Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kızarmış Yumurta, Haşlanmış Yumurtadan Daha mı Kötü? [! 31614 => 1130 = 1!] Kolesterolle İlgili Hususlar

 1. Yumurtalar, çeşitli farklı yöntemler kullanılarak pişirilebilen yaygın olarak tüketilen bir besin türüdür. Yumurtaları kaynatma ve kızartma, onları yemenin en popüler yollarından ikisidir, ancak çok farklı pişirme yöntemleri içerir. Yumurtanızı pişirme şekliniz, pişirme işlemi sırasında uygulanan ısının sıcaklığına ve süresine bağlı olarak beslenmesini etkileyebilir.

Yumurta Tüketimi ve Porsiyonları

 1. Yumurtalar dünya çapında en çok yenen yiyeceklerden biridir. Bunlar genellikle atıştırmalık olarak yenen, kahvaltı malzemesi olarak hazırlanan veya tatlılara pişirilen temel yemlerdir. Bıldırcın yumurtasını, tavuk yumurtasını veya ördek yumurtasını tükettiğinizden bağımsız olarak, bu protein bakımından zengin yiyeceklerin hepsi benzer şekillerde işlenebilir ve pişirilebilir. Çırpma, kızartma ve kaynatma Amerika Birleşik Devletleri'nde yumurta pişirmenin en popüler yoludur.

 2. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, sağlıklı bir diyetin parçası olarak günde bir büyük yumurtayı yiyebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, tavuk yumurtasının peewee yumurtaları için 1.25 ons (35.5 gram) arasında değişebileceğini ve jumbo yumurtalar için 2.42 ons (yaklaşık 68.5 gram) arasında değişebileceğini söylüyor. Bir büyük bütün yumurta genellikle yaklaşık 1.96 ons (veya 55 gram).

 3. Kolesterol içeriği nedeniyle yumurta bir kez sınırlandırılmış olmasına rağmen, yumurtalardaki kolesterolün (diyet kolesterol) artık sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Aslında, günde bir yumurta bile kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ndeki 2018 tarihli bir çalışma, sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeden haftada 12'ye kadar yumurta yiyebileceğinizi göstermiştir.

 4. Yumurtalar dünya çapında en çok yenen yiyeceklerden biridir. Bunlar genellikle atıştırmalık olarak yenen, kahvaltı malzemesi olarak hazırlanan veya tatlılara pişirilen temel yemlerdir. Bıldırcın yumurtasını, tavuk yumurtasını veya ördek yumurtasını tükettiğinizden bağımsız olarak, bu protein bakımından zengin yiyeceklerin hepsi benzer şekillerde işlenebilir ve pişirilebilir. Çırpma, kızartma ve kaynatma Amerika Birleşik Devletleri'nde yumurta pişirmenin en popüler yoludur.

 5. Amerikan Kalp Derneği'ne göre, sağlıklı bir diyetin parçası olarak günde bir büyük yumurtayı yiyebilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, tavuk yumurtasının peewee yumurtaları için 1.25 ons (35.5 gram) arasında değişebileceğini ve jumbo yumurtalar için 2.42 ons (yaklaşık 68.5 gram) arasında değişebileceğini söylüyor. Bir büyük bütün yumurta genellikle yaklaşık 1.96 ons (veya 55 gram).

 6. Kolesterol içeriği nedeniyle yumurta bir kez sınırlandırılmış olmasına rağmen, yumurtalardaki kolesterolün (diyet kolesterol) artık sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Aslında, günde bir yumurta bile kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ndeki 2018 tarihli bir çalışma, sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeden haftada 12'ye kadar yumurta yiyebileceğinizi göstermiştir.

Haşlanmış Yumurta Besin Değerleri

 1. Yumurtalarınızı kaynatmak iki farklı yumurta türüne neden olabilir: sert haşlanmış yumurta ve yumuşak haşlanmış yumurta. Her iki tür de besin açısından zengin besinlerdir. Besin farklılıkları minimumdur ve aralarındaki farklılıklar ne kadar pişirildiklerine dayanır. Her büyük haşlanmış yumurta, aşağıdakileri de içeren çeşitli besinler içerir:

 2. Her bir haşlanmış yumurta kalorisi sadece 77.5 (2.000 kalorili bir diyet uygularsanız önerilen günlük kalori miktarınızın yüzde 4'ü). Ayrıca haşlanmış yumurtalarda diğer vitamin ve minerallerin yüzde 1-4'ünü bulabilirsiniz. Bu, B vitaminlerinin birçoğunu, E vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, sodyum ve çinko içerir. Her büyük haşlanmış yumurta ayrıca 212 miligram kolesterol içerir.

