Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuzu Sağlıklı mı? Diyetinize Kuzu Eti Eklemek İçin 5 Sebep

Jalapenos Nasıl Kullanılır

 1. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, Amerikalılar her yıl yaklaşık 0.7 kilo kuzu eti tüketmektedir. (1) Yunanistan gibi dünyadaki diğer ülkelerde, kuzu, Birleşik Sates'ten çok daha düzenli olarak yenmektedir. Belki hiç denememiş bir kuzu yemediniz veya belki zaten sevdiniz, ama her iki durumda da, kuzuların sağlıklı bir et seçeneği olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

 2. Yani kuzu sağlıklı mı? Moderasyonda kuzu, demir, çinko, selenyum ve B12 vitamini gibi mükemmel bir protein ve hayati besin kaynağıdır. (2) Kuzu eti kırmızı mı? Evet, kuzu bir tür kırmızı ettir ve muhtemelen kırmızı etin kötü bir ünü aldığını biliyorsunuzdur, ancak otlarla beslenen sığır eti ve otlarla beslenen kuzu gibi yüksek kaliteli kırmızı etler, ölçülü olarak mükemmel ve gerçekten sağlıklı protein kaynaklarıdır.

 3. Kuzu nedir, kuzu ve koyun arasındaki fark, kuzu sağlığınızı nasıl artırabilir ve ayrıca en lezzetli olanı da dahil olmak üzere kuzularla ilgili birçok genel soruyu cevaplamak üzereyim. ve en sağlıklı kuzu tarifleri. O halde haydi kuzu etinin ne hakkında olduğunu bulalım.

Kuzu Kırmızı Et mi? Kuzu Sağlıklı mı? Kuzu Eti Beslenmesi

 1. Kuzu kırmızı et kategorisine giriyor. Bir eti "kırmızı et" yapan nedir? Hayvan kaslarındaki miyoglobin miktarı, hayvan etinin rengini belirler. Kırmızı etler, oksijenle karıştırıldığında kasta bulunan kırmızıya dönüşen bir protein olan yüksek bir miyoglobin içeriğine sahiptir. Kırmızı bir et olarak, kuzu doğal olarak kırmızı olmayan etlerden daha fazla çinko ve demir içerir.

 2. Bir ons normal kuzu (otlarla beslenmeyen), otlarla beslenen sığır eti ile aynı sayıda kaloriye sahiptir, ancak aslında sağlığı daha iyi teşvik eden omega 3 yağ asitlerine sahiptir. İnsanlar kuzuların yağ içeriği konusunda da endişe duyuyorlar, ancak kuzu etin içinde ete kıyasla daha az yağ ebru olabilir. Kuzu eti yağının çoğu dışarıda ve kolayca kesilebilir.

 3. Kuzu nedir? Kuzu, yaşındaki koyun eti (ya da domuz eti) ve koyun eti, hepsi de yerli koyun (Ovis aries) olan aynı hayvandan gelir. Bu isimleri veya sınıflandırmaları ayıran şey koyun yaşıdır. Bebek kuzu, bir yaşın altındaki bir koyun olup, bu genç yaşta koyunlardan gelen etlere kuzu denir. Birisi sorarsa, "Kuzuya karşı koyun, fark nedir?" - Artık kuzuların koyunların bebek versiyonu olduğunu biliyorsunuz, ete kuzu deniyor ve bu yaştaki hayvanlara kuzu da deniyor.

 4. Kuzu tipik olarak koyun eti ile karşılaştırıldığında daha yumuşak bir tada sahiptir. Peki o zaman koyun eti nedir? Ortak koyun eti tanımı, en az bir yaşında olgun bir koyun etidir. Yani koyun eti, bir yaşın üzerindeki bir koyun etidir. Ayrıca genellikle bir ila iki yaş arasında olan bir yaşındaki koyun eti veya domuz eti vardır.

