Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Köfte Sağlıklı mı?

Hususlar

 1. Geleneksel olarak kıyma veya kıyma, domuz eti ve dana karışımıyla yapılan köfte, sağlıklı olarak değerlendirilemeyecek kadar yüksek oranda yağ ve sodyum içerir. Bununla birlikte, bu yemeği evde, bu rahatlamayı - ama genellikle sağlıksız - - yemeğinizi ara sıra diyetinize dahil edecek kadar besleyici bir öğeye dönüştürmek için daha sağlıklı malzemeler kullanarak yapabilirsiniz.

Kalori Düşünüldüğünde

 1. Bir restoranda köfte siparişi verin ve yemeğinizde yer alan taraflara dokunmadan önce 480 kalori tüketerek ısınabilirsiniz. Tipik dana köfte, öğütülmüş sığır türüne bağlı olarak 4 onsluk bir porsiyonda yaklaşık 232 ila 330 kalori içerir, bu nedenle porsiyon büyüklüğünüzü izlerseniz, o gün için önerilen kalorilerinizde kalabilir. Köfteleri kıyılmış hindi, tavuk veya bizon ile yapmak da yemekteki kalorileri azaltabilir. Yağsız öğütülmüş hindi ile yapılan 4 ons köfte yaklaşık 255 kaloriye sahip.

Yağ Özelliği

 1. Tipik köfte için en büyük dezavantajlardan biri yüksek yağ içeriğidir. Kıyma sığır eti ile yapılan 4 ons porsiyon porsiyon yaklaşık 14-21 gram yağa sahiptir ve aynı hindi köfte yaklaşık 9 gramdır. Yağ her gün kalorinizin yüzde 35'inden fazlasını oluşturmamalıdır, bu da günde 2.000 kalori alırsanız 78 gramdan fazla yağ tüketmemeniz gerektiği anlamına gelir; [! 3031 => 1130 = 4!

 1. Köfte restoran sürümleri genellikle sağlıklı insanlar için önerilen 2.300 miligram sınırının yaklaşık 1.090 miligramını içeren tipik bir kısmı olan sodyum ile yüklenir. Tansiyonu yüksek veya kalp hastalığı riski artışı olan kişiler günde 1500 miligramdan fazla sodyum alamamalıdır. Köftelerinizi evde yapmak, özellikle tuz yerine yemeğin tadına bakmak için otlar ve baharatlar kullanıyorsanız, sodyumu azaltmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, ketçap içeren ancak ilave tuz içermeyen bir tarif yaklaşık 273 miligram sodyum içerir.

Potansiyel Artılar

 1. Köfte fena değil. Etin yanı sıra yulaf ezmesi ve nişastalı sebzeler de kullanırsanız, eklenen malzemelere bağlı olarak bir miktar lif sağlar. Tipik bir köfte, 4 ons servis başına demir için günlük değerin yaklaşık yüzde 12 ila 17'sinin yanı sıra fosfor için DV'nin yüzde 20'sine ve B-12 vitamini için DV'nin yüzde 28'ine sahiptir. Kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir ve B-12 vitamini gerekir ve güçlü kemikler için fosfor esastır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407