12 sadece doğal olarak vegan diyetine izin verilmeyen et türünden elde edilen et türlerinde doğal olarak bulunur.

Bira Maya Takviyesi

 1. Bira mayası bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olan iyi bakteri içerir. Wesley Healthcare, yetişkinlerin günde 1 ila 2 yemek kaşığı bira mayası takviyesi almaktan faydalanabileceğini öne sürüyor. İran Halk Sağlığı Dergisi tarafından 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bira mayası günde günde 1.800 miligram almak, düzenli tıbbi müdahalelere ek olarak Tip 2 diyabetli kişilerde kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudunuzda çok fazla maya olmamasını önlemek için sağlık uzmanınızla takviyeleri tartışın.

Dikkatli bir kelime

 1. Bira mayası bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu yüzden takviye etmeden önce doktorunuzla konuşun. Maya enfeksiyonlarına yatkınsanız veya hastalık veya ilaç yüzünden zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, maya takviyesi almaktan kaçının. Maya takviyesi alırken kan şekerinizi kontrol etmek için ilaç alırsanız, glikoz seviyeniz normalin altına düşebilir. Potansiyel bira mayası tehlikesini, sizi izlemeniz veya ilacınızı ayarlamanız gerekebilecek sağlık hizmeti sağlayıcınızla tartışın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407