 5. Kuzu eti gelince, kuzu beslenmesi oldukça etkileyici. Örneğin, sadece üç ons kuzu yaklaşık olarak şunları içerir: (3)

5 Kuzu Eti Sağlığının Faydaları

 1. Kuzu etinde bulunan protein, sadece diyetlerimizden elde edilebilecek esansiyel amino asitlerden yapılır. Kuzu eti gibi hayvansal protein kaynakları "tam proteinler" olarak kabul edilir, çünkü bütün esansiyel amino asitleri içerirler. Sebzeler, tahıllar ve kuruyemişler gibi diğer et dışı protein kaynakları tipik olarak en az bir veya daha fazla esansiyel amino asit içermez. (13)

 2. Kırmızı bir et olarak, kuzu doğada tavuk veya balık gibi diğer protein kaynaklarından çok daha fazla demir içerir. Ek olarak, kuzu bir hayvansal demir kaynağı olduğu için bitkilerde bulunan heme-olmayan demirden ziyade heme demir içerir. Hem demiri daha emilebilir bir demir şeklidir, bu yüzden kuzu gibi kırmızı et tüketmek demir eksikliği ve anemi semptomlarının iyileştirilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir.

 3. Kuzu etindeki heme demiri, heme dışı bitkisel demire göre ne kadar fazla emilebilir? Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, bir kişi önemli miktarda et, deniz ürünleri ve demir emilimini artıran C vitamini içeren bir diyet tüketdiğinde demirin biyoyararlanımı yaklaşık yüzde 14 ila 18'dir. Vejetaryen yiyiciler için, demirin etsiz diyetlerden biyoyararlanımı, sadece yüzde 5 ila yüzde 12 arasında önemli ölçüde daha düşüktür. (4)

 4. Ulusal Sağlık Enstitüsü Diyet Ofisi, ABD’deki kişilerin yüzde 1,5’i ila yüzde 15’inin B12 vitamini eksikliği olduğunu tahmin ediyor. (5) Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin 2000 yılında yayınladığı gibi yapılan diğer çalışmalar, bu sayının daha da yüksek olabileceğini ve popülasyonun yüzde 39'unun B12 vitamini eksikliğinden muzdarip olduğunu göstermektedir. (6) Kuzu, çoğu insanın günlük B12 gereksinimlerinin hemen hemen yarısını sağlayan sadece üç ons kuzu eti ile harika bir B12 kaynağıdır.

 5. Ama hepsi bu kadar değil - kuzu ayrıca B6 vitamini, niasin (B3 vitamini), riboflavin (B2 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) gibi diğer temel B vitaminleriyle de yüklenir. B12 vitamini ve diğer B vitaminleri, sinir sistemimizin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur ve B12 vitamini, asıl sinir hücrelerinin sağlıklı bir durumda olmasını sağlar. (7) Sinir sisteminin neden bu kadar önemli olduğundan tam olarak emin değilseniz, bu sistem esas olarak vücudun tüm vücudunun düzgün şekilde iletişim kurmasına ve çalışmasına yardımcı olmaktan sorumlu olan elektrik kablolarıdır.

 6. Bu makaledeki beslenme bilgilerinden de anlaşılacağı gibi, kuzu ayrıca bağışıklık güçlendirici çinko ile doldurulur. Bu besin vücudumuzdaki hücrelerde bulunabilir ve çocuklarda büyüme ve gelişme ile birlikte yara iyileşmesi, DNA ve protein sentezi ile birlikte optimal bağışıklık sağlığının sağlanması için kesinlikle gereklidir.

 7. Bağışıklık sağlığına gelince, düzenli olarak yeterli miktarda çinko almazsanız, bağışıklık sisteminiz olması gerektiği gibi çalışmayacak, bu da sizin için daha muhtemel Soğuk algınlığından zatürree gibi daha ciddi enfeksiyonlara kadar her türlü sağlık problemi var. (8) Kuzu eti ve diğer çinko bakımından zengin gıdaları tüketmek, çinko seviyenizi sağlıklı bir yerde tutmanıza ve genel bağışıklık fonksiyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, çinko, optimal tat ve koku alma duyularına yardımcı olur (bazı lezzetli kuzu eti tüketirken iki önemli şey).

 8. Kuzu yağ içeriyor, ancak bu yağın önemli bir kısmı antienflamatuar omega-3 yağ asitleri. Aslında, çoğu kuzu eti sığır etinden daha fazla omega-3 içerir. Pek çok insan omega-3 yağ asitlerinin birçok faydasının farkındadır, ancak çok azı kuzu etinin bu sağlıklı yağ asitlerinin kayda değer bir kaynağı olduğunun farkında değildir.

