Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Köri Tozunun Sağlığa Faydaları Neler?

Gastroözofageal Reflü ve Sindirim Sıkıntısı

 1. Tay dili ve Japon körileri olsa da, "köri tozu", Doğu Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatların karışımı için kullanılan genel bir terimdir. Tipik baharat karışımı, zerdeçal, kurutulmuş kırmızı biberler, kişniş tohumu, karabiber, kimyon tohumu, çemen otu tohumu, köri yaprağı, hardal tohumu, tarçın, kakule, karanfil, hindistan cevizi, karabiber ve defne yaprağı içerir. Köri tozları ılımandan sıcağa değişebilir ve içerikleri yalnızca bir dizi vitamin ve mineral değil, aynı zamanda çeşitli sağlık yararları da sağlar.

İltihabı azaltır

 1. Köri tozunun önemli bir bileşeni olan zerdeçal, Hindistan'ın Ayurveda tıbbında, iltihaplı durumların tedavisi için yüzyıllarca önemli bir rol oynamıştır. Zerdeçal türevi bir bileşen olan kurkumin, güçlü bir anti-enflamatuar ajan olarak tanımlanmıştır. Eylül 2009'da "Alternatif Tıp Dergisi: Klinik Terapötik Bir Dergi" dergisinde yayımlanan bir özet, kurkuminin enflamatuar barsak hastalığı gibi hastalıklarda terapötik bir ajan olarak potansiyel olabileceğini gösteren klinik çalışmalara dikkat çekmiştir; pankreas iltihabı olan pankreatit; artrit; ve bazı kanser türleri.

Kanserin Önlenmesi ve Tedavisi

 1. Kurkumin kanser araştırmalarında en çok çalışılan botaniklerden biri. Washington Üniversitesi'ndeki klinisyenler için bütünleşik onkoloji bilgisine göre, insan tüketimi açısından güvenli ve kanser önleyici tedavi olarak ve kanserin tekrarlanmasının önlenmesi için öneriliyor. Ocak 2003'te "Antikanser Araştırması" nda yayınlanan bir özet, son 50 yıldaki kapsamlı araştırmaların, kurkuminin kanseri önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini belirtti. Curcumin'in anti-kanser potansiyeli, çok çeşitli tümör hücrelerinin yayılmasını yavaşlatma yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

Alzheimer’a Karşı Koruyor

 1. Aralık 2005’te "Güncel Alzheimer Araştırması" nda yayınlanan bir özet, kurkuminin Alzheimer hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde umut verici bir ajan olduğunu ortaya koydu. Hindistan, Mary S. Easton UCLA Alzheimer Çeviri Merkezi'ne göre, kısmen curcumin içeren yüksek miktarda köri alımı ile ilgili olabilecek düşük Alzheimer hastalığı insidansına sahiptir. (Referans 3)

Sindirime Yardımcı Olur

 1. Geleneksel köri tozu sindirim sisteminize yardımcı olacak baharatlarla doldurulur. Körili toz karışımların çoğunda ortak bir bileşen olan karabiber, mide asidi salgısını arttırır ve bağırsak gazını azaltır. Defne yaprakları uygun sindirim sağlar. Tarçın, ishal, kusma ve mide rahatsızlığı için bir panzehirdir. Karanfil ayrıca ishali ve hazımsızlığı da tedavi eder. Kişniş mideleri rahatlatmaya yardımcı olur ve sindirim rahatsızlıklarını tedavi eder ve kimyon sindirim sorunlarına yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407