Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Marinara Sosu Sizin İçin İyi mi?

Likopen

 1. Soğan, kereviz, havuç ve sarımsak gibi iyi pişmiş ezilmiş domates ve sebzelerin birleşimi olan marinara sosu, genellikle makarna için bir üst kısım olarak kullanılır. Bazen domates sosu veya domates suyu olarak da adlandırılan bu sos, sodyum alımınızı izlerseniz, düşük sodyum çeşitlerini aramanız gerekebilir, ancak sizin için oldukça iyidir.

Beslenme Temelleri

 1. Bir yarım bardak marinara sosu porsiyonunda 82 kalori var. Bu sosu kendi başına yemek yemek mümkün ancak yaygın değildir - daha çok onunla birlikte bir tabak makarna hazırlayın veya mozzarella çubukları veya diğer kızartılmış yiyeceklerle daldırın, bu nedenle bir yemek planlarken tüm kalorileri hesaba katın. Marinara sosu yağda oldukça düşüktür, porsiyon başına 2.7 gramdır. Bir porsiyon 14,2 gram karbonhidrat ve 3,1 gram lif ve 3,8 gram protein sunar.

Vitaminler ve Mineraller

 1. Marinara sosu, zengin bir C vitamini kaynağıdır. Her porsiyon, 2000 kalorili bir diyete dayanarak günlük önerilen değerin yüzde 67'sini sağlar ve marinaraya güçlü bir bağışıklık sistemini geliştirmek için iyi bir seçimdir. Ayrıca her gün ihtiyacınız olan A vitamininin yüzde 40'ını, marinara sosu yerken demirin yüzde 10'unu ve kalsiyumun yüzde 7'sini alırsınız. Marinara sosunda bulunan domateslerin vitamin ve mineral içerikleri şeker hastaları için faydalı olabilir. "Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi" nin Aralık 2010 sayısında yayınlanan araştırma, domates yemenin hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirdi. Araştırmacılar, bunun diyabet hastalarının diyabet için bir risk faktörü olan kardiyovasküler hastalık geliştirme şanslarını azaltmalarına yardımcı olabileceğine dair teori kuruyorlar.

Likopen

 1. Domates, marinara sosunda yoğun olarak bulunduğundan, sos yüksek miktarda likopen içerir. Bu besin antioksidan etkiye sahiptir ve ayrıca çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir. "Oral Patoloji ve Tıp Dergisi" nin Aralık 2010 sayısındaki kanıtlar, marinara sosundaki likopenin ağızda premalign lezyonları tedavi ederek oral kanseri durdurabileceğini göstermektedir. Bu bulguları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıkla İlgili Hususlar

 1. Marinara'nın genel sağlık ve beslenme yararlarına rağmen, bu sos porsiyon başına 497 miligram sodyum içeriyor. Sağlıklı bir insan günde 2.300 miligram sodyum tüketebilir, ancak Amerikan Kalp Birliği hem sağlıklı insanlar hem de yüksek tansiyon riski altında olan veya yüksek tansiyon riski altında olan kişiler için 1500 miligramlık bir sınır önermektedir. Çok fazla sodyum tüketmekten kaçınmak için marinara sosu kullanırken porsiyon büyüklüğünüzü izleyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407