Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Lahana ve Marul: Farkı Nedir?

Paket servis

 1. Lahana ve bazı marul türleri birbirine benzeyebilir, ancak bu sebzelerin büyük farkları var.

 2. Başlamak için, lahana ve marul tamamen farklı sebzelerdir. Ayrıca, farklı beslenme profillerine, tatlara, dokulara ve mutfak kullanımlarına sahiptirler.

 3. Bu makale, beslenme bilgileri, sağlık yararları ve mutfakta nasıl kullanıldığı da dahil olmak üzere, lahana ve marul arasındaki farkları açıklıyor.

Lahana ve marul arasındaki besinsel farklar

 1. Birçok lahana ve marul türü vardır. Bununla birlikte, birçok insan özellikle yeşil lahanayı - bakkallardaki en yaygın lahana çeşididir - benzer görünümleri nedeniyle buzdağı marul için.

 2. Yeşil lahana ve buzdağı marulu benzer görünse de, tamamen farklı beslenme profillerine sahipler.

 3. Aşağıdaki tablo, 100 gram çiğ yeşil lahana ve buzdağı marul porsiyonunda bulunan besinleri karşılaştırmaktadır.

 4. Gördüğünüz gibi, hem lahana hem de buzdağı marulunun kalorileri düşüktür ve minimum protein, yağ ve karbonhidrat sağlar. Bu arada, yeşil lahana besinlerin çoğunda daha yüksektir - A vitamini hariç

 5. Yukarıdaki tabloda sadece iki çeşit lahana ve marul karşılaştırıldığı unutulmamalıdır. Farklı marul ve lahana türleri değişik miktarlarda besin içerirler.

Lahana ve marulun sağlık yararları

 1. Lahana veya marul dahil her tür sebzeyi tüketmek sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 2. Bununla birlikte, lahana ve marul, farklı seviyelerde besin ve bitki bileşikleri nedeniyle sağlık üzerinde farklı etkilere sahip olabilir.

 3. Lahana, lifli marulda buzdağı marulunu yener. Bununla birlikte, diyetinizde lahana veya çeşitli yapraklı yeşil marul biçimleri de dahil olmak üzere lif alımınızı önemli ölçüde artırabilir. [! 5094 => 1140 = 3!

 4. Ek olarak, yüksek lifli bir diyet yemek, fazla miktarda vücut yağını kaybetmenize ve sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Lif, sindirimi yavaşlatır, bu da yemeklerden sonra dolgunluk hissini artırabilir ve yiyecek alımını azaltabilir (5).

 5. 133.000'den fazla katılımcıyı içeren 3 çalışmanın gözden geçirilmesi, elyaf alımının vücut ağırlığını 4 yıl boyunca nasıl etkilediğine baktı.

 6. Fiber bakımından zengin meyve ve sebze alımını en fazla yapan insanların, lif bakımından zengin olmayan ürünlerden daha az kilo alanlara göre daha fazla kilo kaybettikleri bulundu (6). [! 5094 => 1140 = 3!

 7. Hem lahana hem de buzdağı marul, iyi bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte lahana, C ve K vitaminleri, folat ve potasyum (1, 2) dahil olmak üzere buzdağı marulundan önemli ölçüde daha fazla vitamin ve mineral içerir.

 8. Özellikle yeşil lahana, polifenol bileşikleri ve C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar, güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir ve serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hücresel hasarla savaşmaya yardımcı olur (8).

 9. Aslında, bir çalışmada yeşil lahananın Savoy ve Çin lahanası çeşitlerinden daha yüksek düzeyde antioksidan aktivite gösterdiği görülmüştür (9).

 10. Buzdağı marul antioksidanlar içerirken, lahana ve kırmızı marul gibi diğer marul çeşitleri çok daha yüksek miktarlarda içerir (10).

 11. Diyetinize vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin yiyeceklerin dahil edilmesi, diyabet, kalp ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok kronik durum riskini azaltmanıza yardımcı olabilir (11, 12, 13) .

 12. Marul ve kırmızı marul gibi diğer marul çeşitlerinin vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu olduğu belirtilmelidir. Aslında, bu marul çeşitleri lahananınkinden daha fazla miktarda belirli besin içerebilir (14, 15).

 13. Örneğin, marul marul, aynı miktarda yeşil lahana içinde bulunan miktarın neredeyse iki katı potasyum içeriyor (1, 14).

Lahana ve marul arasındaki mutfak farkları

 1. Lahana ve marul benzer görünse de, tamamen farklı lezzetleri var ve mutfakta farklı şekillerde kullanılıyorlar.

 2. Örneğin, yeşil lahana, biraz yumuşak, sulu bir tada sahip olan buzlu maruldan daha karmaşık, biberli bir tada ve gevrek bir dokuya sahiptir.

 3. Lahanaların sert dokusu, kaynatma gibi pişirme uygulamalarında iyi kalmasını sağlar, bu nedenle lahananın sıklıkla pişirilmesinin nedeni budur.

 4. Buzdağı ve diğer marullar pişirilse de, en çok çiğ olarak servis edilir. Buzdağı tipik olarak salatalarda doğranır, tabakları süslemek için kullanılır veya burgerlere katlanır.

 5. Çiğ lahana aynı zamanda mangal, sirke, hardal ve lahana salatası yapmak için barbeküler ve piknikler için popüler bir garnitür yapmak için diğer malzemelerle birleştirilebilir.

Hangisini seçmelisiniz?

 1. İkisinin daha sağlıklı olanı için arıyorsanız, lahanayı seçin. Kırmızı yapraklı marul ve marul gibi marul çeşitleri de iyi seçeneklerdir.

 2. Yeşil ve kırmızı lahana içeren lahana, tipik olarak vitaminler, mineraller ve faydalı bitki bileşiklerinde buzdağı marulundan daha yüksektir.

 3. Ancak, lahananın maruldan farklı bir tada ve dokuya sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle bazı marul bazlı tariflerde iyi çalışmayabilir.

 4. Örneğin, bir salataya çiğ lahana hazırlanabilir, ancak daha hafif lezzetleri ve hafif kıtlıkları nedeniyle bu tür yemeklerde genellikle buzdağı gibi marul çeşitleri tercih edilir.

 5. Marulun dokusunu istiyorsanız, ancak buzdağından daha besleyici bir seçenek arıyorsanız, kırmızı yaprak veya marul gibi daha yüksek miktarda besin içeren marul seçin (14, 15).

En alt satırda

 1. Her biri kendi besin profiline sahip birçok farklı lahana ve marul çeşidi var. Bunların hepsi sağlıklı seçimlerdir, ancak bazıları besinlerde diğerlerinden daha yüksektir.

 2. Yeşil lahana ve buzdağı marul benzer görünse de, yeşil lahana daha besleyicidir. İkisinin de farklı tatları, dokuları ve mutfak kullanımları var.

 3. Lahana pişmiş yemeklerde ve lahana salatasıda kullanım eğilimindeyken marul, salatalarda, burgerlerde ve sandviçlerde çiğ olarak yenilir.

 4. İkisi arasında karar verirseniz, lahana daha besleyici bir seçimdir. Ancak, sadece marulun yapılacağı bir durumda, marul veya kırmızı yaprak marul gibi daha besleyici bir çeşidi deneyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407