Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuruyemiş Tohumlarının Sağlığa Yararları Neler?

Beslenme Dezavantajları

 1. Badem, ceviz, antep fıstığı, cevizler, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği ve yerfıstığı gibi kuru yemişler ve tohumların hepsinde sağlıklı besinler bulunur. Sadece bir avuç kalbinizi, beyninizi ve belinizi etkilemek için birlikte çalışan güçlü bir vitamin, mineral ve yağ damlası paketi içerir. Günde sadece 1 ons iltihabı azaltabilir ve doyurucu lif, protein ve bağışıklık artırıcı mineraller sağlayabilir.

Kalp-Sağlıklı Yağ

 1. Fındık ve tohumlar sağlıklı mono ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bu yağlar, iltihabı yöneterek ve vücudumuzdaki her hücrenin normal yapısını koruyarak sağlığa esastır. Etlerde, doymuş süt ürünlerinde, kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklerde bulunan doymuş ve trans yağlar, iltihaplanmayı tetikleyerek vücudumuza zarar verebilir. Araştırmalar, bu sağlıksız yağlardaki yüksek diyetlerin bir çok hastalığa yol açabileceğini göstermektedir. Bunun yerine sağlıklı yağlar seçmek kolesterolü düşürebilir ve iltihaplanmayı azaltabilir. 1998 yılında "British Medical Journal" tarafından yayınlanan bir araştırma, haftada beş kez fındık tüketen bireylerin kalp hastalığı riskinde% 35 azalma olduğunu gösterdi.

Dolgu Elyafı

 1. Fiber, sindirimi yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da daha uzun süre tam hissetmenize yardımcı olur. Bu, zamanla kilo kaybına neden olabilecek şekilde daha az yeme anlamına gelir. Elyafın rolü burada bitmiyor. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve fındıktan lif alımı kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Bunun gerçekleştiği çeşitli mekanizmalar vardır. İlk olarak, lif yağın sindirilmesi için gerekli olan safra asitlerine bağlanır. Bu işlem sadece yağ emilimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda, liflere bağlandığında salgılanan safra asitlerinin yerini almak için kolesterol kullanılmasına da yol açar. İkincisi, bağırsaklarda oluşan fiberin fermantasyon işlemi, propiyonat denilen kısa zincirli bir yağ asidinin oluşmasına neden olur. Propiyonat, karaciğerde hareket ederek HMG CoA redüktaz enziminin kolesterol üretimini tetiklemesini önler. "Amerikan Klinik Beslenme Dergisi", somun tüketiminden sonra yalnızca sağlıklı yağın bileşiminden açıklanamayan kolesterol seviyelerinde ek yüzde 25 azalma sağlayan bir araştırma yayınladı. Araştırmacılar fındıktaki lif ve mineral içeriğinin sorumlu olduğunu düşünüyorlardı.

Bitki Proteini

 1. Amerikan Kanser Birliği tarafından kardiyovasküler hastalık ve kanserin önlenmesi için bitki bazlı bir diyet önerilmektedir. Bu diyet, kümes hayvanları veya balık gibi bazı yağsız proteinleri içerir ve meyvelerde, sebzelerde, baklagillerde ve tam tahıllarda yüksektir. Kırmızı etleri, işlenmiş etleri ve rafine edilmiş yiyecekleri sınırlar. 2008 yılında "Dolaşım" tarafından yayınlanan ve 28 yıl boyunca 72.000'den fazla kadını izleyen bir araştırma, bitki temelli bir diyet seçen kadınların, hem kalp hastalığı hem de kanser riskinde yüzde 25'ten daha fazla azalma olduğunu buldu. Bir ons fındık ortalama 6 g protein sağlar.

Güçlü Mineraller

 1. Kuruyemiş ve tohumlarda kemik gelişimi, bağışıklık ve enerji üretimi için gerekli olan magnezyum, çinko, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller bulunur. Hemşirelerin Sağlık Çalışması, günde yaklaşık 350 miligram olan en yüksek miktarda magnezyum tüketen deneklerin, en düşük alımı olanlara göre anlamlı derecede daha az enflamasyona sahip olduğunu buldu. Enflamasyon hemen hemen her hastalıkla ilgilidir ve kalp hastalığı ve tip II diyabet ile doğrudan bağlantılıdır. Bir ons ayçiçeği çekirdeği çekirdeği, 100 mg magnezyum içerir. Kalsiyum kemik gelişimi için gerekli bir mineraldir, ancak hücrelere sinyal göndermek ve enerji üretmek için de gereklidir. Bir ons badem 75 miligram kalsiyum sağlar.

Özetle

 1. Bir avuç fındık veya yaklaşık 1 ons, bir porsiyondur. Hepsi farklı vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağ oranları içerdiklerinden, çeşitli fındık ve tohumları tüketmeyi hedefleyin. Bu sadece lezzet tomurcuklarınıza biraz çeşitlilik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun fındıkların sunduğu tüm farklı besin maddelerinin yeterli miktarlarda olmasını sağlar. Ekstra yağ veya tuz içermeden en doğal hallerinde fındık veya tohum tercih edin. Bu yüzden bir daha kıtır kıtır bir şey istemek, patates cipsi atlamak ve bazı fındık veya tohum kapma bu özlem suçluluk şımartın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407