Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kurutulmuş Kızılcıkların Doğru Miktarı Sağlığa Yararları Nasıl Sunabilir

Adım 6

 1. Kızılcık, smoothies ile karıştırılabilen, meyve sularıyla yapılan veya unlu mamullere dönüştürülebilen kırmızı renkli turta meyvesidir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler meyvelerden biridir ve genellikle Şükran Günü ve Noel tatili boyunca tüketilir. Sık sık kendi başlarına taze yaban mersini yemeseniz de, kurudukları zaman popüler bir çerezdir. Diğer kurutulmuş meyveler gibi, kızılcık da iyi bir lif ve antioksidan kaynağıdır.

Adım 6

 1. Kurutulmuş yaban mersini, antioksidanlarla doludur, bu da metabolizmanıza, bağışıklık sisteminize ve kalbinize yarar sağlar. Ne yazık ki, onlar da çok fazla şeker içerme eğilimindedirler

Kurutulmuş Yabanmersini Besin Değerleri

 1. Kurutulmuş kızılcıklar tam anlamıyla sadece su içeriğini almış olan kızılcıklardır. Genel olarak, bir bardak taze meyve çeyrek bardak kuru meyve haline gelir. Bu, çeyrek kabın, kızılcık gibi kurutulmuş meyveler için porsiyon büyüklüğü olduğu anlamına gelir.

 2. Kurutulmuş kızılcık, güneşte kurutma, sıcak havada kurutma, dondurarak kurutma, vakumla kurutma ve daha başka çeşitli yüksek teknoloji kurutma teknikleri dahil olmak üzere çeşitli işlemleri içerebilir. Her yöntem, kızılcıklarda farklı miktarlarda besin maddelerinin tutulmasına neden olur. Genel olarak, havayla kurutma yöntemleri, kurutulmuş meyvelerinizde daha az besinin kalmasına izin verir.

 3. Diğer kurutulmuş meyveler gibi, kurutulmuş kızılcıkların da iyi bir lif kaynağı olduğu bilinmektedir. Her çeyrek bardak büyüklüğünde porsiyon (40 gram), E vitamini için önerilen günlük değerin yüzde 6'sının yanı sıra, fiber için günlük değerin yüzde 8'ine sahiptir. Aynı zamanda, esansiyel amino asitlerden besleyicilere kadar çeşitli başka besleyici bileşikler de içerir. lutein ve zeaksantin gibi.

 4. Kurutulmuş yaban mersini, A vitamini, B kompleksi vitaminleri ve K vitamini gibi az miktarda (yüzde 1 ile 4 arasında) çok sayıda vitamin içeriyor. bakır, demir ve manganez.

Craisins: Şekerli, Kuru Kızılcık

 1. İdeal kurutulmuş meyvelerde şekersiz veya koruyucu olmayan ek içerikler yoktur. Sadece kurutulmuş meyve. Bu genellikle kuru üzüm gibi doğal olarak tatlı kurutulmuş meyveler için geçerli olsa da, kızılcıklar için geçerli değildir. Neredeyse tüm kurutulmuş kızılcıklar, doğal olarak çok ekşili meyveler olduklarından şeker eklemiştir. Bildiğiniz popüler bir kurutulmuş kızılcık çeşidine Craisins adı verilir. Eklenen şekeri ile tanınan bir ürün.

 2. Bir bardak taze kızılcık, günlük şeker değerinin yaklaşık yüzde 9'unu sağlıyor. Buna karşılık, şeker eklenmiş kurutulmuş kızılcıklar genellikle yüzde 58 gibi çok büyük miktarlarda içerir. Eklenen şeker olmadan, kurutulmuş kızılcıklardaki toplam şeker içeriği bir bardak taze kızılcık ile daha karşılaştırılabilir olacaktır.

 3. Kızılcıklardaki şeker içeriği konusunda endişeleriniz varsa, ancak bunları kurutulmuş formlarında tüketmeyi tercih ediyorsanız, bunları evde kurulayabilirsiniz. Böylece şekeri tamamen önleyebilir veya stevia veya ksilitol gibi sağlıklı alternatif tatlandırıcılar kullanabilirsiniz.

