Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kömür Pişirmek Sağlıklı Bir Seçenek midir?

Izgara Yiyeceklerin Daha Sağlıklı Yapılması

 1. Kömürle ızgara yapmak, sıcak havalarda birçok Amerikalı için popüler bir eğlencedir. Kömürle pişirme popülerdir, çünkü kömür ızgaraları gazlı ızgaralardan daha ucuzdur. Bazı kişiler odun kömürü yiyeceklerinin tadını gazla yapılan yiyeceklerin yerine tercih eder. Kömürle pişirmenin sağlığa etkilerini ve kanser gelişim riskini arttırıp arttırmadığını çevreleyen bazı tartışmalar var. Kömür ızgarasıyla ilgili olası güvenlik kaygıları ile ilgili kesin bir cevap, bilimsel ya da tıp topluluğu tarafından oluşturulmamıştır.

Izgara Yapmanın Yararları

 1. Yiyecekleri ızgara yapmak, uygun şekilde hazırlandığında sağlıklı bir alternatif olabilir. Kömür ızgarasında pişmiş olanlar da dahil olmak üzere ızgara yiyecekler, bir tavada pişirilen yiyeceklerden daha az yağ içerir çünkü yağ damlayabilir. Izgara yiyecekler, yağlardan veya pansumanlardan ilave yağ vermeyen kuru ovalarla baharatlandırılabilir. Kendisinin ızgarası da iç mekanda pişirildiğinde bulunmayan yiyeceğe ilave lezzet verir.

Yüksek Sıcaklıkta Pişirme Sorunları

 1. Kömür ızgarası gibi yüksek sıcaklıkta yiyecekleri pişirmek, yiyeceklerde HCA'lar olarak da bilinen heterosiklik aminler olarak bilinen bir madde üretir. HCA'ların laboratuar hayvanlarında kansere neden olduğu gösterilmiştir, ancak bilim adamları insanlar üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını bilmiyorlar. Penn State'teki araştırmacılar, ızgara yiyecekler yemenin bazen bir soruna yol açma ihtimalinin olmadığını açıklıyor. Ek olarak, yiyecekler kızartıldığında, fırınlandığında, kızartıldığında veya kızartıldığında, düşük HCA seviyeleri de oluşur, bu nedenle sorun yalnızca ızgara yapmakla sınırlı değildir.

Kömürün Tehlikeleri

 1. Doğru yapılmazsa kömürle ızgara yapmak tehlikeli olabilir. Çok fazla çakmak gazı veya kömürü ateşlemek için benzin ve diğer yanıcı maddeler gibi maddeler çok ciddi yanıklara neden olabilir. Kapalı bir alanda kömür ızgarasının kullanılması, ölüme neden olabilecek karbon monoksit zehirlenmesine neden olabilir. Kömür ızgarasının bir eve veya başka bir binaya çok yakın kullanılması, kontrol edilemeyen bir yangının meydana gelmesi halinde binada hasara neden olabilir. Izgara ile birlikte verilen güvenlik talimatlarına her zaman uyun ve yiyeceklerinizi dışarıdaki diğer binalardan uzakta açık bir alanda ızgara yapın.

Hususlar

 1. Virginia Üniversitesi, sebzeleri ve daha hızlı pişen küçük et parçalarını ızgarada pişirerek yiyeceklerde yaratılan HCA miktarını azaltır. Kömür pişirme işleminin insanlar üzerinde bilinmemesine rağmen, olası etkileri azaltmak için, ızgara etlerinden önce etleri marine edin. Bu adım HCA'lara neden olan potansiyel kanseri yüzde 90 oranında azaltabilir. Son olarak, kömürün üzerinde ızgara yaparken, pişirme sırasında yiyeceği yakabilecek ve yiyecekleri yakabilecek parlamalardan kaçınmak için etteki fazla yağı kesin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407