Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mantar ve Ette Protein İçeriği

Pişirme Tekniği ve Yemek Seçenekleri

 1. Eğer vejeteryan, vejeteryansanız veya sadece meyve ve sebzeler yönünden zengin bir diyeti tercih ediyorsanız, bitki kaynaklı birçok protein kaynağı olduğunu bileceksiniz. Mantarlar çok etli bir tada sahiptir, ancak bu protein içeriğinin bir göstergesi değildir. Ne yazık ki, mantarların proteini et ürünlerinden çok daha azdır.

Mantarlar Yüksek Proteinli Sebzeler midir?

 1. Mantarlar, vegan dostu protein kaynaklarından biridir. Genellikle sebze olarak adlandırılırken, aslında mantardırlar. Mantarlar bitkilere benzer, ancak fotosentez yoluyla hayatta kalamazlar. Bu nedenle mantarlar kendi krallığının bir parçasıdır (maya gibi diğer bazı yiyeceklerle paylaşırlar).

 2. Mantar topraklı, umami bir lezzet et yerlerinde kolayca kullanılmalarına izin veriyor. Bazı mantarlarda ayrıca demir, B12 ve D vitamini gibi et ürünlerinde tipik olarak bulunan besinler bulunur.

 3. Bu özelliklerin tümü, mantarların beslenmesinin etle karşılaştırılabilir olduğuna inanmanıza neden olabilir. Ne yazık ki, başka besinleri de olsa, mantar eti yerine kullanılanlar, proteinlerin kötü bir seçimdir. Bitki kökenli diğer protein kaynaklarına kıyasla mantarların proteini oldukça düşüktür.

 4. Mantarların hepsi farklı, bu nedenle protein içerikleri türüne göre biraz değişebilir. Genel olarak, mantarlar 100 gram (3.5 ons) protein için günlük değerinizin (DV) yalnızca yüzde 4 ila 7'sine sahiptir. Bu ıspanak, kuşkonmaz, mısır ve enginar gibi protein bakımından zengin sebzelerle aynıdır. 100 gram farklı mantarın karşılaştırılması şunu gösterir:

 5. Açıkçası, bu et kaynaklarından elde edebileceğinden çok daha az protein.

Ete Karşı Mantar Protein İçeriği

 1. Birçok et türü yaygın olarak tüketilir. Tavuk, ördek, domuz ve sığır eti özellikle popülerdir. Bu etlerin yüz gramında:

 2. Bu, en düşük et bazlı protein kaynağı olan ördek bile mantarın en fazla proteine ​​sahip beş kat daha fazla proteine ​​sahip olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda ağırlık itibariyle mantardaki proteinin, etteki proteinle hiçbir şekilde karşılaştırılabilir olmadığı anlamına gelir.

 3. Gıda ve İlaç İdaresi'ne göre çoğu insanın günde yaklaşık 50 gram protein tüketmesi gerekiyor. Tüm DV'nizi protein için 200 gramdan az domuz eti veya biftek, yaklaşık 240 gram tavuk ve yaklaşık 270 gram ördek elde edebilirsiniz. Buna karşılık, protein için DV'yi karşılamak için en az 1.428 gram (50 onsun biraz üzerinde) veya 2.5 kilogram (88 ons) mantar yemelisiniz.

 4. Bu miktarlar mantarların tek protein kaynağınız olacağı varsayımına dayanıyor. Neyse ki bu pek mümkün değil, çünkü bu mantar miktarı çok fazla mantar olurdu. Mantarlar çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir, bu da olumlu bir durumdur - ancak bu aynı zamanda çok miktarda mantar yemenin bu besinleri aşırı miktarda tüketmenize neden olabileceği anlamına gelir.

Mantardaki Diğer Besinler

 1. Mantar, antioksidanlar gibi birçok farklı vitamin, mineral ve diğer besinlerin harika bir kaynağıdır. Yaygın olarak düşük olduğu ve iyi bir lif kaynağı ve doymamış yağ asidi kaynağı olduğu kabul edilmekle birlikte, beslenmeleri büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, DV'nin morel mantarlarında demir için yüzde 68'i ve portobello mantarlarında sadece yüzde 2'si var.

 2. Bu tür bir değişime rağmen, mantarlar belirli besin maddelerinin güvenilir şekilde iyi kaynaklarıdır. Bu, bakır, fosfor ve çinko gibi mineralleri içerir. Mantarlar ayrıca riboflavin (B2 vitamini) niasin (B3 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) gibi iyi B kompleks vitaminleridir.

 3. Besinler açısından zengin olmasının yanı sıra, mantarların da tıbbi özelliklere sahip oldukları bilinmektedir. Biyokimyasal Teknoloji Dergisi'nde 2014 ve Çevresel ve Uygulamalı Mikoloji Üzerine Güncel Araştırmalar Dergisi'nde yapılan 2015 araştırmasına göre, mantarlar yardımcı olabilir:

Diğer Bitki Bazlı Protein Kaynakları

 1. Etli olmayan protein kaynakları arıyorsanız, mantarlar en iyi seçeneğiniz değildir. Bununla birlikte, FDA'nın bu besleyici için önerilen DV'sini karşılamak için mantarlarla birlikte pişirebileceğiniz, bitki bazlı protein kaynakları vardır; [! 2009 => 1140 = 5!

 2. Bu, tofu ve tempeh gibi soya fasulyesi bazlı ürünlerin tavuk ve ördek gibi etlerle karşılaştırılabilir protein kaynakları olduğu anlamına gelir. Yüz gram hayati buğday glüteni protein için DV'nizden daha fazla ete sahiptir ve hatta et ürünlerinden daha fazla protein içerir.

 3. Hayati buğday glüteninin pişirmesi kolaydır, etli bir dokusu vardır ve lezzetleri iyi alır. Zengin, etli bitki bazlı ürünler yemeye meraklıysanız, proteini ve diğer besin maddelerini zengin bir bitki bazlı besin oluşturmak için mantarları hayati buğday glüteni veya soya ürünleri ile kolayca birleştirebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407