Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kolostrum Nedir? Beslenme, Yararları ve Dezavantajları

Alt satırda

 1. Kolostrum anne sütü salınmadan önce insanlar, inekler ve diğer memeliler tarafından üretilen bir meme sıvısıdır.

 2. Çok besleyici ve enfeksiyon ve bakteri ile savaşan proteinler olan yüksek seviyede antikor içeriyor.

 3. Kolostrum bebeklerde ve yenidoğan hayvanlarda büyüme ve sağlığı destekler, ancak araştırmalar sığır kolostrum takviyesi almanın bağışıklık sistemini teşvik edebileceğini, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini ve yaşam boyu bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

 4. Bu makale, sığır kolostrum takviyelerinin beslenmesini, yararlarını ve olası olumsuz taraflarını gözden geçiriyor.

Kolostrum Nedir?

 1. Kolostrum, anne sütü üretimi başlamadan önce yakın zamanda doğum yapmış olan memeliler tarafından salınan sütlü bir sıvıdır.

 2. Bebeklerde büyümeyi teşvik eden ve hastalıklarla savaşan önemli bir besin kaynağıdır, ancak yaşamın diğer aşamalarında da tüketilebilir - tipik olarak ek formda.

 3. Tüm memeliler kolostrum üretse de, takviyeler genellikle ineklerin kolostrumundan yapılır. Bu takviye sığır kolostrumu olarak bilinir.

 4. Sığır kolostrumu insan kolostrumuna benzer - vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar, hastalıklarla savaşan proteinler, büyüme hormonları ve sindirim enzimleri bakımından zengindir (1).

 5. Bu takviyeler için ineklerden gelen kolostrum pastörize edilir ve haplarla veya sıvılarla karıştırılabilecek tozlar halinde kurutulur. Sığır kolostrumu tipik olarak açık sarı bir renge ve ayranı andıran ince bir tada ve kokuya sahiptir.

Çok Besleyici

 1. Sığır kolostrumu son derece besleyici ve normal sütten daha fazla besin içeriyor.

 2. Özellikle, protein, yağ, karbonhidrat, magnezyum, B vitaminleri ve A, C ve E vitaminleri inek sütünden daha yüksektir (1). [! 23745 => 1140 = 3!

 3. Sığır kolostrumu hastalıkla savaşan ve büyümeyi destekleyen besinlerle yüklendiğinden bağışıklık sistemini artırabilir, enfeksiyonları tedavi edebilir ve yaşam boyunca insanlarda daha fazla ilgili faydalar sunabilir.

Sağlık Faydaları sağlayabilir

 1. Araştırmalar, sığır kolostrumunun bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini, ishale neden olan enfeksiyonlarla mücadele edebileceğini ve bağırsak sağlığını destekleyebileceğini öne sürüyor (2, 3).

 2. Sığır kolostrumu bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzun hastalığa neden olan ajanlarla savaşmasına yardımcı olabilir.

 3. Kolostrumun immün arttırıcı etkileri çoğunlukla, IgA ve IgG antikorlarının yüksek konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır. Antikorlar, virüs ve bakterilerle savaşan proteinlerdir (1, 7).

 4. Araştırmalar, kolostrum takviyelerinin, elit sporcularda bağışıklık kazanmada özellikle etkili olabileceğini göstermektedir.

 5. 35 yetişkin mesafe koşucusunda 12 haftalık bir çalışma, günlük sığır kolostrum takviyesi almanın tükürük IgA antikorlarının miktarını bazal seviyelere göre% 79 artırdığını buldu (8). [! 23745 => 1140 = 4!

 6. 29 erkek bisikletçi ile yapılan başka bir çalışmada, 5 hafta boyunca günde 10 gram sığır kolostrumunun alınmasının, immün hücrelerde yapılan egzersiz sonrası azalmayı önlediği ve plaseboya kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonu semptomları riskini azalttığı gözlemlenmiştir ( 9).

 7. Diğer çalışmalar, bağışıklık tepkisi olan sığır kolostrum takviyeleri ile benzer şekilde bağlantılıdır, ancak daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır (10). [! 23745 => 1140 = 4!

 8. HIV ile ilişkili ishali 87 erişkinde yapılan bir çalışmada, günde 100 gram sığır kolostrumunun alınmasının geleneksel ishal önleyici ilaçlar ile birlikte dışkı sıklığını yalnızca geleneksel ilaçlardan% 21 daha fazla azalttığı bulundu ( 13).

