Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kurutulmuş Meyveler Kabızlık için ne iyidir?

Narlarda Şeker

 1. Hem taze hem de kurutulmuş meyveleri yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyveler tipik olarak taze meyvelerden daha fazla lif içerdiğinden, kabızlık çekiyorsanız daha kuru meyveler yemeyi düşünebilirsiniz. Sindirim sorunlarınız hakkında doktorunuzla konuşun ve ne tür ve miktarda kuru meyve tüketeceğinizi tartışın. Ayrıca kabızlığı gidermek ve önlemek için başka hangi diyet değişikliklerini yapabileceğinizi de sorun.

Kurutulmuş Meyveler ve Elyaf

 1. Birçok kurutulmuş meyve türü çok miktarda lif içerir ve bu nedenle kabızlığa iyi gelir. Ancak AGS Yaşlanma Sağlık Vakfı'na göre, kuru kayısı, kuru erik ve incir bağırsak hareketlerini teşvik etmek için özellikle yararlıdır. 1 su bardağı taze kayısı yarısı 3,1 g lif içerirken aynı miktarda kurutulmuş, sülfürlü ve pişmemiş kayısı 9,5 g lif içerir. Fiber, sindirim sisteminizin atıklarınızı vücudunuzdan daha pürüzsüz bir şekilde geçirmesine yardımcı olur ve tümü kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek dışkılarınıza toplu katkı sağlar.

Kabızlık için iyi olan diğer meyveler

 1. Çiğneme zorluğunuz varsa, kurutulmuş meyveleri yemek zor olabilir. Bu durumda, ıslatılmış ve pişirilmiş kuru erik ve kuru üzüm gibi kurutulmuş meyveleri yemeyi deneyin; bu da onları daha yumuşak yapar. Taze meyveler seçtiyseniz, soymayınız, çünkü liflerin çoğu meyvenin derisindedir. Meyveler, şeftali, erikler ve ravent kabızlığın giderilmesinde özellikle yararlıdır ve bunları genellikle kurutulmuş formda bulabilirsiniz.

Kabızlığın Önlenmesi İçin Diyet

 1. Kabızlığınızı giderdikten sonra kurutulmuş meyveleri yemeyi bırakmayın. Aksine, lif alımınızı yüksek tutmak ve gelecekte kabızlığı önlemek için günlük olarak tüketmeye devam edin. MayoClinic.com'a göre, yetişkinlerin çoğu her gün 20 ila 35 g lif almayı hedeflemelidir ve kayısı gibi kuru meyvelerin yüksek lif içeriği sizi bu hedefe ulaşmak için iyi bir şekilde koyabilir. Ayrıca vücudunuzun lifleri kurutulmuş meyvelerde ve diğer yiyeceklerde kullanmasına yardımcı olacak yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Doktorunuz sizin için ne kadar lif ve suyun gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Ek Hususlar

 1. Kabızlık oldukça yaygındır ve genellikle endişe nedeni değildir. Çoğu zaman, kurutulmuş meyve yeme gibi ev ilaçları ile rahatlatılabilir ve yüksek lifli diyet tüketmeye devam edilerek önlenebilir. Bununla birlikte, kabızlığınızla birlikte şişkinlik veya mide ağrıları yaşıyorsanız veya üç günlük evde yöntemleri denedikten sonra rahatlamıyorsanız doktorunuza görünün. Ayrıca sisteminize çok hızlı bir şekilde lif eklemekten kaçının, çünkü bu gaz ve şişkinlik gibi olumsuz etkilere neden olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407