Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Limonlu Beslenmenin İlk 7 Faydası

18 Seveceğiniz Düşük Karbonhidratlı Tatlılar

 1. Birçok insan limonları, restoranlarda su yanında ya da şeker ve tatlılar için popüler bir lezzetin yanında sunulan basit bir garnitürden başka bir şey olarak düşünmez. Ancak limonun aslında C vitamini, antioksidanlar ve sağlık yararları ile yüklü olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru - limon beslenme faydaları, limon suyu, limon esansiyel yağı veya sadece turta meyvesinin konuşması olsun olmasın, böbrek taşı riskini azaltmaktan kanser hücrelerini öldürmek riskine kadar değişiyor.

 2. Ayrıca, limonlar için potansiyel kullanım mutfağın ötesine uzanıyor. Limonlar, mobilya cilalamadan saçınıza ekstra parlaklık kazandırmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye kadar her şey için kullanılabilir.

 3. Bu güçlü narenciye meyvesi hakkında daha fazla şey öğrenmeye hazır mısınız? Limonun faydalarının ve yan etkilerinin tam listesini görmek için okumaya devam edin.

Limonlu Besin Değerleri

 1. Limonlar kalorileri düşüktür, fakat iyi miktarda lif ve C vitamini içerir - ayrıca limon beslenmesinde de birkaç mikro besin bulunur.

 2. Kabuğu olmayan bir limon yaklaşık olarak içerir: (1)

 3. Ek olarak, limonlarda az miktarda tiamin, folat, pantotenik asit, kalsiyum, magnezyum ve bakır bulunur.

 4. Birçok insan limon suyu yapmak için limon kullanır. Suyu bir limonun yarısından kullanırsanız ve suyla karıştırırsanız, bir bardak limon suyu yaklaşık olarak içerir: (2)

 5. Her bir bardak limon suyu da biraz potasyum ve folat içerir.

Limonlu Beslenmenin Yararları

 1. Demir eksikliği riski olan birçok insan grubu var. Veganlar ve vejetaryenler, örneğin, vücut tarafından iyi absorbe edilmeyen bir demir türünü tüketirler. Ek olarak, üreme çağındaki kadınlar adet kanaması nedeniyle de yüksek risk altındadır.

 2. Limondaki C vitamini, demir eksikliği anemisi gibi koşulları önlemek için demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir. (15) Bir çalışma bile, bir yemekle birlikte 100 miligram C vitamini almanın demir emilimini yüzde 67 arttırdığını gösterdi. (16)

 3. Turunçgiller, biberler, meyveler ve brokoli, demir emilimini artırmak için diyetinize ekleyebileceğiniz bazı C vitamini besinleridir.

 4. Limonlar yaşlanma karşıtı bir gıda görevi görebilir ve antioksidan içeriği sayesinde cildinizin sağlıklı ve parlak kalmasına yardımcı olabilir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve cildin limon suyunun birçok yararını sağlayan oksidatif hasarı önler.

 5. Serbest radikallerin birikmesi yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, kuruluk ve azalmış elastikiyet gibi değişikliklerle sonuçlanır. Araştırmacılar, antioksidanların yaşlanmayı yavaşlatmanın ve cilt sağlığını iyileştirmenin etkili bir yolu olabileceğine inanıyor. (17)

 6. Türkiye'de yapılan bir çalışmada akneli hastaların oksidatif stres düzeylerinde artış olduğunu bulmuş ve antioksidanları kullanmanın geleneksel tedavi ile birlikte yararlı olabileceğini göstermiştir. (18)

 7. En iyi sonuçları elde etmek için, cildinize biraz limon suyu sürmeyi veya en sevdiğiniz cilt bakım ürünleri ile karıştırmayı deneyin. Limonların yanı sıra, doğal cilt bakım rutininizde zımbalanması gereken diğer içerikler arasında çay ağacı yağı, hindistancevizi yağı ve avokado bulunur.

 8. Bir bardak soğuk limonlu su için soda veya suyunuzu değiştirmek, lezzetten ödün vermeden kalorileri kesmenize yardımcı olarak kilo kaybına neden olur.

 9. Karşılaştırma yapmak için, bir bardak portakal suyu 112 kalori ve yaklaşık 26 gram karbonhidrat içerir. Diğer yandan limon suyunda şekersiz sadece altı kalori vardır. Ayrıca limon suyunda bol miktarda karbonhidrat varken, suyla seyreltilmesi karbonhidratı limon suyunda önemli ölçüde keser, porsiyon başına sadece iki grama düşürür.

 10. Teorik olarak, bir yıl boyunca her gün bir bardak limon suyu için bir bardak meyve suyu ya da soda alıp sattıysanız, yaklaşık 39.000 kalori tasarruf etmiş olursunuz. Bu, diyetinizde başka hiçbir değişiklik yapmadan bile, 11 pound'a kadar kaybedebileceğiniz anlamına gelir.

