Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kilo Kaybı İçin Fıstık Ezmesi: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. Fıstık ezmesi lezzetli, çok yönlü bir yayılmadır. Besin bakımından zengindir ve hem tuzlu hem de tatlı yiyeceklerle iyi gider.

 2. Fıstık ezmesi birçok evin dolabında özel bir yer tutsa da, kilo vermeye uygun olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 3. Bazıları yüksek kalorili ve yağ içeriğinin kilo alımına yol açabileceğini iddia ederken, diğerleri ağır protein dozunun kilo vermeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

 4. Bu makale, fıstık ezmesinin ağırlığınızı nasıl etkilediğini araştırıyor.

Besinlerle Dolu

 1. Fıstık ezmesi sağlıklı yağlar, protein, lif ve çeşitli esansiyel vitamin ve minerallerle yüklenir.

 2. Bu besinler kilo kaybına yardımcı olabilir, çünkü en iyi diyetler diyet gereksinimlerinizi yeterli şekilde karşılayacak bol miktarda zengin besinler içeren gıdalar içerir.

 3. 2 yemek kaşığı (32 gram) fıstık ezmesi porsiyonu (1):

 4. Özellikle, kalorilerinin çoğu doymamış yağlardan geliyor. Araştırmalar, diyetinizdeki doymuş yağların doymamış yağlarla değiştirilmesinin kolesterol seviyenizi ve genel kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor (2).

 5. Tek bir fıstık ezmesi porsiyonu ayrıca günlük lif ihtiyacınızın kabaca% 10'unu da sağlıyor. Daha yüksek lif alımı, düşük vücut kitle indeksi (BKİ) ve diğer yararları ile ilişkilidir (3).

İştahı Düşürebilir

 1. Fıstık ezmesi iştahı azaltma potansiyeli nedeniyle kilo verme hedeflerinizi de destekleyebilir.

 2. 15 obez kadından oluşan üç öğünlü bir çalışmada, kahvaltılarına 42.5 gram (yaklaşık 3 yemek kaşığı) fıstık ezmesi ekleyenler kahvaltılarına önemli ölçüde daha fazla dolgunluk yaşattı ve yemek yemeye kıyasla daha az yemek yeme arzusunda kaldılar. kontrol grubu (4).

 3. Yerfıstığı ezmesinin iştah bastırmadaki spesifik rolü hakkında ek araştırmalar sınırlıdır.

 4. Bazı çalışmalar, yer fıstığı ve ağaç fındık alımını daha fazla yemek memnuniyeti ve kilo kontrolünü destekleyecek şekilde arttırılmış metabolizma ile ilişkilendirmektedir (5).

 5. Yerfıstığı ezmesinin yüksek protein içeriğinin iştah açmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 6. Fıstık ezmesi içindeki kalorilerin kabaca% 17'si proteinden geliyor - 2 yemek kaşığı (32 gram) porsiyon yaklaşık 8 gram (1) sağlıyor.

 7. Araştırmalar, yeterli protein tüketmenin tokluk duygularını artırabileceğini ve potansiyel olarak yemeğe devam etme isteğinizi azaltabileceğini göstermektedir. Buna karşılık, bu kilo kaybına neden olabilir (6).

 8. Yeterli miktarda protein tüketmek, kilo verme çabalarında kas kütlesini korumak için de önemlidir, çünkü kas gücünüzü korumak için önemlidir. Çok fazla kas kaybederseniz metabolizmanız yavaşlar, böylece kilo kaybınızı zorlaştırır.

 9. Yerfıstığı yağı gibi protein açısından zengin gıdaları, düşük kalorili bir diyete dahil etmek, yağ kaybını yeterli protein olmadan aynı diyetten daha fazla artırabilir (7, 8).

Ağırlık Bakımını Destekleyebilir

 1. Yerfıstığı çok yağlı, yüksek kalorili bir yiyecek olmasına rağmen, beklediğiniz gibi kilo alımı ile ilişkili değildir.

 2. Aslında, elimizdeki araştırmaların çoğu fıstık ve ağaç fındık bakımından zengin diyetlerin kilo vermeyi, onları yok edenlerden daha etkili bir şekilde desteklediğini göstermektedir (9, 10). [! 3187 => 1140 = 4!

 3. Yer fıstığının ağırlık bakımına yardımcı olmasının kesin nedenleri belirsiz.

 4. Bazı uzmanlar, metabolize edildikleri benzersiz yöntemle yapılması gerektiğine inanıyor. Somunlardaki kaloriler tamamen absorbe edilemeyebileceği için, aksi halde kilo alımına neden olacak bir kalori fazlası vermeyebilirler (10). [! 3187 => 1140 = 4!

Bu, Kalori Yoğun!

