Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı Etin Hamilelikte Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sodyumda Yüksek

 1. Çizburger ve sulu biftekler, sağlıklı bir hamilelik diyeti için en yaygın tavsiye olmasa da, kırmızı et, annenin büyüyen kan kaynağına büyük bir fayda sağlıyor. Her ne kadar hamile kadınlar çiğ ve az pişmiş etlerden uzak dursalar da, daha fazla kırmızı et yemek bedenlerinin yeni beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olabilir.

En Büyük Fayda: Demir

 1. Demir herkes için önemli bir mineral olmasına rağmen, hamilelikte özellikle önem kazanıyor. Gebeliğin üç trimesterinde, hamile kadının kan hacmi yaklaşık yüzde 50 artar. Bu artan kan hacmi, kadının büyüyen plasenta ve bebeğine oksijen ve besin maddesi getirir. Her kırmızı kan hücresi, özellikle oksijen taşımak için yapılmış bir protein içerir; demir, hemoglobin olarak bilinen bu proteini yapmaktan sorumludur. Demir olmadan, annenin kanı daha az oksijen taşıma kapasitesine sahip olacaktı. Ve vücut demir alamadığından, diyetinizde tüketilen demire güveniyor.

Tavsiye Edilen Demir Alma

 1. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, hamile kadınların anne yaşına bakmaksızın günde yaklaşık 27 miligram demir tüketmelerini önerir. Bu önerilen miktar, hamile olmayan kadınlar için günde önerilen 18 miligram miktarından önemli ölçüde yüksektir. Bir 3 ons yağsız sığır eti porsiyonu, diğer et türlerinden önemli ölçüde daha yüksek olan yaklaşık 3 miligram demir sağlar. Örneğin, 3 ons tavuk, balık veya domuz eti sadece yaklaşık 1 miligram demir sağlar.

Heme ve Heme Dışı Demir

 1. İki çeşit demir var: hem demir hem de demir dışı demir. Hem demiri vücudun emmesi daha kolaydır; bu tür hayvansal ürünlerden geliyor. Öte yandan, hem içermeyen demir, vücudun emmesi için daha zordur. Aslında, vücut tarafından emilen hem olmayan demir miktarı, aynı zamanda yenen diğer gıda türlerine de bağlıdır. Örneğin, C vitamini yönünden zengin besinler, demir dışı emilimini artırırken süt ürünleri emilimini azaltır. Heme dışı demir, fasulyeden, yeşil yapraklı sebzelerden, kurutulmuş meyvelerden ve güçlendirilmiş ekmeklerden ve tahıllardan gelir.

Demir Eksikliği

 1. Beslenme ve Diyetetik Akademisine göre, hamile kadınlar için demir eksikliği en yaygın beslenme eksikliğidir. Demir depoları çok düşerse, vücut yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretemez ve bu da demir eksikliği anemisi olarak adlandırılır. Yaygın semptomlar arasında yorgunluk ve kas zayıflığı vardır. Durum genellikle diyet yoluyla düzeltilebilse de, diyet değişikliklerine rağmen eksik kalan hamile kadınlar için demir takviyeleri mevcuttur. Demir takviyeleri kabızlığa neden olabileceğinden, kadınlar daha fazla lif yemeli ve sorunu önlemeye yardımcı olmak için susuz kalmalıdırlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407