Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mayasız Ekmeğin Faydaları Nelerdir?

Potansiyel Tuzaklar

 1. Fırıncılar mayanın gücünü keşfetmeden önce, ekmek mayasız hale getirildi, bu da yükselmediği anlamına geliyor. Birisi Mayasız Ekmek derken matzo düşünebilirsiniz, pide ve ekmeği de mayasız ekmek ürünleri. Diyetinize çeşitlilik sağlamanın yanı sıra mayasız ekmekler sağlık açısından birçok fayda sunar. Ancak, en fazla faydayı sağlamak için tam tahıllı çeşitler içerdiğinden emin olun.

Sağlıklı Kaloriler

 1. Besin içeriği değişkenlik gösterse de, çoğunlukla mayasız ekmek ürünleri yağ ve kalorileri düşük ve iyi bir karbonhidrat kaynağı. Örneğin, 1/2-ons tam buğday matzo porsiyonu yağsızdır ve sadece 49 kaloriye, 11 gram karbonhidrat ve 2 gram protein içerir. Küçük bir tam buğday tortilla, kalori ve yağ bakımından daha yüksektir, ancak daha iyi bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır; 127 kalori, 4 gram yağ, 19 gram karbonhidrat ve bir tortillada 4 gram protein.

Elyaf Kaynağı

 1. Mayasız ekmeğin tam tahıllı versiyonları, küçük pideda 2 gram veya 1/2 ons matzo ve tam buğdaylı tortilde 4 gram ile iyi bir lif kaynağıdır. Günlük değerin sırasıyla yüzde 8 ve yüzde 16'sı. Helpguide.org'a göre Amerikalıların yüzde doksanı diyetlerinde yeterince lif alamıyor.

 2. Fiber, sizi düzenli tutmanın ötesine geçen bir dizi sağlık yararı sunuyor. Daha fazla tahıl içermeyen mayasız ekmek yiyerek alımınızı arttırmanız kalp sağlığını da iyileştirebilir, diyabet riskinizi düşürebilir ve kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

B Vitaminleri bakımından zengin

 1. Tam tahıllı mayasız ekmekler, az miktarda riboflavin, pantotenik asit, niasin, folat, B-6 vitamini ve tiamin dahil olmak üzere günlük B vitamini ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Her B vitamininin vücudunuzda kendine özgü bir rolü vardır, ancak aynı zamanda yediğiniz yiyeceklerden enerji almanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, mayasız ekmeğin sadece doğal olarak hayvansal ürünlerde bulunan iyi bir B-12 vitamini kaynağı olmadığına dikkat etmek önemlidir.

Serbest Radikallerle Savaşmanıza Yardımcı Olur

 1. Mayasız ekmekler, vücudunuzda antioksidanlar olarak işlev gören iki eser mineral olan manganez ve selenyum bakımından da zengin. 4 inçlik tam buğday pidesi ve 1/2 ons matzo, manganez için günlük değerin yüzde 20'sinden fazlasını karşılamaktadır. Aynı pide porsiyonu ayrıca selenyum için günlük değerin yüzde 18'ini karşılarken, bir tam buğday tortilla günlük değerin yüzde 22'sini karşılar.

 2. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikaller olarak bilinen kimyasalların zarar görmesini önleyen maddelerdir. Hasarın azaltılması yaşlanmayı geciktirebilir ve Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı hastalık riskinizi azaltabilir.

 3. Mayasız ekmekler, vücudunuzda antioksidanlar olarak işlev gören iki eser mineral olan manganez ve selenyum bakımından da zengin. 4 inçlik tam buğday pidesi ve 1/2 ons matzo, manganez için günlük değerin yüzde 20'sinden fazlasını karşılamaktadır. Aynı pide porsiyonu ayrıca selenyum için günlük değerin yüzde 18'ini karşılarken, bir tam buğday tortilla günlük değerin yüzde 22'sini karşılar.

 4. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikaller olarak bilinen kimyasalların zarar görmesini önleyen maddelerdir. Hasarın azaltılması yaşlanmayı geciktirebilir ve Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, diyabet ve kalp hastalığı gibi bazı hastalık riskinizi azaltabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407