Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Mantar Beslenme Yararları: Kanser Savaşçıları ve Hücre Yenilemeleri

Son Düşünceler

 1. Sağlıklı bir diyete sadık kalmaya gelince, hastalıkla mücadele mantarları tüm kutuları kontrol ediyor: Karbonhidrat ve kalorileri düşük, ama çok iyi bir B vitamini, iz mineralleri. lif ve hatta protein. Mantarlar aynı zamanda bir anti-enflamatuar gıdadır ve mantar beslenmesinde bağışıklık hücrelerinin tetikte kalmasını sağlayan yüksek seviyede beta-glukan bileşikleri ve ayrıca vücuda yayılan enflamasyonu azaltmaya yardımcı olan ergotionin adı verilen güçlü bir antioksidan bulunur.

 2. Mantarların tıbbi kullanımı, binlerce yıl öncesine dayanan Asya ülkelerinde çok uzun bir geleneğe sahiptir. Batı Yarımküre'de kullanımları yalnızca son birkaç on yılda artmaya başlasa da, son zamanlarda yapılan çok sayıda çalışma sağlığa önemli faydaları olan hayati, biyolojik olarak aktif bileşikler olduğunu göstermektedir.

 3. Şunun gibi bir kaç şeyi merak edebilirsiniz:

 4. İşte bilmeniz gerekenler.

Mantar Yararları

 1. Etkileyici D vitamini içeriği sayesinde, bazı araştırmalar diyetinize mantar eklemenin kemik sağlığını güçlendirmeye ve osteoporoz gibi ciddi koşullara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. D vitamini kalsiyum emilimi için gereklidir ve bu ana vitamindeki bir eksiklik kırılma, zayıf kemikler ve mineralizasyon kusurları riskini artırabilir. Avrupa Beslenme Dergisi'ndeki bir hayvan modeli, D vitamini ve kalsiyum ile zenginleştirilmiş besleyici farelerin shiitake mantarlarının kemik mineral yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu ve osteoporoz riskini azalttığını göstermiştir.

 2. Doğal bir kanser tedavisi olduğu ve "doğal öldürücü hücreleri" arttırmak için en iyi gıdalardan biri olduğu bilinen tehlikeli kanser hücrelerini arayan ve yok eden bağışıklık hücrelerinin türü - mantarlar övülüyor Kanserle savaşan güçlü gıdalar olarak. 3 Biotech dergisinde yayınlanan in vitro araştırmalara göre, mantarlarda bulunan anti-kanser bileşikleri oksidatif hasara karşı korunmada ve tümör oluşumunu önlemek için kanser hücrelerinin öldürülmesinde önemli bir rol oynamaktadır. [! 217 => 1140 = 2!

 3. Kanıt Temelli Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayımlanan 2005 tarihli bir rapora göre, mantarlar "antimikrobiyal, antiviral, antitümör, antialerjik, immüno-modüle edici, anti-enflamatuar, antiaterojenik bileşikleri ve kompleks maddeleri içerir. , hipoglisemik ve hepatoprotektif faaliyetler. " Bu bir ağız dolusu gibi gelebilir, ancak vücuttaki hemen hemen her sistemi geliştirebilecekleri ve alçaltılmış inflamasyonla ilişkili olduklarından sizi birçok hastalıktan koruyabilecekleri anlamına gelir. Uzun süreli yüksek inflamasyon seviyelerinin sürdürülmesinin kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik durumlara katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

 4. Mantarlar ayrıca tehlikeli bakteri ve virüslerle savaşmada doğal bir yeteneğe sahip. Aslında, sadece kendi doğal ortamlarında hayatta kalabilmek için güçlü antibakteriyel ve antifungal bileşiklere sahip olmaları gerekir. Bu nedenle bu yararlı bileşiklerin birçok mantardan izole edilip insan hücrelerini korumak için kullanılması şaşırtıcı değildir. Çok sayıda sağlık sorunundan sorumlu olan ölümcül çok dirençli bakteri ve diğer mikroorganizma türlerine karşı koruma sağladıkları bile gösterilmiştir. Aslında, hasta olduklarında insanlara verilen yaygın antibiyotiklerde bulunan bazı maddeler - penisilin, streptomisin ve tetrasiklin dahil - mantar mantar özlerinden elde edilir.

 5. Daha fazla mantar yemek, doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürmenin bir yoludur. Birçok mantar türü, "kötü" LDL kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltmak için arterlerin sertleşmesini önler.

