Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kepekli Makarnanın Faydaları Nelerdir?

Düşük Kolesterol ve Sodyum

 1. Tam tahıllı veya tam buğdaylı makarna, örneğin spagetti gibi tam tahıllı çekirdeği, tohumu, endosperm ve kepek içeren undan yapılır. Tam tahıllı makarna, insan sağlığı için gerekli birçok besin maddesi bakımından zengindir ve diyet lifinde yüksektir, bu da düzenliliği teşvik eder ve kolesterolün düşürülmesine ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

Enerji Sunuyor

 1. Tam tahıllı makarna karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. Bir fincan tam tahıllı makarna, pişirilir, yaklaşık 37 gram karbonhidrat sağlar. ABD Tarım Bakanlığı Amerikalılar İçin Diyet Kılavuzlarına göre, tükettiğiniz kalorilerin yüzde 45 ila 65'i karbonhidratlardan, özellikle de tam tahıllar, sebzeler ve baklagiller gibi karmaşık karbonhidratlardan gelmelidir. Karbonhidratlar gibi makro besinler günlük olarak büyük miktarlarda ihtiyacınız olanlardır. Karbonhidratlar, Urbana-Champaign'daki Illinois Üniversitesi'nden McKinley Sağlık Merkezine göre kaslarınız, kırmızı kan hücreleriniz ve sinir sisteminiz için tercih edilen enerji kaynağıdır!

Besin Zengin

 1. Tam tahıllı makarna, B vitaminleri ve bakır, selenyum, magnezyum ve manganez gibi minerallerde yüksektir. Rafine veya beyaz unlu makarna, B vitaminleri ile zenginleştirilmiş olmasına rağmen, iyi bir besin kaynağı değildir. B vitaminleri sağlıklı bir sinir sistemi ve enerji metabolizması için önemlidir. Bağ dokusu, kan hücreleri oluşturmak ve sinir, bağışıklık ve kardiyovasküler sistemlerin işlevini geliştirmek için bakır gereklidir. Selenyum, bağışıklık sistemini ve tiroid bezi fonksiyonunu destekler. Magnezyum, kan basıncını düzenlemek ve güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmak için esastır, manganez ise kemik oluşumuna ve karbonhidratların ve proteinlerin metabolizmasına yardımcı olur.

Elyaf Faydaları

 1. Kepekli tahıllar, sindirim sağlığını destekleyen diyet lifi bakımından yüksektir; kan şekeri ve kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur; Düzenli barsak hareketlerini teşvik eder ve kilo yönetiminde yardımcı olur. Harvard Halk Sağlığı Okulu, tam tahıllı makarna gibi tam tahıllı tahılların, fitoöstrojenler veya bitki östrojenleri adı verilen bileşikler içerdiğini bildirmektedir. Bu maddeler, özellikle de tam tahıllarda bulunan minerallerle birlikte - bakır, selenyum, magnezyum ve manganez gibi belirli kanser türleri geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407