Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık Suyunun Faydaları: Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. Kızılcık suyunun içilmesinin idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) yardımcı olabileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak tek yararı bu değil.

 2. Kızılcıklar suda toplanmış meyvelerdir. Vücudunuzun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olmak ve genel sağlığı artırmak için besinlerle doludurlar. Aslında, tarih boyunca, idrarla ilgili sorunları, mide rahatsızlıklarını ve karaciğer problemlerini tedavi etmek için kullanılmışlardır.

 3. Kızılcıklar bataklıkta büyür. Meyveleri olgunlaştığında ve toplanmaya hazır olduğunda, suda yüzer. Suyun yüzeyinde olmak onları daha fazla güneş ışığına maruz bırakır. Bu besin değerlerini artırabilir.

 4. Çoğu meyve gibi, yaban mersini yerken en yüksek seviyede besin elde edersiniz. Ancak meyve suyu hala faydalarla doludur.

 5. Kızılcık suyunun içilmesinin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin!

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önleyin

 1. Kızılcıklar bitkilerde yaygın olarak bulunan bir bileşik olan proantosiyanidinler içerir. Bu bileşiğin, bakterilerin idrar yolunun iç kısmına yapışmasını durdurarak UTI'lerin önlenmesine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bakteriler büyüyüp yayılamıyorsa enfeksiyona neden olamaz.

 2. Maalesef, kızılcık suyu ile ilgili araştırmalar karışık oldu. Bazı çalışmalar kızılcık suyunun İYE riskini azaltmada etkili olduğunu gösterirken, diğerleri bunun etkili bir tedavi olmadığını tespit etti.

 3. Kesin faydaları belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Kalp Sağlığı

 1. Kızılcık ayrıca bitki besinleri de içerir. Bu onlara antienflamatuar bir özellik kazandırır. Enflamasyon zamanla kan damarlarına zarar vermede rol oynar. Hasar görmüş damarlar daha sonra plakları çekerek ateroskleroza neden olur.

 2. Kızılcık içerisindeki bitki besin maddeleri iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilir, süreci geciktirebilir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

 3. Kızılcık suyunun dişlerde biriken ve diş eti hastalığına neden olan diş plağının önlenmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var.

Kansere Karşı Koru

 1. Kızılcık ayrıca antioksidan görevi gören güçlü fitokimyasallar içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar geliştirmek için risk faktörleri olabilir.

 2. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar, kızılcıkların diyet değişiklikleriyle kanseri önlemede rol oynayabileceğini buldu.

Sindirim Sağlığını Geliştirin

 1. Kalbin korunmasına yardımcı olan aynı bileşikler aynı zamanda sindirim sistemi işlevinizi de iyileştiriyor.

 2. Helicobacter pylori (H. pylori) bakterilerinin midenin iç yüzeyinde büyümesini ve çoğalmasını önleyebilirler. Bu önemlidir, çünkü H. pylori'nin kontrolden çıkmasına izin verildiğinde, mide ülseri oluşabilir.

 3. Kızılcıklardaki antioksidanlar ve diğer anti-enflamatuar maddeler de kolon kanserine karşı koruma sağlayabilir.

Suyu Akıllıca Seçin

 1. Sağlıklı kızılcık suyunu ararken, tuzakları etiketlememek düşmemelidir. Kızılcık suyu kokteyli (veya kızılcık içeceği) ile gerçek kızılcık suyu arasında büyük bir fark var.

 2. Meyve suyu kokteylleri, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi ilave şekerler içerir. Bu senin için iyi değil. Bu kokteyller genellikle az miktarda gerçek kızılcık suyuyla yapılır.

 3. "Yüzde 100 gerçek meyve suyu ile yapılmış" diyen veya elma veya üzüm suyu gibi diğer doğal tatlandırıcıları listeleyen etiketleri arayın.

 4. Çevrimiçi olarak% 100 kızılcık suyu satın alın.

Paket Servis

 1. Kızılcık suyu diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir ve hatta bazı sağlık sorunlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Ancak tıbbi bir durumu tedavi etmenin yerine geçmez. Bir İYE olduğunu düşünüyorsanız, gidip doktorunuzu görün.

 2. Normal porsiyon boyutlarında kızılcık suyu güvenli ve sağlıklıdır, fakat aşırı dozda yemek yapmak, mide, ishal veya kan şekerinde sivri uç gibi yan etkilere neden olabilir.

 3. Kızılcık suyu ayrıca kan inceltici ilaçlar alan kişilerde sorunlara neden olabilir. İlacınızı alırken kızılcık suyunu sınırlandırmanız veya önlemeniz gerekip gerekmediği konusunda doktorunuzla konuşun.

 4. Kızılcık suyu diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir ve hatta bazı sağlık sorunlarına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Ancak tıbbi bir durumu tedavi etmenin yerine geçmez. Bir İYE olduğunu düşünüyorsanız, gidip doktorunuzu görün.

 5. Normal porsiyon boyutlarında kızılcık suyu güvenli ve sağlıklıdır, fakat aşırı dozda yemek yapmak, mide, ishal veya kan şekerinde sivri uç gibi yan etkilere neden olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407