Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Manuka balı gerçekten süper besin mi?

Manuka balı gerçekten süper besin mi?

 1. Bal, eski çağlardan beri yaraları tedavi etmek için kullanılmış, 1392 yılına dayanan bir belgede ayrıntılandırılmıştı. Enfeksiyonla mücadelede yardımcı olacağına inanılıyordu, ancak uygulama lehine düştü. antibiyotiklerin ortaya çıkışı.

 2. Antibiyotiklere karşı dünya çapında artan bir direnişin zorluğuyla karşı karşıya kaldığımızda, bilim adamları balın özelliklerini ve potansiyelini inceliyorlar.

 3. Bu makalede, Manuka balının ne olduğunu, özelliklerinin ne olduğunu ve diğer bal türlerinden nasıl farklı olduğunu araştırıyoruz.

 4. Manuka balının gerçekten bir sonraki harika süper yiyecek olup olmadığını değerlendirmek için mevcut kanıtlara da bakıyoruz.

Nitelikler

 1. Çay ağacı olarak da bilinen Manuka ağacının yaprakları, yüzyıllar boyunca Yeni Zelanda’nın yerli kabileleri ve güney Avustralya’nın iyileştirici güçleri arasında biliniyor.

 2. Bu ağaçtan nektar toplayan arılar, iyileştirici özelliklerden bazılarını barındıran Manuka balı yapar.

 3. Bütün ballar antimikrobiyal özellikler içeriyor, ancak Manuka balı ayrıca hidrojen olmayan peroksit içeriyor ve bu da daha da antibakteriyel bir güç veriyor.

 4. Bazı araştırmalar Manuka balının beyaz kan hücrelerinin enfeksiyonla savaşmak ve dokuları iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu büyüme faktörlerinin üretimini artırmada yardımcı olabileceğini buldu. [! 2720 => 1140 = 2!

Yara bakımı

 1. Sağlık çalışanları tarafından bir yara sargısının parçası olarak kullanılan tıbbi sınıf bal, bazı yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

 2. Uzmanlar, Manuka balı antibakteriyel ve iyileştirici özellikler eklediğinden, daha da etkili olabileceğine inanıyor. Ancak şu anda teoriyi destekleyen çok az kanıt var.

 3. Bir Cochrane Review, yara bakımında bal kullanımını desteklemek için mevcut tüm kanıtlara baktı. 2015 yılında yayınlanan çalışma, yara tiplerindeki farklılıkların balın iyileşme üzerindeki etkileri hakkında genel sonuçlar çıkarmayı imkansız hale getirdiğini belirtti.

 4. Çalışma, balın kısmi kalınlıktaki yanıkları geleneksel pansumanlardan 4-5 gün daha hızlı yaktığını gösteren güçlü kanıtlar buldu. Enfekte cerrahi yaraların iyileşmesinde balın antiseptik ve gazlı bezden daha etkili olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

 5. Başka bir çalışmada balın hızlı diyabetik yara iyileşme özelliklerinin olduğu sonucuna varıldı, ancak balın bu tür yaralar için ilk tedavi hattı olarak kullanılabileceğini doğrulamak için daha fazla araştırma önerildi.

 6. Bazı araştırmalar balın belirli koşulların iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösterse de, balın faydalarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var:

Antibakteriyel özellikler

 1. Antibiyotikler, tüm dünyadaki bakteriyel enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, ilaçları öldürmek için dağıtılan bakteriler uyum sağlayabilir ve dirençli hale gelebilir.

 2. Bu direnç şu anda tüm dünyada oluyor ve giderek artan sayıda enfeksiyon tedavisi zorlaşıyor. Bu daha uzun hastanede kalmaya, daha yüksek tıbbi maliyetlere ve nihayetinde daha fazla ölüme yol açmaktadır.

 3. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), antibiyotiklere karşı direnci, küresel sağlık, gıda güvenliği ve gelişimine yönelik en büyük tehditlerden biri olarak gösterdi.

 4. Balın doğal antibakteriyel özellikleri bu mücadelede faydalı olabilir. Laboratuvarda, Manuka balının yaklaşık 60 bakteri türünü inhibe edebileceği gösterilmiştir. Bunlar arasında Escherichia coli (E. coli) ve salmonella bulunur.

