Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızılcık 101: Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Kızılcık, heather ailesinin bir üyesidir ve yaban mersini, yaban mersini ve yaban mersini ile ilgilidir.

 2. En yaygın şekilde yetiştirilen tür, Kuzey Amerika yabanmersinidir (Vaccinium macrocarpon), ancak diğer türler doğada bulunur.

 3. Çok keskin ve ekşi tadı nedeniyle, kızılcıklar nadiren çiğ yenir.

 4. Aslında, en çok meyve suyu olarak tüketiliyorlar, bunlar normal olarak tatlandırılıyor ve diğer meyve suları ile karıştırılıyor.

 5. Diğer kızılcık bazlı ürünler arasında soslar, kurutulmuş kızılcıklar ve takviyelerde kullanılan tozlar ve özler var.

 6. Kızılcıkların, bazılarının idrar yolu enfeksiyonlarına (ÜYE) karşı etkili olduğu kanıtlanan çeşitli sağlıklı vitaminler ve bitkisel bileşikler bakımından zengindir.

 7. Bu makale, kızılcık ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi, beslenme durumları ve sağlık yararları dahil olmak üzere anlatıyor.

Beslenme Değerleri

 1. Taze kızılcıklar yaklaşık% 90 oranında sudur, fakat geri kalan kısım çoğunlukla karbonhidrat ve elyaftır.

 2. 1 fincan (100 gram) çiğ, şekersiz kızılcıktaki ana besinler (1):

 3. Kızılcıklar temel olarak karbonhidrat ve liflerden oluşur (1).

 4. Bunlar esas olarak sükroz, glikoz ve fruktoz gibi basit şekerlerdir (2).

 5. Gerisi, bağırsaklarınızdan neredeyse bozulmadan geçen çözünmeyen liflerden (pektin, selüloz ve hemiselüloz gibi) oluşur.

 6. Kızılcık ayrıca çözünür lif içerir. Bu nedenle, fazla miktarda kızılcık tüketimi, ishal gibi sindirim semptomlarına neden olabilir.

 7. Öte yandan, kızılcık suyu neredeyse hiç lif içermez ve genellikle diğer meyve sularıyla seyreltilir - ve ilave şekerle tatlandırılır (3).

 8. Kızılcık, özellikle C vitamini olmak üzere birçok vitamin ve mineralden oluşan zengin bir kaynaktır

Diğer Bitki Bileşikleri

 1. Kızılcıklar biyoaktif bitki bileşikleri ve antioksidanlar bakımından oldukça yüksektir - özellikle flavonol polifenoller (2, 5, 7).

 2. Bu bitki bileşiklerinin birçoğu ciltte konsantre - ve kızılcık suyunda (3) büyük oranda azalmış.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Önlenmesi

 1. İYE en sık görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasındadır - özellikle kadınlar arasında (15). [! 863 => 1140 = 4!

 2. Kızılcık, A tipi proantosiyanidinler veya yoğunlaşmış tanenler olarak bilinen benzersiz fito-besin maddeleri içerir.

 3. A tipi proantosiyanidinler, E. coli'nin mesanenin ve idrar yolunun iç kısmına yapışmasını önleyerek kızılcıkları ÜYE'lere karşı potansiyel bir önleyici önlem yapar (13, 16, 17, 18, 19).

 4. Aslında, kızılcık, proantosiyanidinlerin en zengin meyve kaynakları arasındadır - özellikle A tipi (14, 20).

 5. Bazı insan çalışmaları kızılcık suyu içmenin veya kızılcık takviyesi almanın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir (22, 23, 24, 25, 26, 27, 28) .

 6. Sistematik incelemeler ve meta-analizler bu bulguları desteklemektedir, özellikle de tekrarlayan ÜYE'leri olan kadınlar için (29, 30, 31).

