Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Maitake Mantarı: Riskler, Yararları ve Daha Fazlası

Maitake mantarı nedir?

 1. "Maitake", Japonca'da dans eden mantar anlamına gelir. Mantarın, vahşi doğada bulduklarında mutlulukla dans ettikten sonra adını aldığı söylenir, bu inanılmaz iyileştirici özelliklerdir.

 2. Bu mantar bir adaptojen türüdür. Adaptojenler vücuda herhangi bir zihinsel veya fiziksel zorlukla mücadelede yardımcı olur. Ayrıca dengesiz hale gelen vücut sistemlerini düzenlemek için de çalışırlar. Bu mantar sadece tatmak için tariflerde kullanılabilir, ancak tıbbi bir mantar olarak kabul edilir.

 3. Mantar Japonya, Çin ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde yabani olarak yetişiyor. Meşe, Elm ve Akçaağaç ağaçlarının dibinde yetişir. Genellikle ekilebilir ve hatta evde yetiştirilebilir, ancak tipik olarak vahşi doğada olduğu gibi büyümez. Mantarları sonbahar aylarında genellikle bulabilirsiniz.

 4. Maitake mantarı Japonya ve Çin'de binlerce yıldır kullanılmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'nde yalnızca son yirmi yılda popülerlik kazanmıştır. İnsanlar bu mantarı sağlık, canlılık ve uzun ömür vaadiyle övüyorlar.

Maitake mantarına hangi sağlık yararları bağlı?

 1. Diğer mantarlarla karşılaştırıldığında, maitake kanseri ve diğer sağlık koşullarını önleme ve tedavi etmede daha iyi sonuçlar verdi. Maitake ayrıca genel bağışıklık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

 2. Maitake mantarları çok zengin:

 3. Mantarlar ayrıca:

 4. Bilim adamları şu anda mantarın genel sağlığı desteklediği ve hastalıklarla mücadele ettiği benzersiz bir şekilde çalışıyorlar.

Araştırma ne diyor

 1. Laboratuar araştırması, maitaletin belirli hastalıkların tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir. İnsanlar üzerindeki etkisini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak mevcut bulgular umut vericidir.

 2. Bir 2013 çalışması Maitake D-Fraction'in meme kanserini önlemede ve tedavisinde yararlı olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar bu mantarın kanserli hücrelerin büyümesi ve çoğalması ile mücadele edebileceğini öne sürüyorlar.

 3. Maitake mantarının, farelerde tümör büyümesini baskıladığı gösterilmiştir. Ayrıca, tümöre karşı savaşan hücrelerin sayısını da artırabilir. Bu, ağızdan alındığında insanlarda kanseri yönetmede etkili olabileceğini göstermektedir.

 4. Daha önceki bir çalışma, insan kanseri hücrelerinin öldürülmesinde etkili olan bir özüt olan D-Fraction maitake bulgusunu buldu. Aynı zamanda kansere karşı savaşan ve proteinin etkinliğini arttırmada başarılı olan bir proteinin yanı sıra alındı.

 5. Daha fazla bilgi: Beta glukan: Kalp koca lifleri >>

 6. 2013 çalışmasında araştırmacılar, maitake tozu ekstraktının farelerde kolesterol seviyesini düşürdüğünü buldu. Ayrıca enerji sağlayan yağ asitlerini arttırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle, araştırmacılar maitake mantarı yemenin arterlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceği teorisini verdi.

 7. 2015 çalışmasının sonuçları, maitake mantarının tip 2 diyabetli sıçanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi. Çalışma sırasında, maitake mantarı tüketimi, farelerin glukoz seviyeleri üzerinde olumlu bir etkiye sahipti. Bu, mantarın insanlarda tip 2 diyabeti tedavi etme potansiyeline işaret eder.

 8. Maitake mantarı da tedavisinde yararlı olabilir:

Rejime maitake mantarı nasıl eklenir

 1. Sağlığınızı artırmak için maitake kullanıyorsanız, normal olarak mantar ekleyeceğiniz herhangi bir yiyeceğe ekleyebilirsiniz. Kizartma, salata, makarna, pizza, omlet veya çorbaya eklenebilir. Ayrıca mantarları tereyağında kızartıp ızgara yapabilirsiniz. Maitake'nin güçlü, topraksal bir tadı vardır, bu yüzden lezzetini bol miktarda yiyeceğe eklemeden önce tadını çıkardığınızdan emin olun.

 2. Maitake taze satın alıyorsanız, raf ömrünü uzatmak için hepsini alın. Buzdolabında bir kağıt torba içinde saklayın. Bazı marketlerde kurutulmuş bulabilirsin. İyi donar, böylece taze bulabilirseniz stokta tutabilirsiniz. Ayrıca çiğ olarak dondurun.

 3. Maitake ayrıca sıvı konsantre olarak veya kapsüller halinde kuru halde alınabilir. Ek olarak almaya karar verirseniz, mantar özü olan maitake D-Fraction arayın.

 4. Doğru dozaj yaşınıza, kilonuza ve sağlığınıza bağlıdır. Ayrıca, belirli bir ek markanın gücüne de bağlıdır. Kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

 5. Yüksek bir doz almadan önce daima doktorunuza danışın ve reaksiyonlarınızı dikkatlice izleyin. Herhangi bir olağandışı semptom veya rahatsızlık yaşamaya başlarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

 6. Dikkat çeken bir fark hissetmeniz birkaç hafta veya ay sürebilir. C vitamini ile almanın faydalarını arttırdığı söyleniyor.

Dikkate alınacak risk faktörleri

 1. Mantar çok eski olmadığı sürece maitake sindirilebilir. Eğer yaşlanırsa, mantarın tokluğu sindirimi zorlaştırabilir. Mantarın pişirilmesi sindirilebilirliğini artırabilir.

 2. Alerjik reaksiyon ve mide rahatsızlığı nadir olsa da, mümkün. Sık sık, maitake mantarı iyi tolere edilir.

 3. Diyabetiniz varsa, yutulmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Maitake'in kan şekeri üzerinde bir etkisi olabilir. Ayrıca tansiyonunuzu düşürebilir, bu nedenle seçeneklerinizi hipotansiyonunuz varsa doktorunuzla görüşün.

 4. Ameliyatın iki haftasında maitake mantarını almamalısınız veya kanama bozukluğunuz varsa.

 5. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya otoimmün bir hastalığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Alt satırda

 1. Maitake şifa için muazzam bir potansiyel gösteriyor. Hiçbir garanti yok, ancak olasılıklar umut verici. Bunu diyetinize eklemek veya bunu ek olarak almak istiyorsanız doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Potansiyel riskleri ve faydaları gözden geçirebilir, ayrıca sizin için en iyi seçenek konusunda tavsiyede bulunabilirler.

 2. Genel olarak şunları yapmalısınız:

 3. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyiliğinize dikkat ederek bağışıklık ve genel sağlığınızı desteklemelisiniz.

 4. Okumaya devam et: Soğuk algınlığı ve grip önleme >>Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407