Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Manyok hakkında ne bilmek: Beslenme ve toksisite

Manyok hakkında ne bilmeli: Beslenme ve toksisite

 1. Ham manyok, yutulması toksik olan siyanür içerir, bu yüzden doğru şekilde hazırlamak çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, insanlar puding olarak yedikleri veya yoğunlaştırıcı bir ajan olarak kullandıkları tapyoka yapmak için manyokları öğütürler.

 2. Bu makalede, bu sebzeye genel bir bakış sunuyoruz ve faydalarını, risklerini ve nasıl hazırlanacağını açıklıyoruz.

Manyok nedir?

 1. Manyok bir kök sebzesidir. Latince adı Manihot esculenta olan manyok çalısının yeraltı kısmıdır. Patates ve patates gibi, yumru bir üründür. Manyok kökleri tatlı patateslere benzer bir şekle sahiptir.

 2. İnsanlar ayrıca manyok bitkisinin yapraklarını da yiyebilirler. Güney Amerika'daki Amazon Nehri kıyılarında yaşayan insanlar, Kristof Kolomb'un oraya ilk seferine başlamadan yüzlerce yıl önce büyümüş ve tüketmişlerdir.

 3. Bugün, tropik bölgelerde 80'den fazla ülke manyok yetiştiriyor ve dünyadaki 800 milyondan fazla insanın beslenmesinin temel bileşeni. Popülerdir çünkü kuraklığa dayanıklı ve çok fazla gübre gerektirmeyen, bakteri ve virüs hastalıklarına karşı hassas olmasına rağmen sert bir üründür.

Manyok ne için kullanılır?

 1. Cassava zengin, uygun fiyatlı bir karbonhidrat kaynağıdır. Bitkinin dönümünde diğer tahıllardan daha fazla kalori sağlayabilir, bu da onu gelişmekte olan dünyada çok faydalı bir ürün haline getirir.

 2. İnsanlar dünyanın çeşitli yerlerinde manyok hazırlar ve yerler, pişirme ve kaynatma en yaygın yöntemlerdir. Bazı yerlerde, insanlar kullanmadan önce manyok mayalıyorlar.

 3. Manyok kabuğunu soymak ve asla çiğ yememek çok önemlidir. Bir kişi yemeden önce iyice pişmediği sürece tehlikeli düzeyde siyanür içerir.

 4. İnsanların manyok kullanarak yapabileceği yemekler:

 5. Manyok yemeye ek olarak, insanlar da bunu için kullanırlar:

 6. Bilim insanları sonunda yüksek fruktozlu mısır şurubunu manyok nişastası ile değiştirebilir. Araştırmacılar ayrıca manyok üreticilerinin polistiren, PVC ve diğer endüstriyel ürünler yapmak için kullandıkları bir alkol kaynağı olabileceğini umuyorlar.

Manyokun faydaları ve beslenme profili

 1. Cassava, bol miktarda karbonhidrat ve temel vitamin ve mineral içeren kalori bakımından zengin bir sebzedir.

 2. Cassava, C vitamini, tiamin, riboflavin ve niasin için iyi bir kaynaktır. Bir kişi onları pişirirse veya güneşte kurutursa, yenilebilir olan yapraklar, yüzde 25'e kadar protein içerebilir.

 3. Bununla birlikte, manyok kökü diğer yumru sebzelerle aynı besin değerini vermiyor.

 4. Tapyoka nişastası, glütene karşı toleranssız kişiler için uygun ekmek ve diğer fırınlanmış ürünler yapmak için glutensiz bir un kaynağı olarak dikkat çekiyor.

 5. Cassava, bilim insanlarının yararlı bağırsak bakterilerini beslemeye yardımcı olarak bir kişinin bağırsak sağlığını artırabileceğini öne sürdüğü dayanıklı bir nişasta kaynağıdır. Dirençli nişastalar sindirim kanalından geçerken nispeten değişmeden kalır.

 6. 1 bardak çiğ manyokun beslenme profili şu şekilde:

 7. Manyok sadece az miktarda protein ve yağ içerir. Sonuç olarak, manyoku birincil bir diyet lif olarak kullanan kişilerin, yetersiz beslenmeyi önlemek için ekstra protein yemeleri veya protein takviyesi almaları gerekebilir.

 8. Manyok yaprakları bir protein kaynağı olduğundan, dünyanın bazı bölgelerinde insanlar bu kaygıyı gidermek için bitkinin köklerini ve yapraklarını birleştirmeyi vurguluyor.