Kurutulmuş Yaban Mersini vs. Taze Yaban Mersini

 1. Kuru meyveler genellikle yoğun meyveler olarak düşünülür. Tüm faydalı vitaminler, mineraller ve diğer özellikler korunmuş, atıştırılabilir bir formdadır. Ne yazık ki, bu her zaman böyle değildir. Kurutulmuş kızılcık yapmanın farklı yolları beslenmelerini etkileyebildiği için, bir bardak taze kızılcık, kurutulmuş kızılcıkların eşdeğer çeyrek bardaklı servisi ile aynı besinlere sahip değildir.

 2. Genel olarak, taze kızılcıklarda daha fazla vitamin ve mineral bulunur: Örneğin taze kızılcıklarda manganez için günlük değerin yüzde 12'si ve örneğin C vitamini için günlük değerin yüzde 16'sı vardır. ayrıca B5 vitamini için günlük değerin yüzde 6'sı ve E vitamini için günlük değerin yüzde 9'u. Kuru meyvelerin iyi lif kaynakları olduğu bilinmesine rağmen, bir bardakta daha fazla lif (günlük değerin yüzde 14'ü) var. , taze kızılcıklar, kurutulmuş kızılcıklarda bulunan yüzde 8 ile karşılaştırıldı.

 3. Vitamin ve minerallerdeki bu farklılıklara rağmen, kızılcıkların diğer faydalı yönleri kurutma işlemi sırasında değişmez. Kızılcıklarda bulunan antioksidanlar ve diğer biyoaktif bileşikler iyi korunur. Bu bileşikler, bu meyvelerde bulunan faydaların çoğuyla ilişkilidir.

Kızılcık Sağlığınız İçin Faydaları

 1. Kızılcıklar, biyoaktif bileşimleri için besinlerinden daha iyi bilinmektedir. Bu bileşikler çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır ve dejeneratif ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Bu meyvelerdeki bileşikler, kalp ve damar sağlığınız, metabolizmanız ve bağışıklık sisteminiz için iyidir. Kızılcıkların ayrıca idrar yollarının sağlığını korumaya yardımcı olabileceği bilinmektedir.

 2. Kızılcıklar, çoğu antioksidan olarak kabul edilen çeşitli biyoaktif bileşiklere sahiptir. Bunlar, kinik, malik ve sitrik asitler gibi biyoaktif bileşikleri içerir. Bu meyvelerde sitrik asit en çok bulunan organik asittir. Büyük olasılıkla sitrik aside aşina olacaksınız çünkü narenciye içerisinde adından da anlaşılacağı gibi bulunabilir. Bu antioksidan, kızılcıkların bu kadar lezzetli bir tada sahip olmalarının bir parçasıdır.

 3. Kızılcık, flavonoidler gibi diğer antioksidanlar açısından da zengin. Bu antioksidanlar, kolesterolü düşürme ve kan pıhtılarının oluşumu ile ilişkilidir. Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonları, diş eti hastalıkları ve mide ülserlerinin önlenmesine de yardımcı olabilirler.

 4. Kızılcıklar, polifenoller ve ayrıca flavonoid ailesinin bir parçası olan proantosiyanidinler içerir. Bu özel antioksidanlar, kardiyoprotektif, anti-kanser ve anti-enflamatuar özelliklere sahip oldukları için önemlidir. Kızılcık proantosiyanidinleri de antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bunlar, bu meyvelerde bulunan diğer faydalı bileşiklerle birlikte, sindirim sisteminizin hastalığa neden olanlardan ziyade sadece iyi bakterilerle kolonileştirilmesinin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Kurutulmuş Yaban Mersini Yemenin Dezavantajı

 1. Kurutulmuş yaban mersini yemenin çok fazla dezavantajı yok, ölçülü olarak tükettiğiniz sürece. Bununla birlikte, düzenli olarak kurutulmuş meyveler tüketirseniz, bu ürünlerin mikrobiyal kontaminasyona bağlı olduğunu bilmelisiniz.

 2. Hasattan sonra meyveler genellikle toksinler üretebilen mikroplar taşır. Hastalığa neden olan bu bakteri ve mantarların tipik olarak kurutma işlemi sırasında ölmesine rağmen, bazıları kalabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu gibi patojenlerin kuru üzüm, kuru üzüm ve kuş üzümü gibi kuru meyvelerde oluştuğu bilinmektedir. Neyse ki, diğer kuru meyvelerle karşılaştırıldığında nadiren kızılcıklarda bulunurlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407