 9. Dahası, ineklere belirli enfeksiyonlarla savaşabilecek antikorlarda yüksek kolostrum üretmeleri için spesifik bakteri suşlarına karşı bağışıklık kazandırılabilir (14).

 10. Bu tür sığır kolostrumu, hiperimmün olarak kabul edilir ve insanlarda, Escherichia coli (E. coli) ve Shigella dysenteriae bakterilerinin neden olduğu bazı enfeksiyonları tedavi etmenin etkili bir yolu olabilir (14, 15, 16) [! 23745 => 1140 = 4!

 11. 30 sağlıklı yetişkinin bir çalışması, günlük 1.200 mg hiperimmün sığır kolostrum dozu almış olanların, E. coli bakterileriyle savaşan antikorları içeren antikorları içerenlerin, gezginlerin ishali olma ihtimalinden% 90 daha az olduğunu buldu. bir plasebo alarak (17).

 12. Sığır kolostrumu bağırsaklarınızı güçlendirebilir ve sindirim sistemindeki enfeksiyonlarla savaşabilir.

 13. Hem hayvan hem de insan çalışmaları, sığır kolostrumunun bağırsak hücrelerinin büyümesini uyarabildiğini, bağırsak duvarını güçlendirdiğini ve bağırsaktan geri kalan kısmına parçacıkların sızmasına neden olan bir durum olan bağırsak geçirgenliğini önleyebileceğini gösteriyor Vücudunuzun (18, 19, 20).

 14. Bu faydalı etkiler muhtemelen laktoferrin ve içerdiği büyüme faktörlerinden kaynaklanmaktadır (21, 22).

 15. Ağır egzersiz nedeniyle bağırsak geçirgenliğine duyarlı olan 12 sporcunun bir çalışması, günde 20 gram sığır kolostrumu almanın, geçirenlerin bağırsak geçirgenliğindeki artışın% 80'ini önlediğini buldu. plasebo (19).

 16. Başka bir çalışmada, kolostrum lavmanlarının, kolonun iç astarının iltihaplanması ile karakterize bir durum olan kolit tedavisinde yardımcı olabileceği gözlendi. [! 23745 => 1140 = 4!

Potansiyel Dezavantajları

 1. Sınırlı insan araştırmasına dayanarak, sığır kolostrumu çoğu insan için genellikle güvenli görünüyor - bazı olumsuzlukları olsa da.

 2. Birincisi, sığır kolostrum takviyeleri ve tozları pahalıdır ve 16 ons (450 gram) için 50 ila 100 ABD Doları arasındadır. Tipik bir dozaj günde yarım çay kaşığıdır (1,5 gram).

 3. Süte alerjisi olan insanlar sığır kolostrumunu tüketmemelidir. Ürünler soya gibi diğer yaygın alerjenleri içerebilen katkı maddeleri ile de yapılabilir.

 4. İneklerin nasıl büyüdüğüne bağlı olarak, sığır kolostrumu da antibiyotik, böcek ilacı veya sentetik hormonlar içerebilir. Ancak, nihai ürünün bu bileşiklere sahip olmadığından emin olmak için test edilmiş kolostrum takviyeleri satın alabilirsiniz.

 5. Ayrıca, bu takviyelerin hamile ya da emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı bilinmiyor.

 6. Ayrıca, bazı insanlar, sığır kolostrumunun nasıl elde edildiğinin etiği ve ihtiyaç duyan buzağılardan alınıp alınmadığı konusunda endişe duyabilir. [! 23745 => 1140 = 5!

 7. Her zaman saygın bir kaynaktan kolostrum takviyeleri satın alın ve satın alma ve işleme ile ilgili spesifik soruların yanıtları için üretici ile iletişime geçin.

Alt satırda

 1. Sığır kolostrumu, doğum yaptıktan kısa bir süre sonra ineklerin memelerinden salınan sütlü bir sıvıdan yapılmış bir takviyedir.

 2. Hastalıklarla savaşan bileşikler açısından zengin, bağışıklık sistemini artırabilir, ishale neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşabilir ve bağırsak sağlığını iyileştirebilir. Yine de daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 3. Sığır kolostrumu çoğu insan için güvenli gibi gözükse de, bazıları nasıl elde edildiğinden ve işlendiğinden endişe duyabilir. Aynı zamanda pahalı olabilir.

 4. Bununla birlikte, spesifik bir rahatsızlığınız, enfeksiyonunuz veya bağırsak iltihabınız varsa, sığır kolostrumu yardımcı olabilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c