 1. Diyetçilerin fıstık ezmesinden uzak durmasının temel nedenlerinden biri de yüksek kalorili ve yağ içeriğidir.

 2. Fıstık ezmesi bir kalori yumruğunu paketleyerek 2 çorba kaşığı (32 gram) porsiyon başına 200'e yakın kalori sağlar. Ayrıca, bu kalorilerin% 75'inden fazlası yağdan gelir (1). [! 3187 => 1140 = 5!

 3. Ancak, diyetinize hangi yiyecekleri dahil edeceğinize karar verirken yalnız kalorilerden daha fazlasını düşünmelisiniz. Yerfıstığı yağı ayrıca protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar da sağlar - bunların tümü sağlığı iyileştirir.

 4. Fıstık ezmesi yüksek kaliteli, besin yoğun kaloriler sağladığından, 200 fıstık ezmesi 200 kalorili ultra işlenmiş "diyet" yiyeceklerden daha güçlü pozitif sağlık etkisine sahip olacaktır.

 5. Elbette, bu istediğiniz tüm fıstık ezmesini yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Fazla kalorileri hesaba katmadan çok fazla fıstık ezmesi yemeye başlarsanız, kilo verme çabalarınızı engelleyebilirsiniz. Diğer yiyeceklerde olduğu gibi ılımlılık anahtardır.

 6. Sonuç olarak, diyetiniz tercihlerinize ve beslenme gereksinimlerinize göre uyarlanmalıdır. Diğer besleyici yiyeceklerin yanı sıra fıstık ezmesi yemek de tamamen sağlıklıdır - kalori gereksinimlerinizi aşmadığınız sürece

 1. Fıstık ezmesi kesinlikle kilo kaybını teşvik eden sağlıklı bir diyete dahil edilebilir, ancak bazı stratejiler diğerlerinden daha iyi olabilir.

 2. Yerfıstığı yağı en doğal haliyle çok sağlıklı olmasına rağmen, ticari olarak hazırlanan birçok form, trans ve katı yağlar içeren şeker ve hidrojene yağlar gibi katkılarla doludur.

 3. Fıstık ezmesi için alışveriş yaparken, ek içerik içermediğinden emin olmak için etiketi kontrol edin. Fıstık ezmesinin ihtiyacı olan tek şey fıstık. Ekstra lezzet için de güvenle tuz eklenebilir.

 4. Tipik olarak, doğal fıstık ezmelerindeki yağ - katkı maddesi içermeyen - kavanozun üstüne çıkarak ayrılabilir, ancak bu endişe kaynağı olmamalıdır. Kavanozu açtıktan sonra, sadece karıştırın. Sonra tekrar ayrılmaması için buzdolabında saklayın.

 5. Eğer bir meydan okumaya hazırsanız, kendinizinkini yapmaya çalışabilirsiniz. Sadece güçlü bir blender veya mutfak robotu, yer fıstığı ve biraz tuz yeterli olacaktır.

 6. Fıstık ezmesinden vazgeçmeden kilo vermek istiyorsanız, birkaç basit strateji uzun bir yol kat edebilir.

 7. Porsiyon boyutlarının ölçülmesi, ne kadar yerfıstığı yağı tükettiğinizi izlemenize yardımcı olabilir. Bu şekilde, kalori veya makro besin hedeflerinize sadık kaldığınızdan emin olabilirsiniz.

 8. Diyet planınızın parametreleri dahilinde kalmak için başka bir yiyeceği de kesmeniz gerekebilir.

 9. Örneğin, fıstık ezmesini, jöle veya tereyağı gibi tost üzerine daha az besin yoğun bir yayılma yerine kullanabilirsiniz. Veya, meyve dilimleriniz için şekerli bir sos yerine, fıstık ezmesi kullanmayı deneyin.

 10. Fıstık ezmesi yemenin diğer yolları şunlardır:

 11. Unutma, yalnız fıstık ezmesi kilo verdirmez. Kilo yönetimi karmaşıktır ve multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Başarıya ulaşmak için çeşitli diyet ve yaşam tarzı ayarlamaları yapmanız gerekecek - ama kesinlikle mümkün.

Alt satırda

 1. Besleyici olsa da, yüksek yağ ve kalori içeriği nedeniyle fıstık ezmesinden bazen kaçınılır.

 2. Bununla birlikte, fıstık ezmesi ağırlık bakımı, dolgunluk ve iştahsızlığı artırabilir.

 3. Kalorileri çoğunlukla yağdan geliyor olsa da, yağları sağlıklı. Aynı zamanda protein, lif, vitamin ve mineraller de dahil olmak üzere diğer önemli besinlerle doludur.

 4. Fıstık ezmesi kesinlikle sağlıklı kilo verme diyetinde bir yere sahip olsa da, yolda kalmak ve sağlık hedeflerinize ulaşmak için kalorilerinizi ve makro besinlerinizi takip etmeniz gerekebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407