Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mayalı Ekmek Yaparken Kendin Yapan Unu Kullanır mısınız?

Demir

 1. Kendiliğinden yükselen un, kabarık, lapa lapa bisküvi için Güney’in favorisi - ama maya ekmekleri için değil. Unda kabartma tozu ve tuz eklendi, bu da ekmek tarifindeki malzemelerin oranlarını azaltabiliyor. Kendiliğinden yükselen un, maya ekmeği için uygun olmayan diğer özelliklere de sahiptir.

Ekmek Nasıl Yükseliyor

 1. Ekmek unu genellikle sert buğdaydan elde edilir, bu da daha yüksek bir protein veya glüten içeriği verir. Glüten su ile birleştiğinde mayadan salınan karbon dioksiti fermente ederken yakalayan yapışkan, esnek iplikler oluşturur. Ekmeğinizi yükseltir budur.

Protein İçinde Kendini Yükseltir Düşük

 1. Kendiliğinden yükselen un genellikle yumuşak bir kış buğdayından öğütülür, bu da düşük protein içeriğine neden olur. Düşük proteinli un, bisküvi, çörek veya krep gibi yumuşak bir doku istediğiniz ekmekler için idealdir, ancak ekmek ve çiğnemek istediğinizler için iyi değildir - ekmek gibi. Ekmeğiniz için düşük protein içeren kendiliğinden yükselen un kullanırsanız, somununuz o kadar yükselmez.

Ekmek Yapma Paraziti

 1. Kendiliğinden yükselen un, kabartma tozu formunda artık bir mayalayıcı madde içeriyor. Kabartma tozu ile mayayı birleştirmek ekmeğinize ek bir fayda sağlamaz ve aslında diğer bileşenlerin kimyasal reaksiyonlarını atabilir. Ekmek makinası üreticileri bu nedenle kendiliğinden yükselen un kullanımına karşı uyarıyorlar.

Tarifini Atıyor

 1. Düşük protein içeriğinden dolayı, kendiliğinden yükselen un, yüksek protein unundan daha az su emer. Aynı zamanda zaten tuz eklendi. Bir ekmek tarifinde kendiliğinden yükselen unu kullanacak olursanız, hamuru doğru kıvamda tutmak için sıvı bileşenlerin miktarını ve tadı korumak için tuz miktarını değiştirmeniz gerekecektir. Kendiliğinden yükselen unlar protein içeriğine ve ilave tuz miktarına bağlı olarak değiştiğinden, kaliteli bir somun ekmek oluşturmak için tarifteki sıvı ve tuz miktarını ne kadar değiştirmek zorunda kalacağınızı bilemezsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407