Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kilo kaybı: Kahvaltı yapmak ne kadar önemli?

Kilo kaybı: Kahvaltı yapmak ne kadar önemli?

 1. Her gün, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, "günün en önemli öğünü" olarak kabul edilenlerin tadını çıkarmak için masada oturuyorlar.

 2. Kahvaltı gelenekleri değişiyor: Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'tan gelenler yumurta ve domuz pastırmasını tercih etme eğilimindeyken, İtalya ve Fransa'dakiler genellikle kruvasanları tercih ediyor.

 3. İnsanların kahvaltıda ne yemeyi seçtiklerini dikkate almadan, birçok insan bu yemeği günün önemli bir parçası olarak görüyor.

 4. Bunun sebebi vücuda güne başlamak için gereken besinleri ve enerjiyi sağlamasıdır. Bununla birlikte, kahvaltının sağlıktaki rolü hakkındaki tartışma yıllardır devam ediyor.

Kahvaltı mitleri gözden kayboldu

 1. Bulguları BMJ'de ortaya çıkan yeni bir çalışma, kahvaltı yemenin kilo kaybı için iyi bir strateji olduğu veya kahvaltı atlamanın tam tersi olduğu fikrini destekleyen hiçbir kanıt görmedi Efekt.

 2. Daha önceki bazı çalışmalar, kahvaltı yapmanın bir kişinin sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Örneğin, Japon araştırmacılardan oluşan bir ekip, kahvaltıyı atlamanın, yatmadan 3 saat içinde akşam yemeği yemekten daha fazla obezite ile daha güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu buldu.

 3. Bununla birlikte, çalışma kısıtlamaları nedeniyle bu bulguları dikkatli yorumlamalıyız. Örneğin, araştırmacılar insanların kahvaltıda tükettiği yiyecek türlerini dikkate almamıştır. Bireysel yaşam tarzı ve yemek seçenekleri kilo yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. [! 91195 => 1140 = 2!

 4. Bulgular iki efsaneyi mahvetti:

'Tek beden herkese uyan' yaklaşım yok

 1. Katılımcılar farklı vücut ağırlıkları olan alışılmış ve alışılmadık kahvaltı yiyicileriydi. Ekip, toplam günlük enerji alımının kahvaltı yapan insanlarda, atlayanlara göre daha yüksek olduğunu buldu. Ayrıca, kahvaltıyı atlayan insanlar, ortalama olarak, 0,44 kilogram (0,97 pound) daha hafifti.

 2. Bazı denemeler ya kahvaltının ya da atlamanın ya da vücut ağırlığındaki değişikliklerin etkisine odaklanmıştır. Diğerleri, kahvaltının günlük enerji alımı üzerindeki etkisine baktı. Çalışmaların değişen kalitesi göz önüne alındığında, çalışma yazarları bulguları dikkatle yorumlamamız gerektiği konusunda uyarıyorlar.

 3. Bazı kısıtlamalara rağmen, çalışma yazarları bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarla toplanan kanıtların, kilo vermede iyi bir strateji olarak kahvaltı etmeyi içeren yetişkinler için diyetleri desteklemediğini açıklıyor. Yazarlar sonuçlandırmak:

 4. "Düzenli olarak kahvaltı etmek başka önemli etkilere sahip olsa da, yetişkinlerde kilo kaybı için kahvaltı önerirken, bunun tersi etki yaratabileceği için dikkatli olunmalıdır."

 5. Çalışmayla ilgili bir görüş bölümünde, İngiltere'deki King's College London’da genetik epidemiyoloji profesörü olan Tim Spector - bize kahvaltı yemenin veya atlamanın farklı etkileri olabileceğini hatırlatıyor farklı insanlar hepimizin bireysel metabolizmasına var çünkü.

 6. Diyor ki, "Hiçbiri herkese uymuyor" ve hatalı bilgilerle doldurulmuş reçeteli yavaş hareket eden diyet yönergeleri giderek daha fazla üretken görünüyor ve önemli sağlık mesajlarından uzak duruyor. "

 7. "Yönergelerin değişmesi beklenirken, kahvaltı atlamada kendi kişisel deneylerinize zarar veremezsiniz," dedi Prof. Spector.

 8. Katılımcılar farklı vücut ağırlıkları olan alışılmış ve alışılmadık kahvaltı yiyicileriydi. Ekip, toplam günlük enerji alımının kahvaltı yapan insanlarda, atlayanlara göre daha yüksek olduğunu buldu. Ayrıca, kahvaltıyı atlayan insanlar, ortalama olarak, 0,44 kilogram (0,97 pound) daha hafifti.

 9. Bazı denemeler ya kahvaltının ya da atlamanın ya da vücut ağırlığındaki değişikliklerin etkisine odaklanmıştır. Diğerleri, kahvaltının günlük enerji alımı üzerindeki etkisine baktı. Çalışmaların değişen kalitesi göz önüne alındığında, çalışma yazarları bulguları dikkatle yorumlamamız gerektiği konusunda uyarıyorlar.

 10. Bazı kısıtlamalara rağmen, çalışma yazarları bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarla toplanan kanıtların, kilo vermede iyi bir strateji olarak kahvaltı etmeyi içeren yetişkinler için diyetleri desteklemediğini açıklıyor. Yazarlar sonuçlandırmak:

 11. "Düzenli olarak kahvaltı etmek başka önemli etkilere sahip olsa da, yetişkinlerde kilo kaybı için kahvaltı önerirken, bunun tersi etki yaratabileceği için dikkatli olunmalıdır."