 3. Yumurtalar ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağ asitleriyle zenginleştirilir. Ayrıca karotenoidler ve ksantofiller gibi başka faydalı besin türlerine de sahiptirler.

 4. Yumurtalarınızı kaynatmak iki farklı yumurta türüne neden olabilir: sert haşlanmış yumurta ve yumuşak haşlanmış yumurta. Her iki tür de besin açısından zengin besinlerdir. Besin farklılıkları minimumdur ve aralarındaki farklılıklar ne kadar pişirildiklerine dayanır. Her büyük haşlanmış yumurta, aşağıdakileri de içeren çeşitli besinler içerir:

 5. Her bir haşlanmış yumurta kalorisi sadece 77.5 (2.000 kalorili bir diyet uygularsanız önerilen günlük kalori miktarınızın yüzde 4'ü). Ayrıca haşlanmış yumurtalarda diğer vitamin ve minerallerin yüzde 1-4'ünü bulabilirsiniz. Bu, B vitaminlerinin birçoğunu, E vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, sodyum ve çinko içerir. Her büyük haşlanmış yumurta ayrıca 212 miligram kolesterol içerir.

 6. Yumurtalar ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri omega-3 ve omega-6 gibi sağlıklı yağ asitleriyle zenginleştirilir. Ayrıca karotenoidler ve ksantofiller gibi başka faydalı besin türlerine de sahiptirler.

Kızarmış Yumurta Besin Değerleri

 1. Kızarmış yumurta ve haşlanmış yumurta oldukça benzer. Örneğin, haşlanmış yumurta kalorileri ve kızarmış yumurta kalorileri yaklaşık olarak aynıdır. Ayrıca, fosfor, selenyum ve A, B2, B5 ve B9 vitaminleri gibi protein ve besin maddeleri de benzerdir. Kızarmış yumurtalarda besin değeri biraz daha yüksektir, ancak sadece yüzde 1 veya 2 oranında küçük bir miktarda bulunur. Kızartılmış yumurta beslenmesindeki tek gerçek fark, bu mineral için DV'nin yüzde 5'i ile neredeyse iki kat daha fazla demire sahip olmasıdır.

 2. Elbette, kızarmış yumurtalar haşlanmış yumurtalara kıyasla çok farklı bir şekilde pişirilir. Kızartılmış yumurtalar geleneksel olarak bir tür yağda pişirilirken, haşlanmış yumurtalar suda pişirilir. Yumurtaların besin değeri büyük ölçüde yumurtalarınızı pişirdiğiniz şeyden etkilenebilir. Kızarmış yumurtalar geleneksel olarak tereyağında pişirilirken, düzenli olarak yağda yumurta tüketmeyi tercih ediyorsanız, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağları tercih etmek isteyebilirsiniz.

 3. Kızarmış yumurta ve haşlanmış yumurta oldukça benzer. Örneğin, haşlanmış yumurta kalorileri ve kızarmış yumurta kalorileri yaklaşık olarak aynıdır. Ayrıca, fosfor, selenyum ve A, B2, B5 ve B9 vitaminleri gibi protein ve besin maddeleri de benzerdir. Kızarmış yumurtalarda besin değeri biraz daha yüksektir, ancak sadece yüzde 1 veya 2 oranında küçük bir miktarda bulunur. Kızartılmış yumurta beslenmesindeki tek gerçek fark, bu mineral için DV'nin yüzde 5'i ile neredeyse iki kat daha fazla demire sahip olmasıdır.

