Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kereviz (Kereviz Kökü): Beslenme, Yararları ve Kullanımları

Alt satırda

 1. Celeriac nispeten bilinmeyen bir sebze olmasına rağmen, günümüzde popülaritesi artmaktadır.

 2. Etkileyici sağlık yararları sağlayabilecek önemli vitamin ve minerallerle dolu.

 3. Dahası, son derece çok yönlü ve diyetinize patates ve diğer kök sebzelere alternatif olarak kolayca eklenebilir.

 4. Bu makale, beslenmesi, faydaları ve kullanımları dahil olmak üzere kereviz hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Kereviz Nedir?

 1. Kereviz, kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili bir kök sebzesidir.

 2. Bilimsel adı Apium graveolens var. rapaceum ve ayrıca şalgam köklü kereviz, düğme kereviz veya kereviz kökü olarak da bilinir.

 3. Akdeniz'de ortaya çıktı ve havuç ile aynı bitki ailesine ait.

 4. Celeriac garip görünüşüyle ​​tanınıyor. Şekilsiz şalgamlara benziyor ve minik kökçikler ile kaplı kaba, topuzlu bir yüzeye sahip beyaz. Pürüzsüz, beyaz eti bir patatese benzer.

 5. Bitkinin yaprakları ve sapları toprağın üzerinde büyür ve kerevizlere benzer. Tipik olarak çapı yaklaşık 4-5 inç (10-13 cm) arasındadır ve yaklaşık 1-2 kilo (450-900 gram) ağırlığındadır.

 6. Kereviz, Doğu ve Kuzey Avrupa bölgelerinde kışlık bir kök sebzesi olarak popülerdir ve salatalarda, çorbalarda, güveçlerde ve güveçlerde yaygın olarak kullanılır. Kereviz remoulade, lâhana salatası ile benzer popüler bir Fransız yemeğidir.

 7. Tadı kereviz sapının üst kısmına benziyor ve çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

 8. Çiğ kereviz, salata ve lahana salatası için mükemmel bir katkı sağlayan gevrek bir dokuya sahiptir. Pişirildiğinde, biraz daha tatlıdır ve düzgün püresi, pişmiş, kavrulmuş veya haşlanmış çalışır.

 9. Zirve mevsimi eylül ayından nisan ayına kadar olmasına rağmen, kereviz genellikle yıl boyu kullanılabilir. [! 4864 => 1130 = 3!

 1. Kereviz, lif ve B6, C ve K vitaminleri ile dolu bir beslenme santralidir. Ayrıca fosfor, potasyum ve manganez gibi önemli mineraller ve antioksidanlar kaynağıdır.

 2. Kerevizin 3,5 ons (100 gram) porsiyonu (1, 2):

 3. Yemek pişirme kerevizinin bir miktar vitamin kaybına neden olabileceğine dikkat etmek önemlidir; örneğin, kaynar kereviz, C vitamini içeriğini en az% 50 oranında azaltır (2). [! 4864 => 1140 = 3!

 4. 3.5 ons (100 gram) pişmiş sebze başına yalnızca 5.9 gram karbonhidrat ile kereviz, patateslere (2) daha sağlıklı, daha düşük karbonhidratlı bir alternatif.

 5. Ayrıca, çiğ kerevizin gevrek, taze, 3,5 ons (100 gram) porsiyonu yalnızca 42 kaloriye ve 0,3 gram yağa sahiptir - mükemmel bir düşük kalorili gıdadır (1 ).

Potansiyel Sağlık Faydaları

 1. Bazı besinler ve antioksidanlar iyi beslendiğinden, kereviz çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

 2. Kereviz, antienflamatuvar olan antioksidanlarla doludur - zararlı serbest radikallere karşı mücadele ederek çalışır, böylece sağlıklı hücreleri hasardan korur.

 3. Bunu yaparken, kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer gibi birçok koşullara karşı koruma sağlayabilirler. Yaşlanmayı geciktirici etkiler bile önerebilirler (3, 4).

 4. Kereviz - özellikle çiğ - ayrıca antioksidan görevi gören ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek iyi bir C vitamini kaynağıdır (5).

 5. Kereviz, kalp sağlığı için önemli olan potasyum ve K vitamininde yüksektir.

 6. Potasyum hassas bireylerde yüksek tuz alımının olumsuz etkilerini nötralize ederek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir (6).

 7. Aslında, daha yüksek seviyelerde potasyum tüketmek, inme (7) gibi daha düşük sağlık sorunları riski ile ilişkilendirilmiştir.

 8. 16 gözlem çalışmasının meta-analizi, daha yüksek potasyum alımının% 13 oranında azaltılmış inme riski ile ilişkili olduğunu buldu (8).

 9. Celeriac ayrıca, diyabetli veya düşük kan C vitamini seviyesine sahip olanlar gibi bazı insanlarda kan damarı işlevini ve kan yağlarını artırabilen C vitamini de içerir (10).

