Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızartma Sebzelerinde Kullanılan En Sağlıklı Yağ

Kabak İstatistikleri

 1. Sebzelerinizi nasıl kızartmak istediğinize bağlı olarak, yemeklik yağ için farklı seçenekleriniz var. Her ne kadar bütün yağlar yağ bakımından yüksek olsa da, bazı yağlar yağ cinsinden daha sağlıklıdır. Pişirme yağları farklı sigara içme noktalarına veya yağın duman çıkaracağı sıcaklığa sahiptir. Sebzeleri kızartmak için, yüksek kızartma sıcaklığından dolayı sigara içme noktası yüksek olan bir pişirme yağı seçmeniz gerekir.

Yağ Türleri

 1. Bazı yağ türleri sizin için daha sağlıklı. Doymuş yağlarda daha düşük ve tek doymamış yağlarda daha yüksek olan pişirme yağı seçmelisiniz. Doymuş yağlar, öncelikle oda sıcaklığında katı olan hayvansal yağlardır. Bu tip yağ kan kolesterolünü yiyebileceğiniz diğer yiyeceklerden daha fazla yükseltir. Monosatüre yağ, web sitemize göre What's Cooking America’ya göre genellikle fındık veya tohumlardan gelen bir doymamış yağ türüdür. Diğer doymamış yağ türleri arasında çoklu doymamış yağlar ve trans yağ asitleri bulunur.

Zeytinyağı

 1. Zeytinyağı yemek yapmak veya kızartmak için en sağlıklı seçenektir. Zeytinyağının yağ içeriği yüzde 74 oranında tek doymamış yağ, yüzde 14 oranında doymuş yağ ve yüzde 12 oranında polisatüre yağdır. Zeytinyağı, genellikle balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri, Maryland Tıp Merkezi'ne göre kalp hastalığı, kanser ve artrit gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sebzeleri kızartmak için ekstra hafif zeytinyağı seçin, çünkü 468 derece Fahrenheit'te daha yüksek bir duman noktası vardır.

Badem Yağı

 1. Pek çok tava keki tarifleri, ince badem aroması ve kokusu ile birlikte badem yağı kullanır. Badem yağı, zeytinyağının arkasında ikinci en yüksek oranda tekli doymamış yağ içerir. Web sitesine göre Fat Free Kitchen, badem yağı yüzde 73 oranında tekli doymamış yağ ve yüzde 19'unda çoklu doymamış yağdır. Mayo Clinic'e göre, tekli doymamış yağların çok sayıda potansiyel sağlık yararları var. Bu yararların bazıları toplam kolesterolün düşürülmesini, kanın pıhtılaşmasını normalleştirmeyi ve kan şekerini kontrol etmeyi içerir. Badem yağının duman noktası 420 derece Fahrenheit'tir, bu da sebzeleri karıştırıp kızartmaya uygun hale getirir.

Fıstık Yağı

 1. Yerfıstığı yağı diğer yağlar kadar sağlıklı değildir, yalnızca yüzde 49'unu tekli doymamış yağ, yüzde 33'ü çoklu doymamış yağ ve yüzde 18'i doymuş yağ içerir. Ancak yer fıstığı yağı 450 derece Fahrenheit'te yüksek bir duman noktasına sahiptir, bu da kızartma için idealdir. Yer fıstığı yağını kızartmak veya kızartılmış sebzeleri karıştırmak için de kullanabilirsiniz. Yerfıstığı yağı hafifçe cevizli bir tada sahiptir ve trans yağ asitleri içermez. Yerfıstığı Enstitüsü, yüksek oranda rafine edilmiş yer fıstığı yağının, alerjen içeren proteinler içermediğini ve şiddetli yer fıstığı alerjisi olan kişiler için bile güvenli olduğunu belirtir.

 2. Yerfıstığı yağı diğer yağlar kadar sağlıklı değildir, yalnızca yüzde 49'unu tekli doymamış yağ, yüzde 33'ü çoklu doymamış yağ ve yüzde 18'i doymuş yağ içerir. Ancak yer fıstığı yağı 450 derece Fahrenheit'te yüksek bir duman noktasına sahiptir, bu da kızartma için idealdir. Fıstık yağını kızartmak veya kızartmak için tava da kullanabilirsiniz. Yerfıstığı yağı hafifçe cevizli bir tada sahiptir ve trans yağ asitleri içermez. Yerfıstığı Enstitüsü, yüksek oranda rafine edilmiş yer fıstığı yağının, alerjen içeren proteinler içermediğini ve şiddetli yer fıstığı alerjisi olan kişiler için bile güvenli olduğunu belirtir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407