 11. Limon kilo kaybına fayda sağlarken, kilo kaybı açısından gerçekten istediğiniz sonuçları elde etmek için besleyici bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirilmelidir.

 12. Limonlar, bağışıklık sağlığının artmasıyla bağlantılı önemli bir besin maddesi olan C vitamini için iyi bir kaynaktır. Aslında, gram için gram, limonda portakalla aynı miktarda C vitamini vardır. Sadece bu değil, limonlar da iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidanlarla doludur. [! 646 => 1140 = 3!

 13. Limonlar ayrıca antioksidanlarda yüksektir; bu da zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ve vücudunuzu bakteri veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardan uzak tutarak bağışıklık sistemlerinizi koruyabilir. (4)

 14. Ayrıca diyetinize bol miktarda probiyotik bakımından zengin yiyecekler ekleyerek, abur cubur ve ultra işlenmiş yiyecek alımını en aza indirerek ve düzenli fiziksel aktiviteye girerek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.

 15. Kalp hastalığı, Amerika Birleşik Devletleri'nde önde gelen ölüm nedenidir ve 92.1 milyon Amerikalı’nın bir tür kalp hastalığı olduğu tahmin edilmektedir. (5)

 16. En etkileyici limon beslenmesi faydalarından biri kalp sağlığı üzerindeki etkisi. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, haftada diyetinizde bu ekşi meyvenin birkaç porsiyonunu içermesi kalbinizin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

 17. Örneğin, Boston'daki Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndan bir çalışma, sekiz ila 14 yıl boyunca 126.399 yetişkinin diyetlerine baktı ve her bir meyve ve sebzenin porsiyonunun ilişkili olduğunu buldu. yüzde 4 oranında koroner kalp hastalığı riskini azalttı. İlginç bir şekilde, yeşil yapraklı sebzeler ve limon gibi C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler en büyük etkiye sahipti. (6)

 18. 2014 yılında Beslenme ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan bir başka araştırma, her gün hem yürüme hem de yemek limonunun kan basıncındaki düşüşle ilişkili olduğunu buldu. (7)

 19. Kalp sağlığını gerçekten optimize etmek için, diyetinize limonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli meyveler ve sebzeler ekleyin ve sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzıyla eşleştirin.

 20. Limonlar antioksidanlar ve kanserle savaşan bileşiklerle doludur, bu nedenle limon hücrelerinin kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olabileceği konusunda bir araştırma yapılması şaşırtıcı değildir.

 21. Suudi Arabistan'da yapılan bir tüp tüpü çalışmasında, örneğin limon meyve özünün meme kanseri hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. (8) Benzer şekilde, 2015 yılında yapılan bir başka tüp araştırması da limon suyundaki bileşenlerin çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini başarılı bir şekilde engellediğini göstermiştir. (9)

 22. Limonlar, her ikisi de kanseri önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilen hesperidin ve d-limonen gibi bileşikler içerir. (10, 11) Limon beslenmesindeki tüm bu güçlü özellikler sayesinde, limonlar çevredeki kanserle mücadele eden besinler arasındadır.

 23. Eğer böbrek taşlarınız varsa, bir porsiyon veya iki limonu diyetinize dahil etmek yardımcı olabilir. Bunun nedeni limonların idrar hacmini artırabilen ve böbrek taşı önlenmesinde yardımcı olabilecek sitrik asit içermesidir. (12)

 24. Üroloji Dergisi'nde yayınlanan küçük bir çalışmada 11 katılımcıya yaklaşık dört yıl boyunca limonata tedavisi uygulandı. Araştırmacılar, taş oluşumunun yılda ortalama bir böbrek taşından yılda sadece 0.13'e kadar düştüğünü tespit ettiler. (13)

 25. Başka bir çalışma, böbrek taşı hastalarının limon suyuyla tedavi edilmesinin idrar sitrat seviyelerini arttırdığını ve idrardaki kalsiyum miktarını azalttığını gösterdi, bu da limon suyunun böbrek taşı semptomlarını gidermek için alternatif bir tedavi olabileceğini düşündürdü. . (14)

 26. Diğer böbrek taşı doğal ilaçları, iyi sulandırılmış kalmayı, bitki bazlı bir diyeti izlemeyi ve bol miktarda magnezyum bakımından zengin yiyecekleri diyetinize eklemeyi içerir.

 27. Demir, vücudunuz için inanılmaz derecede önemli bir mineraldir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücuda ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlamaya yardımcı olan hemoglobinin ana bileşenlerinden biridir.

Limonlar ve Limes

 1. Limonlar ve limes pek çok durumda birbirlerinin yerine kullanılır ve tadına bakıldığında, bu iki narenciye meyvesinin karışması kolaydır. Her ikisinde de içecek ve tariflere mükemmel miktarda zing yapan ekşi ve tart tadı var.