 5. Bazı çalışmalar Manuka balının antibiyotiklere dirençli hale gelen süper böceklerle savaşabileceğini göstermiştir. Bunlar staphylococcus aureus (MRSA-15) ve pseudomonas aeruginosa.

 6. Bu soruşturma hattı halen başlangıç ​​aşamasında. Bunlar, tıbbi sınıf Manuka balını antibiyotiklerle birleştiren, laboratuarda yapılmış küçük testlerdir.

 7. Bilim adamları bir sonuca varmadan önce hala yapılacak çok iş var.

Diğer faydalar

 1. Manuka balının diğer birçok potansiyel sağlık yararları var. Bunlar:

 2. Bununla birlikte, bu alanlarda kullanımı için sınırlı delil var.

Manuka balı kullanma

 1. Yara giydirmek için kullanılan tıbbi sınıf bal, mağazalarda satılan baldan çok farklı.

 2. Tıbbi sınıf bal sterilize edildi, bütün safsızlıklar çıkarıldı ve bir pansuman olarak hazırlandı. Yaralar ve enfeksiyonlar her zaman bir sağlık uzmanı tarafından görülmeli ve tedavi edilmelidir.

 3. Mağazadan alınan Manuka balı, diğer ballarla aynı şekilde kullanılabilir: tostta, pürede veya meyveli içeceklerde.

 4. Manuka balı bu şekilde tüketen insanların sağlıklarına bir fayda sağlayacağına dair net bir kanıt yok. Manuka balı için iyileştirici özellik sağlayan aktif bileşenlerin bağırsakta nasıl hayatta kaldıkları açık değildir.

Riskler

 1. Bal, genellikle glukoz, fruktoz ve sukroz tarafından sağlanan, genellikle yüzde 80 civarında şekerdir, bu nedenle orta düzeyde alım önerilir. Bu özellikle şeker hastalığınız varsa geçerlidir.

 2. Manuka balı için son trend, pahalı olabilir, bu yüzden ne aradığınızı bildiğinizden emin olmak önemlidir.

 3. Mağazadan Manuka balı satın alırken, Benzersiz Manuka Faktörü (UMF) işaretini arayın. Bu, balın, UMF Bal Birliği tarafından lisanslanan 100'den fazla arıcı, üretici ve ihracatçı tarafından üretildiği anlamına gelir.

 4. UMF işaretinin yanında görüntülenen sayı Manuka anahtar işaretleyicilerinin, leptosperin, DHA ve MGO miktarını gösterir. Tüketicilere UMF 10+ ve üstü seçmeleri önerilir.

 5. 10 Temmuz 2017, Pazartesi günü en son yayınlanan makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Antibiyotik direnci [!Bilgi sayfası

 7. Temel rapor: 19296, tatlım. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/6287?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = honey ds = standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 8. Bal, MRSA gibi süper böceklerle savaşabilir mi? (2011, 13 Nisan). Http://www.nhs.uk/news/2011/04April/Pages/manuka-honey-mrsa-superbug-bacteria.aspx

 9. Derecelendirme sistemi açıklandı (n.d.). Http://www.umf.org.nz/grading-system-explained/

 10. Jull, A.B., Cullum, N., Dunville, J.C., Westby, M.J., Deshpande, S., Walker, N. (2015, 6 Mart). Akut ve kronik yaralar için topikal bir tedavi olarak bal. Http://www.cochrane.org/CD005083/WOUNDS_honey-as-a-topical-treatment-for-acute-and-chronic-wounds

 11. Ng, C.M., Reuter W.M. (n.d.). RI tespiti ile PerkinElmer Altus HPLC sistemi kullanılarak balın analizi. Https://www.perkinelmer.com/lab-solutions/resources/docs/APP_Analysis-of-Sugars-in-Honey-012101_01.pdf

 12. Samarganyalı, S., Farkhondeh, T., Samini, F. (2017). Bal ve sağlık: Son klinik araştırmalara genel bakış. Farmakognozi Araştırması, 9 (2), 121-127. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407