 10. Kereviz, lifli bir gıda olarak sınıflandırılır. Yeterince diyet lifi almak sindirime, metabolizmaya ve bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir (11, 12, 13).

 11. Bu da, kolon kanseri gibi belirli hastalıklara karşı koruma sağlayabilir (14).

 12. Kanıtlar, diyabet ve obeziteye karşı koruma gibi sağlığın birçok farklı yönü için son derece önemli olan faydalı bağırsak bakterilerinizi beslemek için yeterli lif alımının gerekli olduğunu göstermektedir (15).

 13. Kereviz, sağlıklı kemikler için önemli olan zengin bir fosfor ve K vitamini kaynağıdır.

 14. K vitamini kalsiyum emilimini teşvik ederek ve kemik kaybını önleyerek çalışır (16, 17).

 15. Beş gözlemsel çalışmanın gözden geçirilmesi, en yüksek K vitamini alımı olan kişilerin, en düşük alımı olanlara göre% 22 daha düşük bir kırık riski olduğunu ortaya koydu (18). [! 4864 => 1140 = 4!

 16. Gözlemsel çalışmalar, daha yüksek fosfor alımının daha iyi kemik sağlığı ve düşük osteoporoz riski ile ilişkili olduğunu buldu (19). [! 4864 => 1140 = 4!

 17. Birkaç tüp ve hayvan çalışması, K vitamininin, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını azalttığını buldu (21, 22, 23).

 18. 24.000'den fazla kişide yapılan büyük bir gözlemsel çalışma, K2 vitamininin kanserden gelişme ve ölme riskinin azalması ile ilişkili olduğunu buldu (24). [! 4864 => 1140 = 4!

 1. Çiğ veya pişmiş, kereviz son derece çok yönlü bir sebzedir. Salata veya lahana salatası için bir temel olarak kullanılabilir ve püresi, fırında pişmiş, kavrulmuş veya haşlanmış çalışır.

 2. İşte kerevizin diyetinize nasıl dahil edileceği.

 3. Optimum lezzet için, pürüzsüz, düz bir yüzeye sahip, orta büyüklükte bir kereviz - çapı 3-4 (8-10 cm) seçin. Renksiz veya yüzey çatlakları olan büyük, ağır olanlardan kaçının.

 4. Merkezinin içi boş olmadığından emin olun, bu kerevizin kalitesiz olduğuna işaret eder.

 5. Dahası, sebzeler ne kadar taze olursa, kereviz aroması o kadar güçlü olur.

 6. Optimum raf ömrü için, kerevizleri buzdolabınızın sebze bölmesinin içindeki plastik bir torbada saklayın.

 7. Pişirmeye hazırlamak için, üst ve tabanı kesmeden önce tüm kirleri temizlemek için sebzeyi yıkayın ve ovalayın.

 8. Ardından, pürüzlü cildi keskin bir bıçakla veya bir sebze soyucusuyla dikkatlice çıkarın ve eti doğrayın veya dilimleyin.

 9. Kereviz çok çabuk renklenirken, kesilmiş sebze parçalarını soğuk suya ve birkaç limon dilimine veya beyaz şarap sirkesi sıçramasına batırın.

 10. Kereviz çiğ olarak yenebilir veya pişirilebilir ve garnitür olarak hazırlanabilir.

 11. İşte size birkaç ipucu:

 12. Kaba şekilli parçalar halinde kesin, kereviz genellikle yaklaşık 20 dakikada kaynar ve yaklaşık 40 dakikada kızar.

Güvenlik Endişeleri

 1. Celeriac çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ancak, bazılarının bu sebzeyi tüketmekten kaçınması veya sınırlandırılması gerekebilir.

 2. Kereviz, K vitamini açısından kan pıhtılaşmasını etkileyebilecek kadar yüksektir. Bu nedenle, warfarin gibi ilaç kullanan kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişilerin aşırı tüketimden kaçınmaları gerekir.

 3. Ek olarak, kereviz içindeki yüksek potasyum ve fosfor seviyeleri diüretik hastaları veya böbrek problemleri olan insanlar için uygun değildir (26, 27).

 4. Bu koşullardan herhangi birinden etkilenirseniz, kereviz yemenin uygun olup olmadığı hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

 5. Son olarak, kereviz içindeki bergapten gibi bazı bileşikler bir kadının rahmini uyarabilir ve muhtemelen kasılmalara neden olabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında çok miktarda yememelisiniz (28).

Alt satırda

 1. Kereviz, kereviz ile ilgili bir kök sebzesidir.

 2. Antioksidanlar ve besinler açısından zengin, sindirim, kemik ve kalp sağlığının yanı sıra olası antikanser etkileri gibi etkileyici sağlık yararları sunuyor.

 3. Patates ve diğer kök sebzelere daha sağlıklı, daha düşük karbonhidratlı bir alternatif olarak çiğ veya pişmiş kerevizin tadını çıkarabilirsiniz.

 4. İnce, kereviz benzeri tadı, etkileyici beslenme profili ve çok yönlülüğü ile kereviz, sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407