Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kuşkonmaz ve Meme Kanseri: Kuşkonmaz Savaşmaya ya da Yaymaya Yardım Ediyor mu?

Alt satırda

 1. Nature’da yayınlanan son bir araştırma makalesi, her yerde kuşkonmaz severlere oldukça korktu. Birçoğumuzda kalıcı bir soru bıraktı: Kuşkonmaz yemek meme kanserinin yayılmasına yardımcı oluyor mu? Görünüşe göre, cevap o kadar açık değil.

 2. Kuşkonmazda bulunan bir amino asit olan L-asparaginin kanserin yayılmasında rol oynayabileceği doğru. Ancak bu, kuşkonmazın kanserdeki rolü hakkındaki tartışmaların sadece küçük bir kısmı.

 3. Bu makalede, kuşkonmaz ve kanser arasındaki ilişkiyi ele alacağız ve eğer kuşkonmaz yemek meme kanserinin yayılmasına yardımcı olur.

Kuşkonmaz yemek meme kanseri riskini arttırır mı? Daha da kötüleşebilir mi?

 1. Kuşkonmaz ve meme kanseri arasındaki bağlantıdaki araştırma azdır. Bugüne kadar, kuşkonmaz yemenin meme kanserine neden olup olmadığını veya daha kötü hale getirip getiremeyeceğini araştıran araştırma çalışmaları yoktur.

 2. Bunun yerine, araştırmanın çoğu kuşkonmazda bulunabilen bir amino asit olan L-asparagine dayanıyor. [! 378 => 1140 = 2!

L-asparajin nedir?

 1. L-asparajin, ilk önce kuşkonmaz suyundan izole edilmiş, esansiyel olmayan bir amino asittir. L-asparajin gibi esansiyel olmayan amino asitler vücutta sentezlenebilir ve diyette tüketilmeleri gerekmez.

 2. L-asparaginaz, L-asparaginin oluşumundan sorumlu olan enzimdir. Bu enzim aynı zamanda bir diğer önemli amino asit olan glutamik asidin metabolizmasında da rol oynar.

 3. Söz konusu orijinal araştırma makalesi, L-asparaginin kuşkonmaz değil meme kanseri hücrelerinin yayılmasındaki rolünü araştırmıştır. Bu, L-asparagin'i meme kanseri bağlamında inceleyen ilk çalışma değil.

 4. 2014 yılında yapılan benzer bir çalışmada, L-asparagin düzeyleri ile meme kanseri hücre proliferasyonu arasındaki olası bir bağlantıya değinildi.

 5. L-asparagin ve kanser arasındaki bağlantı sadece meme kanseri ile sınırlı değil. Yakın tarihli bir çalışmada L-asparagin kullanılabilirliğinin lenfoid kanser hücre hatlarını nasıl etkilediği test edildi.

 6. L-asparajin ve kanser arasındaki bağlantıyı anlamak için vücuttaki işlevini anlamamız gerekiyor.

L-asparagin vücudunuzda nasıl çalışır?

 1. Proteinlerin yapı taşları olan amino asitler insan metabolizmasının önemli bir parçasıdır. Önemli proteinler oluşturmaya, nörotransmiterleri sentezlemeye ve hatta hormon oluşturmaya yardımcı olurlar.

 2. Vücut hücrelerinde bulunduğunda, L-asparagin bir amino asit değişim faktörü olarak kullanılır. Bu, hücre dışındaki diğer amino asitlerin, hücrenin içindeki L-asparagin ile değiştirilebileceği anlamına gelir. Bu değişim sağlıklı bir metabolizmanın gerekli bir parçasıdır.

 3. L-asparajin, başka bir amino asit olan glutamine bağlanır. Kanser hücrelerinde, kanser hücrelerinin hayatta kalmasını ve büyümesini desteklemek için glutamin gereklidir.

 4. Hücrede yeterince glutamin olmadığında, kanser hücreleri apoptoz veya hücre ölümü geçirir. Araştırmaya göre, L-asparajin, kanser hücrelerini glutamin kaybı nedeniyle ölmekten koruyabiliyor.

 5. Asparagin, glutamin ve kan damarı oluşumu arasında da bir bağlantı var. Kanserli tümörlerde, tümörün büyümesi ve hayatta kalması için kan damarı oluşumu gereklidir.

 6. Araştırmacılar bazı hücrelerde asparajin sentez seviyelerinin tükenmesinin yeni kan damarlarının büyümesini engellediğini tespit etti. Bu etki, tümörlerde kan damarlarını teorik olarak büyütmek için yeterli glutamin bulunduğunda bile meydana geldi.

 7. L-asparajin, kanser hücreleri de dahil olmak üzere tüm hücrelerin büyümesine izin veren metabolik işlemlerin yakıtlanmasına yardımcı olur.

Kuşkonmaz kanserle savaşta yardımcı olabilir mi?

 1. Ek olarak, kilo kaybına, kan basıncını düşürmeye ve sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Fakat kuşkonmaz kanserle savaşmaya yardımcı olabilir mi?

 2. Bir in vitro çalışmada, farklı kuşkonmaz bileşenleri izole edildi ve kolon kanseri hücrelerine karşı toksisiteleri açısından test edildi. Araştırmacılar saponinler adı verilen bazı kuşkonmaz bileşiklerinin, bu hücrelerin varlığında antikanser aktivitesi gösterdiğini bulmuşlardır.

 3. Başka bir çalışmada, araştırmacılar kuşkonmaz polisakkarit ve kuşkonmaz zamkının karaciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkisini araştırdılar. Transkateter bir arteriyel kemoembolizasyon tedavisi kullanarak, bu iki kuşkonmaz bileşiğiyle birlikte bir tür kemoterapinin karaciğer tümör büyümesini önemli ölçüde engellediği gösterilmiştir.

 4. Lösemi ve Hodgkin dışı lenfoma için güncel bir tedavi olan L-asparaginaz, L-asparajinin kanser hücrelerini, özellikle lenfoma hücrelerini koruma yeteneğini bloke ettiği için etkilidir.

 5. Kuşkonmaz bileşikleri, uzun yıllardır potansiyel bir kanser tedavisi olarak araştırıldı. Bu araştırma, birçok farklı bitki bazlı gıda yemenin potansiyel kanserle mücadele yararlarını daha da ortaya koymaya yardımcı oluyor.

 6. Bununla birlikte, bu bileşiklerin birçoğu kuşkonmaz için münhasır olmadığından, fayda yalnızca kuşkonmazla sınırlı değildir ve diğer birçok sebzede bulunabilir.

Alt satırda

 1. Genel olarak, fikir birliği kuşkonmazın meme kanseri riskini artırmadığını ve meme kanserinin metastaz yapmasına yardımcı olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, L-asparajinin çeşitli kanser hücrelerinin sağkalımını ve yayılmasını etkilediği gösterilmiştir.

 2. Lösemi için yeni bir terapi, L-asparagin seviyelerini düşük tutmaya yardımcı olan ilaçları zaten içermektedir. Gelecekte, benzer tedavilerin meme kanseri tedavisinde de etkili olduğu kanıtlanabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407