 6. Mantarlar, karaciğerde kolesterol üretimini engelleyen sterol bileşiklerine sahiptir, ancak aynı zamanda "iyi" HDL kolesterol seviyelerini de yükseltebilirler. Ayrıca hücrelerin kan damarı duvarlarına yapışmasını ve veba birikmesi oluşturmasını engelleyen dolaşımını artıran ve sağlıklı kan basıncını koruyabilen güçlü fito-besinler içerirler.

 7. Mantarlar, adrenal işlevi destekleyen ve besinleri gıdalardan vücudunuzun kullanabileceği enerjiye dönüştüren harika bir B vitamini kaynağıdır. B vitaminleri ayrıca beyin sisini kıran, tiroid bozukluklarını önleyen ve sağlıklı bir metabolizmayı destekleyen nörotransmiter fonksiyonunu da destekler.

 8. Çalışmalar, mantarları et için düzenli olarak ikame etmenin, düşük kalorili, besin yoğunluğa sahip bir yiyecek oldukları için kilo vermenize yardımcı olabileceğini buluyor. Aslında, haftada birkaç kez mantar yemek, artan kilo kaybı, daha az bel çevresi ve daha az vücut yağıyla ilişkilendirilmiştir.

 9. D vitamini eksikliği birçok insan için ciddi bir problem ve kalp hastalığından depresyona kadar her şeyle bağlantılı. D vitamini en iyi güneş ışığına maruz kalsa da, bazı mantar türleri de bu önemli vitamin için doyurucu bir doz sağlayabilir.

 10. Mantarları UV ışığına maruz bırakmak, açık havada veya belirli aydınlatma armatürleri altında iç mekanda yetişmek, D vitamini konsantrasyonlarını arttırmak, D vitamini yönünden zengin besinler beslenmenize eklenir. Kanser, kalp hastalığı, duygudurum bozuklukları ve kemik kaybı riskini azaltmak için. Araştırmalar, bazı mantar türlerinin, D3 vitamini (insanlar tarafından en iyi kullanılan tür) ve D4 vitamini ile birlikte iyi miktarda D2 vitamini sağladığını göstermektedir. [! 217 => 1140 = 2!

Mantar Besin Değerleri (+ Mantar Çeşitleri)

 1. Çoğu insan mantarları sebze olarak görse de, aslında bir tür faydalı mantar. "Mantar" terimi, çıplak gözle görülebilen ve elle toplanacak kadar büyük, kendine özgü meyve veren vücuda sahip olan herhangi bir makrofungus anlamına gelir. Şu an itibariyle, mantarlar en az 14.000 farklı bitki türü oluşturuyor - ve belki de daha fazlası. Yeryüzündeki mantar türlerinin sayısının 140.000 olduğu tahmin edilmektedir, bu da bilim insanlarının şu anda olası türlerin yalnızca yüzde 10'unu bildiğini göstermektedir.

 2. En yaygın yenilebilir mantar türlerinden bazıları şunlardır:

 3. Her türlü mantar türü tam kalori ve besin sayıları bakımından farklılık gösterse de, mantar beslenmesi karbonhidratlarda genellikle çok düşüktür (düşük karbonhidratlı veya ketolu diyet için doğal bir seçimdir), kalori, yağ ve sodyum. Mantar beslenmesi aynı zamanda antioksidanlar, enerji veren B vitaminleri, bakır ve selenyum da dahil olmak üzere çeşitli besinler sağlar.

 4. Bir bardak çiğ beyaz düğme mantar beslemesi aşağıdaki besinleri içerir:

Mantarlar nasıl alınır ve pişirilir

 1. Marketlerde, sağlık marketlerinde veya kendi özel faydaları olan bazı daha nadir tiplerini puanlayabileceğiniz yerel çiftçi pazarında taze veya kurutulmuş mantarları arayın. Mümkün olduğunca organik olarak yetiştirilmiş mantarları satın almak ve yemek önemlidir, çünkü çok gözeneklidirler ve içinde bulundukları topraktan kimyasalları kolayca absorbe etme eğilimindedirler.

 2. Mantarlar kimyasal olarak spreylendiklerinde veya su kirleticilerine maruz kaldıklarında ağır metaller ve böcek ilaçları gibi yüksek seviyelerde toksinler içerebilirler, bu nedenle alabileceğiniz en iyi kaliteyi elde etmek için ekstra paraya değer. Kurutulmuş mantarlar taze olanlardan biraz daha pahalı olabilir, ancak mantar mevsiminde olmadığında iyi bir seçenektir.