 7. Buna karşın, birkaç çalışmada önemli bir fayda bulunamamıştır (32, 33, 34).

 8. Tüm kızılcık ürünleri UTI'lere karşı etkili değildir. Aslında proantosiyanidinler işlem sırasında kaybolabilir, bu da çoğu üründe tespit edilememelerini sağlar (35).

 9. Diğer yandan, yeterli miktarda A tipi proantosiyanidin içeren - yaban mersini takviyeleri yararlı bir önleyici strateji olabilir.

 10. Bir UTI olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Tedavinin birincil seyri antibiyotik olmalıdır.

 11. Kızılcıkların enfeksiyon tedavisinde etkili olmadığını unutmayın. Sadece ilk etapta onları alma riskinizi azaltır.

Diğer Potansiyel Yararları

 1. Kızılcıkların birtakım başka faydalı sağlık etkileri olabilir.

 2. Mide kanseri tüm dünyada kansere bağlı ölümlerin yaygın bir nedenidir (36).

 3. Bakteriyel Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonunun, mide kanseri, mide iltihabı ve ülserlerin ana nedenlerinden biri olduğu kabul edilir (37, 38, 39, 40).

 4. Kızılcıklar, H. pylori'nin midenizi kaplamasını önleyerek mide kanseri riskini azaltabilecek A tipi proantosiyanidinler olarak bilinen benzersiz bitki bileşiklerini içerir (41, 42, 43, 44).

 5. 189 yetişkinde yapılan bir çalışma günlük 2.1 bardak (500 ml) kızılcık suyu içmenin H. pylori enfeksiyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürdü (45). [! 863 => 1140 = 5!

 6. Kızılcık, kalp sağlığı için faydalı olabilecek çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlar antosiyaninler, proantosiyanidinler ve kersetindir (46, 47, 48, 49).

 7. İnsan çalışmalarında, kızılcık suyunun veya ekstraktların çeşitli kalp hastalığı risk faktörleri için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Kızılcık ürünleri yardımcı olabilir (50, 51, 52, 53, 54, 55):

 8. Demek, tüm çalışmalarda benzer sonuçlar bulunamadı.

Güvenlik ve Yan Etkiler

 1. Kızılcık ve kızılcık ürünleri, ölçülü olarak tüketilirse çoğu insan için genellikle güvenlidir.

 2. Bununla birlikte, aşırı tüketim mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir - ve ayrıca yatkın bireylerde böbrek taşı riskini de artırabilir.

 3. İdrarınızdaki bazı mineraller yüksek konsantrasyonlara ulaştığında böbrek taşları oluşur. Genellikle çok acı vericidir.

 4. Diyetinizle riskinizi en aza indirebilirsiniz.

 5. Çoğu böbrek taşı kalsiyum oksalattan üretilmiştir, bu nedenle idrarınızdaki aşırı miktarda oksalat ana risk faktörlerinden biridir (56).

 6. Kızılcık - özellikle konsantre kızılcık özleri - yüksek oksalat seviyeleri içerebilir. Bu nedenle yüksek miktarda tüketildiğinde böbrek taşları için risk faktörü olarak kabul edilirler (57, 58, 59).

 7. Bununla birlikte, insan çalışmaları çelişkili sonuçlar verdi ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor (57, 59).

 8. Böbrek taşlarının gelişmesine yatkınlık bireyler arasında değişiyor. Çoğu insanda, kızılcık muhtemelen böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde etkilemez.

 9. Yine de, böbrek taşı almaya yatkınsanız, kızılcık ve diğer yüksek oksalatlı yiyecek tüketiminizi sınırlamak mantıklı olabilir.

Alt Çizgi

 1. Kızılcıklar bir meyve suyu olarak veya takviyeler halinde kurutulmuş olarak tüketilirler.

 2. Birkaç vitamin ve mineral kaynağıdırlar - ve eşsiz bitki bileşikleri bakımından son derece zengindirler.

 3. Bu bileşiklerin bazıları İYE, mide kanseri ve kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407