Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kivi: iyi sindirimin anahtarı

 1. Çoğu insan bazen bundan muzdariptir: zayıf sindirim. Yüksek lifli yiyeceklerin (kepekli ekmek ve yulaf ezmesi gibi) ve meyve ve sebzelerin sindirim sisteminize iyi geldiği iyi bilinmektedir. İyi bir sindirim için nem de gereklidir. En ünlü meyvelerden kivi en yüksek besin değeri puanına sahiptir. Kivi, C Vitamini, B Vitamini ve E Vitamini bakımından yüksektir. Bir portakaldan daha fazla C Vitamini içerirler. Sonuç olarak, meyve sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunur.

Lifler

 1. Kivinin iyi sindirime katkıda bulunduğu gerçeği, meyvenin çok miktarda lif içermesidir. Kivi,% 2 ila 3 oranında lif içerir. Bu diğer meyvelere göre daha fazladır. Kivideki lifler, meyvenin suyunu tutmasını ve meyvenin içte jel gibi görünmesini sağlar. Kivi yaklaşık% 87 sudan oluşur. Kivide lif ve nem bulunması daha düzenli ve rahat bir bağırsak hareketi sağlar. Nem ve lifin varlığından dolayı meyve kabızlık, sert dışkı, şişkinlik ve hazımsızlık (midede aşırı yüklenme) gibi şikayetler için iyi bir çözümdür. Yeterli nem ve lif alımı daha hızlı bir metabolizma sağlar. Atık ürünler vücudunuzdan daha hızlı atılır, bu da diğer şeylerin yanı sıra şişkinliği azaltır.

Doğal sindirim enzimi

 1. Kivi, aktinidin maddesini içerir. Aktinidin, doğal bir sindirim enzimidir. Kivi, bu doğal sindirim enzimini içeren tek meyvedir. Sindirim enzimi, sindirim sisteminde (mide ve bağırsakta) çok önemlidir. Bu madde proteinleri parçalar. Proteinler vücudun iyileşmesinde ve inşasında önemlidir, ancak proteinin vücudunuzun sindirmesi zordur. Çok fazla protein gaza ve şişkinliğe neden olabilir. Bu nedenle protein açısından zengin bir öğünle kivi yemek, sindirim problemlerini önlemek için doğal bir çözümdür. Protein açısından zengin yemekler arasında kırmızı et, süt ürünleri ve balık, yoğurt, peynir, ton balığı ve çiğ yumurta içeren yemekler bulunur.

Kivili Tarifler

 1. Günde bir kivi yemek bağırsak hareketlerini iyileştirmek için yeterli olabilir. Kivi tüm yıl boyunca mağazalarda mevcuttur. Kivi yerseniz, kivi olgunlaştığından emin olun. Olgunlaşmamış kiviler daha zordur ve sindirimi daha zordur. Diğer meyvelerde olduğu gibi kiviyi farklı tariflerde çeşitlilik için kullanabilirsiniz. Kivi ve protein açısından zengin içerikli bir tarif (kivili milkshake gibi) çabuk tüketilmelidir, aksi takdirde kesilir (aktinidin maddesi nedeniyle) ve tarifin tadı acı olur.

Kiwimilkshake

 1. Kivili milkshake yapmak çok kolay. Bunun malzemeleri:

Kivi reçeli

 1. Kividen de reçel yapabilirsiniz. 1 kilo soyulmuş kivi, 500 gram reçel şekeri ve 1 misket limonu suyu kullanın. Önce kabuğunu kividen çıkarın ve ardından kivileri küpler halinde kesin. Meyveyi bir tavaya (büyük tavaya) koyun ve kaynatın. Ardından kısık ateşte 5 dakika kaynamaya bırakın. Ardından tavayı ocaktan alın ve meyveye reçel şekerini ekleyin. Meyve ve reçel şekeri karışımını kaynatın (iyice köpürene kadar). 5 dakika kaynatın. Son olarak, cam kavanozları doldurun, kapağı açın, kavanozları ters çevirin ve soğumaya bırakın. Doldurmadan önce cam kavanozların sıcak suyla yıkandığından emin olun. Tencere sıcak değilse, cam çöker.

 2. Kividen de reçel yapabilirsiniz. 1 kilo soyulmuş kivi, 500 gram reçel şekeri ve 1 misket limonu suyu kullanın. Önce kabuğunu kividen çıkarın ve ardından kivileri küpler halinde kesin. Meyveyi bir tavaya (büyük tavaya) koyun ve kaynatın. Ardından kısık ateşte 5 dakika kaynamaya bırakın. Ardından tavayı ocaktan alın ve meyveye reçel şekerini ekleyin. Meyve ve reçel şeker karışımını kaynatın (iyice köpürene kadar). 5 dakika kaynatın. Son olarak, cam kavanozları doldurun, kapağı açın, kavanozları ters çevirin ve soğumaya bırakın. Doldurmadan önce cam kavanozların sıcak suyla yıkandığından emin olun. Tencere sıcak değilse, cam çöker.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407