Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Konserve Ton balığı, Düşündüğün Kadar Sağlıklı Olmayabilir

Diyetinize Daha Fazla Protein Nasıl Gidilir?

  Diyetinize Daha Fazla Protein Nasıl Gidilir?

   Konserve Orkinos Besin Değerleri

   1. Diğer konserve yiyeceklere kıyasla, ton balığı daha az işlenir ve ağır bir beslenme kabuğunu paketler. Çoğu marka yalnızca tuzlanmış balık ve bitkisel yağ veya su kullanır. Bu, gizli şekerler, katkı maddeleri ve potansiyel olarak tehlikeli kimyasallar hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

   2. Ton balıklarının besin değeri markalar arasında değişmektedir. Örneğin su dolu ton balığı, 42 gramdan fazla protein ve kutu başına sadece 191 kaloriye sahiptir. Ayrıca 1.4 gram yağ, 464 miligram omega-3, 14.8 miligram omega-6 ve selenyumun önerilen diyet ödeneğinin yüzde 190'ını sağlar. İyi bir fosfor, demir, magnezyum, A vitamini ve niasin ve riboflavin gibi B kompleks vitaminleri kaynağıdır.

   3. Yağ dolu ton balığı, kıyaslandığında, kutu başına yaklaşık 339 kaloriye sahip. Bazı çeşitler, balık miktarına ve türüne bağlı olarak protein bakımından diğerlerinden daha yüksektir. Genel olarak, en popüler konserve çeşitleri, zıplama ve albacore orkinosudur. Bluefin ve bigeye ton balığı tipik olarak taze veya donmuş olarak satılır.

   Konserve Tuna Güvenli midir?

   1. Uzmanlar, ton balığı balıklarının sağlığı ve refahı arttırdığı konusunda hemfikirler, ancak konserve çeşitlerinde yüksek civa seviyeleri hakkında da uyarıyorlar. Environmental Research dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir incelemeye göre, haftada bir konserve ton balığı yemenin herhangi bir ters tepkiye yol açması muhtemel değildir. Çiğ ve pişmiş ton balığı balıkları cıvada daha yüksektir ve ayda yalnızca bir kez tüketilmelidir.

   2. Çevre Savunma Fonu’nun belirttiği gibi, hava kirliliği cıva kirliliğine katkıda bulunan önemli bir faktördür. Birkaç istisna dışında, konserve hafif ton balığı, cıva içinde konserve beyaz ve albacore tonuna oranla daha düşük görünüyor. Tüketici Raporları, diyet civa maruziyetinin yaklaşık yüzde 20'sinin konserve albacore'dan ve konserve ton balığından yüzde 37'sinden geldiğine işaret ediyor. Araştırmacılar hamile kadınlara bu balıktan tamamen uzak durmalarını tavsiye ediyor.

   3. Civa, çevrede doğal olarak bulunan bir metaldir. Ancak, bu insan tüketimi için güvenli olduğu anlamına gelmez. Medical News Today'in belirttiği gibi, cıvaya maruz kalmak endişe ve depresyona, hafıza sorunlarına, yürüme zorluğuna, uyuşma, kusma, bulantı ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Uzun vadede sinir hasarı, kısırlık ve kalp-damar hastalığına neden olabilir.

   Potansiyel Sağlık Faydaları

   1. Klinik araştırmalar konserve ton balıklarının potansiyel sağlık yararlarını doğrulamaktadır. Yüksek omega 3 içeriği nedeniyle bu balık beyin fonksiyonunu destekler. İnsan Psikofarmakolojisinde yer alan 2014 tarihli bir makaleye göre, bu diyet yağları bilişsel performansı arttırmaktadır. Ayrıca bağışıklık, kardiyovasküler ve endokrin sistemlerin düzgün çalışmasını destekler; kardiyovasküler sağlığı geliştirmek; ve iltihabı azaltır.

   2. Konserve ton balığı aynı zamanda mükemmel bir protein kaynağıdır. Vücudunuzun yağsız kütle oluşturmak ve korumak, kemik mineral yoğunluğunu korumak ve egzersizden kurtarmak için bu besleyiciye ihtiyacı var. Ayrıca, Obesity Facts dergisinde yayınlanan bir 2017 klinik araştırması, yüksek proteinli diyetleri kilo kaybı, doygunluk ve artan metabolik sağlığı ile ilişkilendirmiştir.

   3. Bu balık ayrıca bol miktarda selenyum, potasyum, B vitaminleri ve omega-6 yağ asitleri sağlar. Karbonhidrat veya şeker içermemesi nedeniyle ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyetler için idealdir. Ton balığı içerisindeki cıva, denize girmediğiniz sürece endişe nedeni değildir - moderasyon anahtarıdır. İdeal olarak, yüksek protein içeriğine sahip düşük sodyumlu çeşitleri seçin; Potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasal olan bisfenol A'ya maruz kalma riskinizi azaltmak için BPA içermeyen kutularla gelen ton balığı satın alın.

   4. Klinik araştırmalar konserve ton balıklarının potansiyel sağlık yararlarını doğrulamaktadır. Yüksek omega 3 içeriği nedeniyle bu balık beyin fonksiyonunu destekler. İnsan Psikofarmakolojisinde yer alan 2014 tarihli bir makaleye göre, bu diyet yağları bilişsel performansı arttırmaktadır. Ayrıca bağışıklık, kardiyovasküler ve endokrin sistemlerin düzgün çalışmasını destekler; kardiyovasküler sağlığı geliştirmek; ve iltihabı azaltır.   Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407