 9. Otla beslenen kuzu eti, tüketicilerine konjuge linoleik asit (CLA) da sağlar. (9) CLA, yağ asidi bulunan linoleik asit adı verilen kimyasal gruba verilen addır. Kuzuların bu kimyasalları içermesi neden bu kadar harika? Yeni başlayanlar için, CLA'nın yağ kaybına yardımcı olduğu, yağsız kas kütlesini geliştirdiği ve hayvan çalışmalarının insanlarda potansiyel bir kanser savaşçısı (özellikle göğüs kanseri) olabileceğini göstermiştir. (10, 11, 12)

 10. Bir et türü ve daha spesifik olarak bir kırmızı et türü olan kuzu, hayati protein ile yüklenir. Sadece üç ons porsiyon kuzu eti 23 gramdan fazla protein içeriyor. Protein alımı herkes için önemlidir, ancak ne kadar aktif olursanız diyetinizde yeterli miktarda protein elde etmeniz o kadar önemlidir. Protein vücut için çok fazla çaba harcar, buna yavaş yanan, sürdürülebilir yakıt sağlar. Aynı zamanda vücudunuzun kas kütlesini geliştirmesine, onarmasına ve korumasına yardımcı olur.

Kuzu Eti Nasıl Seçilir, Kullanılır ve Pişirilir

 1. Kuzu eti genellikle en yakın markette taze ve / veya dondurulmuş olarak bulunur. Birçok sağlık mağazasında da kuzu eti bulunur ve çoğu zaman yerel kuzu etidir. Tüm etlerde olduğu gibi, mümkün olduğunda daima yerel kuzu etini tercih edin.

 2. Mümkün olan en yüksek kalitede kuzu etini elde etmek için organik ve otla beslenen ürünler satın almak da en iyisidir. Tıpkı, otla beslenen sığır eti gibi, topaklanmış bir dizi besin ve sağlık yararına sahip olduğu gibi, otla beslenen kuzu eti de vardır. Çimen beslenen kuzu, kalp sağlıklı omega-3 yağ asitlerinde belirgin olarak daha yüksektir. Amacınız yağda daha düşük bir kuzu parçası almaksa, bacaktan veya belden kesilmeleri tercih edin. Ayrıca satın alabileceğiniz kuzuların üzerindeki tüm görünür yağları da kesebilirsiniz.

 3. Kuzu etini kullanmanın ve pişirmenin birçok yolu var. Pek çok kuzu hayranı, kuzu eti kesiminde en hassas kesimlerden biri olduğu söylenen kuzu pirzolasını çok seviyor. Mutfak dünyasında, kuzu eti pirzolalarında, size bir sığır eti karşılaştırması yapmak için bazen "kuzuların porterhouse bifteği" olarak adlandırılır. (14) Bir Sarımsaklı Kuzu Kızartma Tarif ve diğer kuzu tarifleri rafı, özellikle Paskalya ve Fısıh Bayramı gibi tatillerde veya diğer büyük toplantılarda çok popülerdir. Ancak fiyatı, zamanı ve çabayı azaltmak istiyorsanız, Herb-Roilled Lamb Chops'ı evde yapabilirsiniz.

 4. Kuzu eti satın almak ve pişirmek için bazı temel USDA kuralları şunlardır:

Kuzu Eti Tarifler

 1. Lezzetli bir kuzu tarifi için kaybedilirseniz, kuzu tüketmenin en sevdiğim yollarından bazıları. Bu kuzu tarifleri lezzet yanı sıra besinlerle yüklenir:

Kuzu Eti Tarihi ve İlginç Bilgiler

 1. Kuzu, eski zamanlardan beri dini bir sembol, özellikle de fedakarlık sembolü olarak kabul edildi. İnsanlar hayvanları evcilleştirmeye başladığında, evcilleştirme listesindeki ilk hayvanlardan biri koyun idi. Bu güne kadar, kuzu genellikle bir Paskalya yemeğinin veya Fısıh sederinin ana yemeklerinden biridir.

 2. Bu dini yemeklerde neden kuzu eti tercih ediliyor? Kızarmış kuzu, Fısıh'ta ilk olarak Yahudi inancının insanları tarafından yenildi. Bu kuzu tüketiminin sembolik anlamı İncil'e ve Exodus'taki bir hikayeye dayanıyor. Bu hikaye Mısır'daki insanların ilk doğan oğulların ölümünü diğer felaketler arasında nasıl yaşadıklarını anlatıyor. Bu, Yahudilerin, Tanrı'nın kendilerine "geçeceği" ve herhangi bir trajediden kaçınmaları umuduyla, kapılarına kurban edilmiş bir kuzu kanı koydukları zamandır.