 9. ABD’de stokta bulunan bazı sağlık-gıda mağazaları ve süpermarketler ve insanlar çevrimiçi olarak çok çeşitli manyok ürünlerini bulabilirler.

Manyok toksik mi?

 1. İnsanlar çiğ manyok yememelidir, çünkü doğal olarak oluşan siyanür formlarını içerir, bunlar yutmaya toksiktir. Islatılması ve manyok pişirilmesi bu bileşikleri zararsız hale getirir.

 2. Çiğ veya yanlış hazırlanmış manyok yemek ağır yan etkilere neden olabilir.

 3. Sinava'nın diyetin iyi bilinen bir parçası olduğu yerlerde bile, raporlar, onu yemenin ve çok fazla aktif siyanür almanın tehlikelerini belirledi:

 4. Doğal olarak oluşan siyanür içermesine ek olarak, manyok ayrıca, içinde bulunduğu tarlalara ve yollara ve fabrikalara yakın olabilecek kirleticileri de çekebilir.

 5. Manyok bitkilerinin alabileceği ve insanlara bulaştırabileceği kirletici maddeler şunlardır:

Manyok güvenli bir şekilde nasıl hazırlanır

 1. Siyanür içeriği nedeniyle, insanlar manyokları çok dikkatli pişirmelidir. Gıda Standartları Avustralya Yeni Zelanda (FSANZ) aşağıdaki adımları atmanızı tavsiye eder:

 2. Dondurulmuş manyok kullanırken insanlar da bu adımları izlemelidir.

 3. Tapyoka incileri ve manyok unu gibi işlenmiş manyok ürünleri, önceden pişirmeden pişirmek için güvenlidir.

Özet

 1. Cassava çok yönlü, lezzetli bir besindir ve özellikle tropik bölgelerde önemli bir besin ve enerji kaynağıdır.

 2. Cassava, tatlı patateslere ve tarolara benzer ve insanlar bunu bir patatese benzer şekilde kullanabilir. Glutensiz pişmiş ürünler yapmak için tapyoka nişastası kullanmak mümkündür. İnsanlar hazırlanırken önlem aldıkları sürece manyok diyete faydalı bir katkı olabilir.

 3. Bilim adamları şu anda manyok genetik yapısını haritalıyorlar. Bu bilgileri, daha yüksek besin içeriğine sahip, daha kolay pazarlanmasını ve hastalıklara daha dayanıklı olmasını sağlayan üstün manyok bitkilerini yetiştirmek için kullanabilmeyi umuyorlar.

 4. En son 20 Kasım 2018 tarihli Tue makale incelemesi yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Balagopalan, C. (2018, 18 Ocak). Gıda, yem ve endüstride manyok. Https://www.taylorfrancis.com/books/9781351078887

 6. Temel Rapor: 11134, Cassava, işlenmemiş. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11134?

 7. Manyok ve bambu çekimleri. (2017, Mart). Http://www.foodstandards.gov.au/consumer/chemicals/cassava/Pages/default.aspx

 8. Sinava siyanür ve idrar tiyosiyanatını belirlemek için konzo ve kitlerin kontrolü. (N.d.). Http://biology-assets.anu.edu.au/hosted_sites/CCDN/two.html

 9. Howeler, R., Lutaladia, N., Thomas, G. (2013). Kurtar ve büyü: Cassava. Sürdürülebilir üretim yoğunlaştırma için bir rehber. Http://www.fao.org/3/a-i3278e.pdf

 10. Mombo, S., Dumat, C., Shahid, M., Schreck, E. (2017, Şubat). Çevresel ve sağlık yararlarının sosyo-bilimsel bir analizi, ayrıca manyok üretimi ve tüketiminin potansiyel riskleri. Çevre Bilimi ve Kirliliği Araştırmaları Uluslararası, 24 (6), 5207-5221. Https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-01438416/document

 11. Prochnik, S., Marri, Halkla İlişkiler, Desany, B., Rabinowicz, PD, Kodira, C., Mohiuddin, M., ... Rounsley, S. (2012, 5 Ocak) ). Manyok genomu: Güncel ilerleme, gelecek yönleri. Tropikal Bitki Biyolojisi, 5 (1), 88-94. Https://link.springer.com/article/10.1007/s12042-011-9088-z

 12. Dayanıklı nişasta. (2013). Https://www.badgut.org/information-centre/health-nutrition/resistant-starch/

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407