Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Makarna sizin için iyi veya kötü mü?

Makarna sizin için iyi veya kötü mü?

 1. Makarna çok popüler bir besindir. Ulusal Makarna Birliği'ne göre, ABD'de ortalama bir insan her yıl 20 pound makarna yiyor.

 2. Ancak, 2017'den itibaren yapılan araştırmalar, kısmen sağlık ve beslenme endişelerine bağlı olarak makarnanın popülaritesinde bir düşüş kaydetti.

 3. Bu makalede, makarnanın faydaları ve sakıncaları ile mevcut farklı türleri hakkında bilgi edinin.

Makarna sağlıklı mı?

 1. Makarna, sağlıklı beslenmeye mükemmel bir katkı olabilir.

 2. Son zamanlarda yapılan bir çalışma bunu güçlendirdi ve düşük GI diyeti uygulayan insanların makarna yediklerinde kilo verdiklerini tespit etti. Çalışma, makarnanın herhangi bir kilo alımına veya vücut yağında artışa neden olmadığına karar verdi.

 3. GI, karbonhidrat yönünden zengin bir yiyeceğin kan şekeri ne kadar çabuk ve önemli ölçüde artırabileceğinin bir ölçüsüdür. Emilim ne kadar hızlı olursa, kişinin kan şekeri seviyesi o kadar yüksek ve hızlı olacaktır.

 4. Genel olarak konuşursak, düşük glisemik gıdalar bir kişinin kilosunu kontrol etmesine, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltmasına yardımcı olabilir.

 5. Ayrıca, Amerikan Diyabet Derneği'ne göre, makarna gibi nişastalı yiyecekler, diyabetli insanlar için sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

 6. Bununla birlikte, makarnanın porsiyon büyüklüğünü sınırlamak ve yüksek şekerli ve çok yağlı sos kullanımını en aza indirmek esastır. Ayrıca tam tahıllı makarna veya daha besleyici olan bakla veya mercimek bazlı makarna tercih etmek daha iyidir.

 7. Bazı insanlar makarnaları diyetlerinden çıkarır çünkü glüten alımlarını azaltmaya çalışırlar. Bir insanda glüten duyarlılığı veya çölyak hastalığı yoksa, glütensiz bir diyetin herhangi bir sağlık yararı sağladığına dair kanıt yoktur.

 8. Aslında, çalışmalar birçok glütensiz makarna türü ve diğer glütensiz ürünlerin glütensiz ürünlerden daha pahalı ve daha az sağlıklı olabileceğini göstermektedir. Lif ve protein bakımından daha düşük, şeker ve yağ bakımından normal besinlerden daha yüksek olma eğilimindedirler.

 9. Son olarak, tam tahıllı makarna, birçok doktor ve diyetisyenin daha iyi kilo kontrolü ve daha düşük bir hastalık riski için önerdiği beslenme yaklaşımı olan Akdeniz diyetini oluşturan gıdalardan biridir.

Beyaz Tahılya Karşı Tam Tahıl

 1. Geleneksel olarak zenginleştirilmiş makarna sadece buğday çekirdeğinin belirli kısımlarını kullanıyor, bu da üretim sürecinde kilit besinleri kaybettiği anlamına geliyor.

 2. Üreticiler genellikle demir ve B vitaminleri içeren bu besin maddelerinin bazılarını nihai ürüne yapay olarak ekler.

 3. Tam tahıllı makarna, buğday çekirdeğinin tamamını kullanır, bu da besin maddelerinin lif ve diğer faydalı bileşenlerle birlikte makarnada kalması anlamına gelir. Tam tahıllı makarna aynı zamanda kalori ve karbonhidratlarda daha düşüktür.

 4. Tam tahılları yemek, daha düşük obezite riski ve buna bağlı sağlık riskleri ile ilişkilendirildi.

 5. Her iki makarna çeşidi birçok şekil ve boyutta mevcuttur. En popüler çeşitlerden bazıları şunlardır:

Makarna temelli sağlıklı yemekler yapmak için ipuçları

 1. Makarna kendi başına sağlıklı olsa da, kolayca çok fazla kalorinin temelini oluşturabilir.

 2. Popüler Olive Garden restoran zincirinde, kremalı mantar sosu ve köfte içeren bir spagetti tabağında 1.680 kalori var.

 3. Bir yetişkinin günlük ortalama kalori gereksinimi kadınlar için 1.600-2.400 ve erkekler için 2.000-3.000 olduğundan, bu tek öğün günün kalorilerinin en az yarısına ve hatta tam miktarına bile katkıda bulunur.

 4. Aynı prensipler evde uygulanır; burada önceden hazırlanmış soslar ve sarımsak ekmeği veya kaşık dolusu Parmesan peyniri gibi ortak eşlikler sağlıksız bir öğün yapmanın sağlıksız hale gelmesine neden olur.

 5. Bununla birlikte, makarna sağlıklı besinler için de mükemmel bir temel olabilir. Makarna temelli sağlıklı yemekler yapmanın püf noktaları şunlardır:

 6. Ayrıca porsiyon boyutunu sınırlamak da çok önemlidir. İnsanlar tabaklarının yarısını meyve ve sebzelerle doldurmayı ve makarna gibi karbonhidratlarla çeyrek yıldan fazla bir sürede doldurmayı hedeflemelidir. [! 262 => 1130 = 5!

 1. Makarnaya alternatifler şunları içerir:

Özeti

 1. Makarna sağlıklı mı? İnsanlar doğru porsiyon büyüklüğünü yediklerinde ve besleyici maddeler eklediklerinde, evet olabilir.

 2. Makarna bazlı öğünleri daha sağlıklı hale getirmek için insanlar zengin, krema soslarından ve yüksek kalorili eşliklerden kaçınmalı ve daha fazla sebze ve yağsız protein eklemeliler.

 3. En son 24 Temmuz 2018 Sal tarafından yazılan makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Ek 2. Gün, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite seviyesine göre günlük tahmini kalori ihtiyacı. (N.d.). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-2/

 5. Chiavaroli, L., Kendall, C. W.C., Braunstein, C.R., Mejia, S.B., Leiter, L.A., Jenkins, D.J., A., Sievenpiper, J.L. (2018, 2 Nisan). Makarnanın düşük glisemik indeksli diyet kalıpları bağlamında vücut ağırlığı ve yağlanma belirtileri üzerindeki etkisi: Yetişkinlerde randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir incelemesi ve meta-analizi. BMJ Açık: Beslenme ve Metabolizma Araştırması, 8 (3), e019438. Https://bmjopen.bmj.com/content/8/3/e019438

 6. Amerikalılar için diyet kuralları 2015-2020. (N.d.). Https://www.choosemyplate.gov/#slideshow-1

 7. Fry, L., Madden, A.M., Fallaize, R. (2017, 29 Ağustos). Birleşik Krallık'taki düzenli gıda ürünlerinin ve glütensiz beslenmenin besin bileşimi ve maliyetine ilişkin bir araştırma. İnsan Beslenmesi ve Diyetetik Dergisi, 31 (1), 108-120. Https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jhn.12502

 8. Harland, J.I., Garten, L.E. (2008, Haziran). Sağlıklı vücut ağırlığı ve adipozitenin bir belirteci olarak tam tahıl alımı. Halk Sağlığı Beslenmesi, 11 (6), 554-563. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18005489

 9. Makarna gerçekleri. (N.d.). Https://pastafits.org/pasta-facts/

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407