 2. Ancak, iki meyveler arasında görünümleriyle başlayan çok az fark var. Limonlar canlı sarı iken, limes parlak yeşildir. Ek olarak, limes tipik olarak limonlardan biraz daha küçüktür. Limes daha az ekşi olma eğilimindedir ve daha yumuşak bir tada sahiptir. Her ikisi de, benzer şekilde kullanılsa da, çoğu tarifte değiştirilebilir.

 3. Beslenme söz konusu olduğunda, kireçin faydaları limonlarınki kadar etkileyici değildir. Kireç beslenmesi, C vitamini miktarının sadece yarısından fazlasını içerir ve gram başına biraz daha fazla karbonhidrat ve daha az protein içerir. Limon beslenme profili de biraz daha geniştir, folat ve B6 vitamini gibi daha fazla miktarda besin içerir.

Limonların Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Limonlar, ılıman iklime sahip bölgelerde yetişir ve sert, sarı veya sarı-yeşil ve iki ila üç inç boyutunda olduklarında toplanabilirler.

 2. Limonları ayrıca ürün koridorundaki marketlerde bulabilirsiniz. Ciltte parlak, ağır ve kırışıksız limonlara dikkat edin.

 3. Bu lezzetli narenciye meyvesini doldurduktan sonra, tadını çıkarmanız için çok çeşitli potansiyel limon kullanımları vardır. Lezzeti artırmak için içeceklere veya suya limon ekleyin, tatlılarda veya unlu mamullerde kullanın, hatta bir sonraki ana kursunuza bir miktar taze limon sıkarak başlayın. Daha fazla lezzet ve sağlık yararları için kekik, biberiye veya melisa gibi bazı sağlık teşvik edici bitkilerle eşleştirin.

 4. Limon, mutfak dışında da kullanılabilir. Giysileri beyazlatmak ve parlatmak için çamaşırhaneye eklenebilir, doğal bir ev temizleyicisi ve cila olarak kullanılır, hatta ekstra parlaklık kazandırmak için saça uygulanabilir. Ayrıca çamaşırlarınıza birkaç damla limon esansiyel yağı eklemeyi deneyebilir veya taze bir koku almak için difüzör kullanabilirsiniz.

Limon Tarifleri

 1. Uzun limon beslenme yararları listesinden yararlanmaya hazır mısınız? İşte kendi mutfağınızın rahatlığında denemek için birkaç sağlıklı yemek tarifleri:

Tarih

 1. Limonların nereden geldiği belli olmasa da, Hindistan, Çin veya Burma’ya özgü olduklarına inanılıyor. İkinci yüzyılda antik Roma'ya girmişlerdi ancak Avrupa’da hala yaygın olarak kullanılmamış ya da ekilmemiş. Aslında, limonların aslında Akdeniz bölgesine yayılmaya başlaması 1000 YD'ye kadar değildi.

 2. 18. yüzyılda, ispinoz İngiliz denizciler için önemli bir ölüm nedeni haline geldi. C vitamini eksikliğinin yol açtığı bir durum olan scurvy, morarma, diş eti kanaması ve halsizlik gibi semptomlara neden olabilir. (19)

 3. Bilim adamı James Lind, 1747'de bir deniz gemisi gemisinde deneyler yapmak ve limonlu beslenmenin pürüzleri gidermeye yardımcı olabileceğini kanıtlamak için kredilendirildi. (20)

 4. Günümüzde limonlar, tariflere lezzet zerresi eklemek için dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır ve lezzetli kokuları ve aroması için sevilirler. Dünyanın birçok köşesinde bulunabilse de, Hindistan, Meksika ve Çin limon üretiminde liderdir. (21)

 5. Çoğu insan için limonlar minimum yan etki riski ile tüketilebilir ve tadını çıkarabilir. Ancak, bazı insanlar alımlarını sınırlamayı düşünmek isteyebilirler.

 6. Turunçgil meyvesi alerjileri nadirdir ancak bildirilmiştir ve kurdeşen, şişme, astım ve kızarık cilt gibi gıda alerjisi semptomlarına neden olabilir. Limon yedikten sonra herhangi bir olumsuz belirtiniz varsa, derhal kullanmayı bıraktığınızdan ve doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 7. Artı, limon beslenme profili oldukça etkileyici olsa da, aşırıya kaçmak kesinlikle mümkün. Limonlarda bulunan sitrik asit nedeniyle, çok fazla yemek yemek dişlerinizdeki emayenin aşınmasına ve hassasiyetin artmasına neden olabilir.

 8. Son olarak, cildinize doğrudan limon uygulamak UV ışınlarına duyarlılığı artırabilir, bu nedenle güneş yanığı önlemek için güneş koruyucu kullanın veya güneş ışığını ölçülü kalmaya devam edin.

 9. Sesinden sızan bağırsakların yalnızca sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407