 3. Mantarları yıkamak için bazılarının kirleri çıkarmak için (silâh, portobello, krimini ve düğme mantarları gibi) temiz ve nemli bir bezle silinmesi gerekir. Cantharellus cibarius mantarı gibi diğerleri, hassas bir fırça kullanılarak temizlenmelidir. Mantarlar suyu kolayca emdiği için, onları uzun süre durulamak ya da suya batırmak istemezsiniz, çünkü bu onları "sudan kesilmiş" yapabilir. Herhangi bir görünür kirden kurtulmak için hızlı durulama genellikle yeterlidir.

 4. Kullanmaya hazır oluncaya kadar buzdolabında kuru tutun ve kısa bir raf ömrüne sahip olduklarını unutmayın, böylece ne kadar çabuk kullanırsanız o kadar iyi. Birçok insan plastik poşet yerine kese kağıdı içinde saklamayı sever. Bu, havanın içeri ve dışarı doğru hareket etmesine izin verir, bu da onları daha iyi durumda tutar.

 5. Mantar pişirmeye gelince, her türün biraz farklı şekilde kullanılması gerekir. Örneğin kurutulmuş mantarlar, kaynar su ile birleştirilerek ve yaklaşık 15 dakika bekletilerek daha büyük bir hacme kadar dolmalarına izin verilerek yeniden sulandırılabilir.

 6. Portobellolar gibi büyük mantarlar fırında pişirilebilir ve sert dokusunu koruyabilir, ancak shiitakes ve cremini gibi daha narin mantarlar bir tavada veya wok'ta sote yapmak için en iyisidir. Mantarların ilk başta çok fazla sıvı emdiğini, ancak daha sonra suyunu serbest bıraktıklarını, bu yüzden onları sosu veya yağda boğma gereğini hissetmeyin. [! 217 => 1130 = 5!

 1. Mantarlar, omlet ve tava kızartmasından tam tahıl pilavına veya garnitürlere kadar her türlü tuzlu yemeğe toprak gibi bir lezzet ve çiğnenebilir, doyurucu bir doku ekler. Ayrıca mantarlı risotto için bir baz olarak kullanılabilir, mantarlı makarnaya eklenebilir veya lezzetli bir mantar sosunda pişirilebilir. Ayrıca basit ama lezzetli bir garnitür için mantarları sote edebilir, kızartıp ızgara yapabilir veya tavada kızartın.

 2. İşte bu lezzetli mantarları daha kolay ve sağlıklı öğünlere eklemek için birkaç tane mantar tarifi fikri:

Önlemler

 1. Yabani mantarlar için ekstrakt formunda mantar satın alırsanız ya da kendi başınıza temizlerseniz, her zaman saygın bir marka arayın ve yabani mantarları tanıyan bir uzmana danışın ve mantar tanımında ustalıklı olun. . Psychedelic mantarlar veya "sihirli mantarlar" olarak da bilinen psilosibin mantarları ve amanita mantarları gibi bazı mantar türleri, halüsinasyonlar ve algıda değişiklikler gibi semptomlara neden olabilecek bileşikleri içerir. Ölüm kapağı mantarı gibi diğer mantarlar toksik olabilir veya kontamine olabilir ve insan tüketimine yönelik değildir, bu nedenle "tıbbi mantarları" nereden satın aldığınıza dikkat edin

 2. Ayrıca, mümkün olduğunda organik mantar arayın ve bunları bulamazsanız, kirli mantarlara iyi bir durulama yapın veya kalıntı, bakteri ve hatta böcekleri gidermek için silin.

 3. Mantarların çoğunun bazı bitkilerde doğal olarak bulunabilen ve bazı durumlarda sağlık sorunlarıyla bağlantılı pürinler içerdiğini unutmayın. Purinler, nadir durumlarda, gut veya böbrek taşları gibi durumlara neden olabilecek ve birikebilen ürik asit oluşturmak üzere parçalanır. Bu nedenle, purinler tarafından kötüleşen mevcut bir probleminiz varsa, ölçülü mantar yemelisiniz.

Mantar Beslenmesinde Nihai Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Köpekler Mantar Yiyebilir mi? Evcil Hayvanınız için Neyin Güvenli Olduğunu Belirleme

 2. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407