Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mayalı ve Mayasız Ekmek Arasındaki Besinsel Farklılıklar

Notlar

 1. Mayalı ve mayasız ekmek besinsel olarak benzer. Mayalı ekmek kabartma mayası, kabartma tozu veya kabartma tozu içerir - hamurun kabarmasına ve kabarmasına ve hafif, havadar bir ürün oluşturmasına neden olan bileşenler. Mayasız ekmek genellikle krakere benzeyen bir gözlemedir. Mayalama ajanı dışında, iki tür ekmek içindeki içerikler benzerdir. Mayalı ekmek yerine mayasız ekmek seçimi için nedenler dini gözlem ve kandidiyazis tedavisidir.

 1. Maya ile mayalanan düz beyaz ekmek 75 kalori, 2 gram protein, 14 gram karbonhidrat ve ons başına 1 gramdan az diyet lifi içeriyor. Kabartma tozu ile mayalanan beyaz ekmek - İrlanda soda ekmeği olarak da adlandırılır - 82 kalori, 2 gram protein, 16 gram karbonhidrat ve ons başına bir gram diyet lifinden az içeren benzer besin içeriğine sahiptir. Yaygın mayasız ekmek çeşidi olan sade, tuzsuz matzo krakerleri ons başına 112 kaloriye, 3 gram protein, 23 gram karbonhidrat ve bir gram diyet lifi içerir. Hamursuz ekmek, kaloride, proteinte ve karbonhidratta mayalı ekmeğe göre daha yoğundur, çünkü kuru olduğundan, ons başına sadece 1 gram su bulunur. Beyaz ekmek ve soda ekmeği, ons başına 8 ila 10 gram su içerir.

Beslenme Değerleri

 1. Ne mayalı beyaz ekmek ne de mayasız matzo ekmeği, her ikisi de az miktarda B vitamini ve demir içermesine rağmen zengin bir mikro besin kaynağı değildir. Tuzsuz matzo ekmeği sodyum içermez; Ticari olarak hazırlanmış beyaz ekmek 145 miligram sodyum içerirken, soda ekmeği 113 miligram içerir. Her iki ekmek ürününden en iyi şekilde yararlanmak için tam buğday çeşitlerini seçin. Bir ons tam buğday hamursuz ekmek krakeri 100 kalori, 4 gram protein ve 3,4 gram lif içermektedir - 2010 yılında Amerikalılar için Beslenme Kılavuzunun her gün tüketmesini öneren 25 gram lifin yaklaşık yüzde 14'ü ve kadınların% 10'unu tüketmelerini tavsiye etmektedir. erkeklerin günlük tüketmesi gereken 38 gram. Bir kepekli ekmek bir ons 70 kalori, 4 gram protein ve 2 gram diyet lifi vardır.

Maya

 1. Bir mantar olan kandida albicans, vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olur ve yorgunluk, baş ağrısı, sindirim rahatsızlıkları ve ruh hali bozuklukları gibi semptomları gösteren sistemik enfeksiyonlardan sorumlu olabilir. Sistemik mantar enfeksiyonu veya kandidiyazis tanıları tartışmalıdır ve alternatif uygulayıcılar tedavi olarak özel bir diyet önerebilirler. Candida ile savaşan bir diyet, bira ve maya ekmeği gibi maya içeren yiyeceklere izin vermez. Mayasız ekmek uygun bir ikame olabilir, ancak kandida diyetleri genellikle beyaz un içeren yiyecekleri de yasaklar. Kandida diyeti uyguluyorsanız, varsa hangi ekmeğe izin verildiğini belirlemek için sağlık uzmanınızla görüşün.

Hamursuz

 1. Büyük bir Yahudi bayramı olan Fısıh, Mart ya da Nisan aylarında yedi gün sürüyor ve ibadet edenlerin süre boyunca mayalı ekmek bırakmalarını istiyor. Hamursuz ekmek, geleneksel bir aile yemeği kutlaması olan Seder'de servis edilir. Hamursuz ekmek, yıl boyunca mevcuttur, ancak Fısıh sırasında, marketler birçok çeşit ve diğer mayasız unlu mamulleri satar. Fısıh için Matzo ekmeği kaşer olarak kabul edilmesi gereken katı kriterlere uymalıdır; Örneğin, yüksek sıcaklıklarda pişirilmeli ve hamur belirli bir tür su içermelidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407