Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Somon Vs. Pembe Somon

Diğer Besinler

 1. Sockeye somon - bazen "kırmızı" somon denir - ve somon balığı Pasifik Okyanusunda bulunan soğuk su balıklarıdır. Atlantik somonunun aksine, Pasifik somonu Oregon'dan Alaska'ya nehirlerde, göllerde ve haliçlerde vahşice yakalanır. Tüm Pasifik somonu türleri anadromoludur, yani okyanusta yaşarlar, fakat üremek için tatlı su kaynaklarına girerler. Hem kırmızı somon hem de pembe somon konservesi mevcuttur, ancak aynı zamanda sık sık dondurulmuş fileto veya biftek olarak satılır veya füme ve yılın belirli zamanlarında tazedir.

Kırmızı Somon

 1. Sockeye somonu Oncorhynchus nerka, Pasifik Okyanusunda Oncorhynchus cinsine ait somon türlerinden biridir. Sockeye somonu genellikle "kırmızı somon" olarak bilinir, çünkü yumurtlama alanlarına yukarı doğru döndüklerinde balıklar metalik, mavimsi bir renkten parlak kırmızıya dönüşür. Sockeye, yaklaşık 6 kilo ağırlığında küçük bir somon türüdür. Sockeye somonu, ekonomik açıdan en önemli olanıdır - en bol yakalanan olmasa da, Alaska'da zengin, tam lezzeti ve sert dokusundan dolayı somon türleri.

Pembe Somon

 1. Pembe somon, Oncorhynchus gorbuscha, aynı zamanda Oncorhynchus cinsindendir ve Pasifik Okyanusunda bulunur. Pembe somon, ortalama olarak sadece 4 pound olan Pasifik somonunun en küçüğü olma özelliğini taşıyor. En bol bulunan Pasifik somonu olma özelliğine sahiptir - ticari balıkçılar tarafından diğer somon türlerinden daha fazla avlanır. Pembe somon açık pembe ete, hafif bir tada ve Sockeye somonundan daha az yağ içeriğine sahiptir. Sockeye somonu kadar kaliteli balık sayılmazlar ama iyi, uygun fiyatlı bir seçenek.

Tat

 1. Sockeye somonu taze veya dondurulmuş, tütsülenmiş veya "kırmızı" somon gibi konserve olarak satılmaktadır. Alaska'daki Bakır Nehri'nden (Copper River Reds) Sockeye somonu en lezzetli somonlardan biri olarak kabul edilir - yüksek yağ içeriği onları zengin ve lezzetli yapar ve kısa bir süre boyunca her yıl hevesle beklenirler ' taze mevcut. Daha az zengin olan pembe somon daha hafif ve lezzetli bir balıktır. En sık konserve, ancak aynı zamanda taze veya dondurulmuş sattı.

Kullanımı

 1. Sockeye somonunun tadı o kadar lezzetli ve zengin ki bir yemeğin vitrini olur - lezzetinden faydalanın ve yanda limon dilimleri ile servis edin. Izgara yapmak, kızartmak, tavada kızartmak veya kızartmak Sockeye somon filetosu veya biftekleri için iyi seçeneklerdir. Hafifçe giyimli salatalarda veya lezzetinin gelebileceği hassas çorbalarda kırmızı somon konservesi kullanın. Pembe somon en iyi rengin ve lezzetin önemli olmadığı tariflerde kullanılır; örneğin çorbalarda, güveçlerde ve sandviçlerde kullanılır.

Beslenme

 1. Beslenme, Sockeye somon ve Pink somon benzer. Her ikisi de, beyin fonksiyonunda (muhtemelen depresyondan korunmada) ve kardiyovasküler sağlıkta önemli bir rol oynayan sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. 3.5 oz başına. porsiyon Sockeye somonunda 167 kalori, 21 gram protein, 9 gram yağ ve 62 mg kolesterol bulunuyor. 3.5 oz başına pembe somon. hizmet, 153 kalori, 26 gram protein, 5 gram yağ ve 94 mg kolesterol.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407