 3. Bazı Yahudi halkı Hristiyanlığa geçmeye başladığında, kuzu yeme geleneğini Paskalya'ya getirdiler. Ek olarak, Hristiyanlar genellikle İsa'yı “Tanrı'nın Kuzusu” olarak adlandırırlar, bu nedenle Hristiyanlar kurban edildikten sonra İsa'nın dirilişini anarken yiyeceklerin Paskalya yemeklerinde ortaya çıkması anlamlıdır. (15) Bu yüzden iyileşen en iyi 10 İncil yemeğidir.

 4. Kişi başına düşen bazda, Yeni Zelanda, Avustralya, Yunanistan, Uruguay ve İrlanda, kuzu ve koyun eti tüketicileridir. Bir kuzu eti etiketinde "bahar kuzu" görürseniz, kuzu Mart ve Ekim ayları arasında kesilmiş demektir. Kuzu eti, özellikle İngiliz mutfağında, genellikle nane reçeli ile eşleştirilir. Fransız yemek tarifleri daha az süre için pişirme kuzularını tavsiye eder.

 5. Her tür ete alerjik olmak mümkündür. Tıkalı bir burun, burun akıntısı, mide bulantısı hissederseniz veya kuzu içtikten sonra bir anda kızarıklık hissederseniz, kuzuya alerjiniz olabilir. Kuzu tüketimini durdurun ve alerjik reaksiyon semptomları şiddetliyse tıbbi yardım isteyin. Kuzuya alerjiniz olup olmadığından emin değilseniz, gıda alerjisi testi mart fikirleridir. (16)

 6. Kuzu, diğer kırmızı etlerde olduğu gibi, önemli miktarda kolesterol içerdiğinden, özellikle yüksek kolesterolünüz varsa, ölçülü olarak tüketilmesi gerekir. Kuzu yağının kesilmesi, kuzu eti kolesterol seviyelerinin düşük tutulmasına yardımcı olabilir.

 7. Tükettiğiniz kuzu etinin güvenliğini sağlamak için satın alma, kullanım ve pişirme ile ilgili tüm USDA kurallarına uyun.

 8. Kuzu eti ile ilgili diğer bir gerçek, onu tüketmenin çevresel etkisidir. Çevresel Çalışma Grubuna göre, kuzu en yüksek emisyona sahiptir: (17)

 9. "Kuzu en fazla etkiye sahip, yenen her kilo için 39.3 kg (86.4 lbs) karbondioksit eşdeğeri (CO2e) üretiyor - sığır etinden yaklaşık yüzde 50 daha fazla metan ve benzer miktarlarda yem gerektiren kuzu, kısmen kilo başına daha fazla emisyon üretmektedir, çünkü koyunların canlı ağırlığına göre daha az yenilebilir et üretmektedir, Amerikalılar tarafından tüketilen etin sadece yüzde biri kuzu olduğu için, ABD genel sera gazı emisyonları. ”

 10. Bu, ölçülü kuzuları tüketmek için daha da fazla nedendir ve ne kadar tükettiğinizi bilmeniz gerekir. Hem kendi sağlığınız hem de çevrenin sağlığı için aşırıya kaçmak istemezsiniz.

 11. Bu akşam yemeğinde kuzu pirzolası yemeyi düşünüyor musun? Ölçülü olarak, yüksek kaliteli (organik ve otlarla beslenen) kuzu eti, çok çeşitli konsantre ve sağlığı arttırıcı besinler sunan harika, sağlıklı bir protein kaynağıdır.

 12. Örneğin, kuzu mükemmel bir demir kaynağı, sinir sistemi sağlığı destekleyicisi, bağışıklık güçlendirici, zengin sağlıklı yağ kaynağı ve protein santralidir.

 13. Restoran menüleri ve manav listelerinde kuzu sık sık unutulur veya gözardı edilir, ancak bu makaleyi okuduktan ve bazı kuzu tariflerimi denedikten sonra, rotasyonunuza kuzu eklemek isteyebileceğinizi düşünüyorum. Sağlıklı et seçenekleri.

 14. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407