 4. Elbette, kızarmış yumurtalar haşlanmış yumurtalara kıyasla çok farklı bir şekilde pişirilir. Kızartılmış yumurtalar geleneksel olarak bir tür yağda pişirilirken, haşlanmış yumurtalar suda pişirilir. Yumurtaların besin değeri büyük ölçüde yumurtalarınızı pişirdiğiniz şeyden etkilenebilir. Kızarmış yumurtalar geleneksel olarak tereyağında pişirilirken, düzenli olarak yağda yumurta tüketmeyi tercih ediyorsanız, zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Yemek Yumurtalarının Etkisi

 1. Yumurtalar geleneksel olarak bir tür pişmiş formda tüketilir. Çeşitli tatlılarda veya tatlılarda çiğ yumurta bulabilmenize rağmen, kötü bakterilerin giderilmesine yardımcı olması için genellikle yumurta pişirme tercih edilir. Bu, gıda zehirlenmesine neden olabilecek Salmonella gibi mikropları içerir. Yumurta pişirmek, yumurta intoleransı veya alerjisi olan insanlar için sindirilebilirliği artıracağı için de olumludur.

 2. Yumurta pişirmek geleneksel olarak pozitif olarak görülmekle birlikte, yumurta pişirmek için kullanılan ısı, beslenme açısından da onlar için kötü olabilir. Isı, yumurta besinlerini denatüre edebilir ve her porsiyonda protein, omega yağ asitleri ve karotenoid miktarını azaltabilir. Genel olarak, yumurtaların besinleri korumalarına ve negatif yan ürünlerin oluşumunu azaltmalarına yardımcı olmak için düşük ila orta dereceli ısı seviyelerinde olduğu düşünülmektedir.

 3. Yumurtalarınızı pişirme şekliniz, yiyeceğinizde ortaya çıkan gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE'ler) miktarını da etkileyebilir. AGE'ler (aynı zamanda glikotoksinler olarak da bilinir), yüksek ısıda, yüksek yağda pişirme yöntemlerinde büyük miktarlarda bulunur. Çok fazla AGE tüketmek, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Yumurta pişirebildiğiniz tüm yöntemlerden kızartma yumurtaları, en fazla gliktoksinle sonuçlanan pişirme yöntemi olarak kabul edilir.

Kızarmış Yumurta ve Haşlanmış Yumurta

 1. Kızarmış bir yumurtayı haşlanmış yumurta ile karşılaştırmak beslenme açısından çok fazla bir fark göstermez. Bununla birlikte, bu yumurtaların pişirilme şekli vitamin ve minerallerinden daha fazlasını etkileyebilir. Yumurtalarda, genellikle yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantin gibi ksantofiller vardır. Ortalama yumurta sarısı, yaklaşık 175 ila 400 mikrogram lutein ve 200 ila 300 mikrogram zeaksantine sahiptir.

 2. Bu besinler gözlerinize iyi geldikleri için önemlidir. Aslında yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilirler. Ne yazık ki, bazı pişirme yöntemleri besinleri diğerlerinden daha fazla azaltabilir. Çoğu zaman onları tamamen pişiren yumurtalarınızı kaynatmak, ksantofiller gibi faydalı besinlerde büyük bir azalmaya neden olur. Bu açıdan, yumurtalarınızı kaynatmak, kızartmaktan ve hatta mikrodalgadan yapmaktan daha kötü. [! 31614 => 1140 = 6!] Aşırı pişirilmiş yumurtaları belirlemek kolaydır. Renksiz sarıları yeşilimsi gridir ve kükürt gibi kokar. Renk ve koku, yumurta beyazındaki hidrojen sülfit ile yumurta sarısındaki demir, ısıtma işlemi sırasında etkileşime girdiğinde ve demir sülfür oluşturduğunda meydana gelir. Aşırı pişmiş, haşlanmış yumurtalar tipik olarak yemek için güvenlidir, ancak garip bir tada sahip olabilir.

 3. Elbette, yumurtalarınızı kaynatmanız için farklı dereceler var. Tamamen yumurta sarısını pişirmeyen yumuşak haşlanmış yumurtaların, haşlanmış yumurtalardan biraz daha iyi olduğu düşünülebilir. Düşük miktarda yağ ve hafif pişmiş yumurta sarısını içeren yumuşak haşlanmış yumurtalar, en popüler yumurta pişirme tekniklerinden en büyük sağlık yararlarına sahip olabilir. Yumuşak haşlanmış yumurta yerseniz, gıda zehirlenmesi riskini azaltmak için pastörize yumurta kullanın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407