Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Makarnanın Glisemik İndeksi

Düşük Karbonlu Makarna Seçenekleri

 1. Vücudunuz diğer pek çok nişastalı gıdalardan daha yavaş bir şekilde makarnaları sindirdiğinden, makarna kan şekerinizde dalgalanmalara neden olmadan size sürekli enerji sunar. Makarnanın glisemik indeks üzerindeki sıralaması - yiyeceklerin kan şekeri düzeylerine etkilerini değerlendirmek için kullanılan bir ölçek - makarnanızın ne kadar pişirmesine izin verdiğinize bağlı olarak ekmek veya patatesten daha düşük olabilir. Yemekleri planlamak için glisemik indeksi kullanırken, yemeğin kan şekeri üzerindeki genel etkisini artırmadan birçok makarna türü ekleyebilirsiniz.

Glisemik İndeks

 1. Glisemik indeks veya GI, karbonhidrat içeren yiyeceklerin kan şekeri seviyenizdeki etkilerini değerlendirmek için bir yöntem sağlar. GI, yedikten sonra kan şekerinizin ne kadar hızlı ve önemli bir şekilde yükseldiğine bağlı olarak yiyecekleri 1-100 arasında derecelendirir. Ekmek gibi pek çok un temelli ürün, yüksek bir GI değerine sahiptir. Glisemik İndeks Vakfının verilerine göre, çoğu ekmek türünün GI değeri 70 ile 75 arasında değişmektedir. Makarnanın GI değeri 43 ile 61 arasında değişmekte olup, 50'li yılların ortalarında asılı kalan çoğu tür için de geçerlidir.

Moleküler Yapı

 1. Makarna, ekmek gibi undan yapılmasına rağmen, makarnadaki nişastaların yapısı, sindirimi yavaşlatır, bu da çoğu makarna türüne ekmekten daha düşük bir GI verir. Glisemik İndeks Vakfına göre makarna, nişasta moleküllerinin buğdayda bulunan bir protein formu olan bir glüten ağı içine alınması nedeniyle karbonhidratlar arasında benzersizdir. Bu moleküler yapı, sindirim sırasında makarnanın karbonhidratlarının glikoza dönüşümünü yavaşlatır, bu da daha düşük bir GI değeriyle sonuçlanır.

Tipleri

 1. Yediğiniz makarna çeşidi ve kaynatılmasına izin verdiğiniz süre, bu yemeğin GI değerini etkiler. Glisemik İndeks Vakfı'nın, çoğu makarna çeşidinin ve büyüklüğünün 30 ile 60 arasında bir GI değerine sahip olduğunu söylüyor. Udon veya hokkien gibi Asya pilavlı erişte de orta ila düşük GI değerine sahiptir. Makarnanın çoğu formunun "yavaş karbonhidrat" olduğu düşünülebilir, bu da yavaşça sindirilen karbonhidratların kan glukozunda hızlı bir artışa neden olmadan enerji sağladığı anlamına gelir. [! 2828 => 1130 = 5!

 1. Makarnanızı aşırı pişirmek nişastaların kalitesini etkiler ve GI değerini yükseltebilir. Makarna gibi bir nişastalı yemeği ne kadar pişirirseniz, nişastaları o kadar sindirilebilir, bu da vücudunuzun karbonhidratları daha hızlı glikoza dönüştürdüğü anlamına gelir. Makarnanın GI değerini yükseltmekten kaçınmak için, sadece az önce veya hafif sert ve çiğnenene kadar kaynatın, Glisemik İndeks Vakfı'nı önerir.

Öneriler

 1. "Amerikan Beslenme Dergisi" nde yayımlanan 2002 tarihli bir makalede Dr. F. Xavier Pi-Sunyer, makarnadaki farklı form ve genişliklerde GI değerlerinin değişkenliğinin zorlaştığını savunuyor. Glisemik etkilerine dayanarak bir bütün olarak bu gıda hakkında diyet önerileri yapmak. Yemeklerinizi planlarken makarnanın GI değerini göz önünde bulundursanız da olmasanız da, makarnanın karmaşık karbonhidratları az miktarda yağ ile enerji sağlar. Orijinal tahıl çekirdeklerinin liflerini, vitaminlerini ve minerallerini içeren makarnanın tam tahıllı versiyonlarını deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407