Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Makarnanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Şifa

 1. Mutfakta satın alınabilirliği ve çok yönlülüğü sayesinde, ortalama Amerikan diyetinde makarna önemli bir yer tutar. Aslında, Kuzey Amerika Devlet Üniversitesine göre, ortalama bir Amerikan yılda 20 kilo tüketiyor. Makarna size enerji, lif, vitamin ve mineral formundaki temel besinleri sağlar. Makarnanızı, besinlerle dolu yemekler hazırlamak için sağlıklı malzemelerle eşleştirin.

Karbonhidratlar ve Elyaf

 1. Makarna yararlı karbonhidratlar sağlar. Bir fincan beyaz spagetti 43 gram toplam karbonhidrat içerirken, eşdeğer bir tam buğday spagetti porsiyonu 37 gram toplam karbonhidrat sunar. Karbonhidrat, vücudunuz için birincil yakıt kaynağı olarak hizmet eder. Tam buğdaylı makarna ayrıca, özellikle faydalı bir karbonhidrat türü olan önemli miktarda diyet lifi sağlar. Fiber, obezite ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur ve sindirim sağlığını arttırır. 1 fincan tam buğday makarnası porsiyonu 6.3 gram diyet lifi içerir ve erkekler için önerilen günlük alımın yüzde 17'sini ve Tıp Enstitüsü tarafından belirlenen kadınların yüzde 24'ünü sağlar. Beyaz makarna lif başına daha düşüktür, porsiyon başına 2.5 gramdır.

Selenyum ve Manganez

 1. Hem beyaz hem de tam buğday makarnaları, hücrelerinizi moleküler hasarlardan korumakla görevli antioksidan enzimleri aktive eden bir mineral olan mükemmel selenyum kaynakları olarak işlev görür. Her iki tür makarnanın bir 1 fincan porsiyonu, Tıp Enstitüsü tarafından belirlenen günlük alım miktarınızın yaklaşık üçte ikisini sağlar. Makarna ayrıca, karbonhidratları metabolize etmenize ve kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olan bir mineral olan manganez içerir. Tam buğdaylı bir makarna porsiyonunda 1,9 miligram manganez bulunur - kadınlar için günlük alımın yüzde 100'ünden fazlası ve erkekler için yüzde 83'ü - eşdeğer bir beyaz makarna porsiyonu 0.5 miligram.

Folat ve Karotenoidler

 1. Folat kaynağı olarak beyaz makarnayı yiyin - veya B-9 vitamini - veya karotenoidlerin lutein ve zeaksantinin kaynağı olarak kepekli makarnayı tercih edin. Folat, kırmızı kan hücresi gelişiminde rol oynar ve hızlı hücre büyümesini destekler, lutein ve zeaksantin sağlıklı görüşü destekler. Linus Pauling Enstitüsü, lutein ve zeaksantin de dahil olmak üzere karotenoidler açısından zengin bir diyetin akciğer kanseri riskini azalttığını açıklıyor. Beyaz bir makarna porsiyonu 167 mikrogram B-9 vitamini veya Tıp Enstitüsü tarafından önerilen günlük önerilen folat alımının yüzde 42'sini sağlar. Bir kepekli makarnayı bir porsiyon 113 mikrogram lutein ve zeaksantin içerir.

Sağlıklı Olun

 1. Sebzeler, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlar bakımından zengin sağlıklı yemekler için bir makarna olarak makarna kullanın. Kepekli spagetti'yi zeytinyağ ile kaplayın, daha sonra soluk fakat sağlıklı ve hazırlaması kolay bir yemek için solmuş yeşillikleri ve doğranmış fındıkları karıştırın. Kavrulmuş sebzeli üst makarna - rezene, kırmızı biber, soğan ve sarımsak dahil - ve sonra domates sosu ve fesleğen ile. Alternatif olarak, makarnaları soğuk salatalara ekleyin. Tam buğday rotini, kıyılmış kalamata zeytinleri, közlenmiş kırmızı biberler ve limon suyu salata suyuyla iyi bir şekilde eşleşirken, fiyonklar, buharda pişmiş karides, kırmızı dolmalık biber ve kırmızı biber tanecikli zeytinyağı karışımı ateşli salata seçeneği için.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407