Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kepekli Tahıl Makarna Vs. Düzenli Makarna

Eklenen Şekerler

 1. Makarna global bir favori, ancak makarnaların hepsi aynı değil. Tam tahıllı makarna, normal makarnaya göre daha çiğ bir yapıya sahiptir, fakat aynı zamanda besin açısından da zengindir. Tam tahıllı makarna, her zaman en sağlıklı seçiminiz olarak normal makarnalar üzerinden kazanır. Tam tahıllı makarnaya geçmekte sorun yaşıyorsanız, iki makarnaların yarım buçuk karışımı ile başlayın ve her pişirişinizde tam tahıllı makarna yüzdesini artırın.

Öğütülmüş - Öğütülmemiş

 1. Bütün tahıllar öğütülmeden veya rafine edilmeden önce bütündür. Kepekli tahıllar, tohum adı verilen bir iç tabaka, endosperm adı verilen bir orta tabaka ve bir dış kepek tabakası içerir. Kepekli tahıllar öğütme ya da rafine etme işleminden geçtiğinde, besleyici kepeği ve tohumu, normal beyaz makarnanın yapıldığı nişastalı endospermi bırakarak çıkarılır. "Tam tahıllı", "tam buğday" veya bir başka tam tahıllı kelimelerin baskın içerik maddesi olarak listelenmesini sağlamak için makarna gıda etiketindeki içerik listesine bakın.

Elyaf İçeriği

 1. Tam tahıllı makarna, lif içeriği söz konusu olduğunda normal makarnayı yeniyor. Pişmiş tam tahıllı makarnanın 1 fincan porsiyonunda toplam 3.9 gram lif bulunurken aynı miktarda beyaz makarna 2.3 gram içerir. Lif, bitki besinlerinin vücudunuzun sindiremediği bir parçasıdır. Sağlıklı bir diyet için çok önemlidir, çünkü gıda atıklarını sindirim kanalınızdan geçirerek kabızlığı azaltır. Kan basıncının düşmesine ve vücudunuzun kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olur.

Besin İçeriği

 1. Normal makarna demir ve diğer besinlerle takviye edilebilir, bu da B vitamini ve folat gibi bazı besinlerin rafine etme işlemi sırasında çıkartılan makarnalara geri eklendiği anlamına gelir. Her iki makarnadaki karbonhidrat ve yağ içeriği benzer olsa da, tam buğdaylı makarna en fazla proteini sağlar ve tam buğdaylı makarna için kalsiyum içeriği normalin iki katıdır. 2 onsluk normal makarnanın porsiyonunda 108 miligram fosfor ve 30 miligram magnezyum bulunurken, tam buğdaylı emniyeti 147 miligram fosfor ve 82 miligram magnezyum içerir. Fosfor, kemiklerinizi ve dişlerinizi yapmanıza ve korumanıza yardımcı olur. Magnezyum, vücudunuzdaki birçok kimyasal reaksiyon için çok önemlidir.

Dayanıklı Nişasta Etkileri

 1. Makarna gibi nişasta bakımından zengin yiyecekler pişirilip soğutulduktan sonra, nişasta değişerek sindirime karşı daha dayanıklı hale gelir. Bir elyaf şekli olan dirençli nişasta, iyi kolon sağlığının ve düşük kan kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Besinlerden ve dayanıklı nişastadan en iyi şekilde yararlanmak için, rafine beyaz undan yapılan makarna yerine tam tahıllı makarnayı seçmek en iyisidir. Soğuk makarna salatası mükemmel bir dayanıklı nişasta seçimi yapar.

Glisemik İndeks Sıralaması

 1. Yiyeceklerin vücudunuzun kan şekeri üzerindeki etkisini ifade eden glisemik indeks, normal makarna ve tam buğdaylı makarnayı düşük aralıkta - 50'nin altında -Beyaz çeşit hala bir GI 37 ile normal makarna ile karşılaştırıldığında 37 GI kazanıyor. Makarna şişirmek ve nişasta taneleri jelatinleşir, onları sindirim enzimleri için daha uygun hale getirir. Bu, yiyeceğin GI'sini arttırır. Makarnanıza servis yapın - iyice ısırılın, böylece daha yavaş sindirilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c