Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kepek Muffins ve Elyaf

Varyasyon Önerileri

 1. Lif bakımından zengin bir yiyecek, kepek yulaf veya buğdaydan yapılabilir. Kepekli çörek yapmak, liflerden bahsetmek yerine, belirli vitamin ve mineral alımını arttırmanın akıllı bir yoludur. İyi bir diyet lifi dozu olmasına rağmen, bir kepek çörekinin sunması gereken bu kepek zengini yiyecekleri yemenin sakıncaları vardır. [! 1634 => 1130 = 2!

 1. Küçük bir yulaf kepekli çörek 3 gram lif sağlar ve bir orta büyüklükteki yulaf kepekli muffin 5.2 gram lif verir. Harvard Public Health School'a göre, büyük bir yulaf kepeği çöreği, her gün almanız gereken minimum 20 gram lifin yaklaşık üçte biri olan 6.4 gram lif içerir. Ekstra büyük bir yulaf kepeği çörek için savurganlık yaparsanız, 7.7 gram lif tüketirsiniz. Bir buğday kepeği çörek 2.8 gram lif sağlar.

Elyaf Faydaları

 1. Elyaf, insan vücudunun sindiremediği kısım olan bitki besinlerinde bulunan bir besindir. Midenizi doldurmanın yanı sıra bir yemekten sonra tatmin olursanız, lif bazı sağlık sorunları riskini de azaltabilir. Harvard Halk Sağlığı Okulu, lifin kolesterolü düşürdüğünü, bu da sizi kalp hastalıklarından korumaya yardımcı olduğunu belirtir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre diyetinizde bol miktarda lif almak, tip 2 diyabet, kabızlık ve prostat ve meme kanseri gibi belirli kanser türlerini geliştirme olasılığınızı azaltabilir.

Dezavantajı

 1. Bir kepekli çöreklerin lif faydalarına rağmen, hem yulaf hem de buğday kepekli çöreklerin birkaç dezavantajı vardır. Bir tanesi keklerin şeker içeriğidir. Küçük bir yulaf kepeği ekmeği, yaklaşık 5.5 gram şeker içerir; orta büyüklükte bir tane, 9.3 gram; ve 11,5 gram büyük bir çörek. Bir jumbo yulaf kepeği çöreği, kadınlar için 6 çay kaşığı sınırının yarısından fazla ve erkekler için günlük 9 çay kaşığı sınırının üçte birinden fazla olan 13,8 gram şeker içerir. Bir buğday kepeği çörek 7.8 gram şeker vardır. Muffin mutlaka tuzlu tadı olmasa da, büyük miktarda sodyum da içerebilirler. Küçük bir yulaf kepeği ekmeği 259 miligram sodyum içerir; orta büyüklükte bir, 444 miligram; 546 miligram büyük bir çörek; ve bir jumbo bir, 660 miligram. İkinci miktar, günlük 2.300 miligram limitinizin neredeyse üçte biri kadardır. Bir buğday kepeği çöreği, 179 miligram sodyum içerir. Şeker ve sodyum alımınızı kontrol altında tutmak kalp krizi ve felç riskini azaltmak için iyi bir yoldur!

Diyetinize Kepekli Muffins Dahil

 1. Kepekli kekler, önceden planladığınız sürece sağlıklı beslenme planınızda kesinlikle yer alabilir. Örneğin, jumbo yulaf kepeği çöreği varsa, diyetinizdeki diğer yerlerden dengelemeniz gerekir, böylece gün boyunca sodyum ve şekerden fazla geçmezsiniz. Buğday kepeği kekleri yağda yulaf kepeği keklerinden daha düşük olma eğilimindedir, bu nedenle yağ alımınızı kesmenin yollarını arıyorsanız, buğday versiyonunu tercih edin. Yağ alımınızı düşük tutmanın bir başka püf noktası ise bulabileceğiniz en büyük olandan ziyade küçük veya küçük bir çörek seçmektir. Ayrıca kendi kepek keklerinizi evde de yapabilirsiniz, böylece ne kadar şeker ve tuz kullandığınız üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407