Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kemik İliği: Beslenme, Yararları ve Gıda Kaynakları

Alt satırda

 1. Kemik iliği, binlerce yıldır dünya çapında zevk alan bir bileşendir.

 2. Daha yakın bir zamanda, gurme restoranlarında ve aynı zamanda popüler restoranlarda bir incelik haline geldi.

 3. Yıldız besin profili ve sayısız faydaları nedeniyle sağlık ve fitness çevrelerinde çekiş kazanmaya başladı.

 4. Bu makale, kemik iliğinin beslenmesini ve yararlarını gözden geçirerek, diyetinize nasıl ekleyeceğinizi anlatıyor.

Kemik iliği nedir?

 1. Kemik iliği, kemik merkezindeki bir süngerimsi doku türüdür. En çok omurga, kalça ve uyluk kemiğinde yoğunlaşıyor.

 2. Kırmızı kan hücrelerine, beyaz kan hücrelerine veya trombositlere dönüşen, oksijen taşınımı, bağışıklık fonksiyonu ve kanın pıhtılaşmasına karışan kök hücreleri içerir (1).

 3. İnek, kuzu, karibu ve geyik gibi hayvanların kemik iliği birçok mutfağında yaygın olarak tüketilir.

 4. Pürüzsüz dokulu zengin, hafif tatlı bir tada sahiptir ve genellikle tostun yanında veya çorba için bir temel olarak kullanılır.

 5. Kemik iliği kemik ekmeği yapmak veya ekmeğe, kavrulmuş sebzelere veya et yemeklerine yaymak için de kullanılabilir.

Kemik iliği beslenme gerçekleri

 1. Kemik iliği iyi miktarda kalori ve yağın yanı sıra protein ve B12 vitamini gibi az miktarda besin içerir.

 2. Örneğin, bir çorba kaşığı (14 gram) çiğ karibu kemik iliği (2, 3):

 3. Kemik iliği, enerji üretimi de dahil olmak üzere önemli bedensel işlemler için gerekli olan az miktarda B vitamini pantotenik asit, tiamin ve biyotin sağlar (3).

 4. Vücudunuzdaki en bol bulunan protein olan kolajen bakımından da zengin. Diyetinizi kollajen ile tamamlamanın cilt sağlığını arttırdığı ve eklem ağrısını azalttığı düşünülmektedir (4). [! 740 => 1140 = 3!

 5. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, kemik iliğinin ayrıca glisin, glukozamin ve kondroitin (7, 8, 9) dahil olmak üzere birkaç önemli bileşik sağladığı düşünülmektedir.

Kemik iliğinin sağlığa yararları

 1. Kemik iliği tüketmenin etkilerini doğrudan değerlendiren hiçbir çalışma olmamasına rağmen, bileşenlerinin sağlığa faydaları hakkında birçok araştırma mevcuttur.

 2. Özellikle, kollajen, glisin, glukozamin ve konjuge linoleik asit, sağlık üzerindeki potansiyel etkileri için yoğun bir şekilde çalışılmıştır.

 3. Kemik iliğinde birçok bileşiğin eklem sağlığını optimize ettiği düşünülmektedir.

 4. Örneğin, glukozamin, kıkırdakta bulunan ve enflamasyonu azaltan ve eklem ağrısını hafiflettiği için osteoartrit için doğal bir ilaç olarak kullanılan bir bileşiktir (10).

 5. Kolajen, eklem fonksiyonunun da korunmasına yardımcı olmak için eklem kıkırdak üretimini destekleyebilir (11).

 6. Kısa süreli inflamasyonun vücudunuzun savunma sisteminin önemli bir parçası olmasına rağmen, kronik enflamasyonun kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi durumlara katkıda bulunduğu düşünülmektedir (13).

 7. Kemik iliğinde bulunan bir protein türü olan glisin, çoklu test tüpü çalışmalarında güçlü bir anti-enflamatuar özellik göstermiştir ve vücudunuzdaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir (14, 15, 16).

 8. Kemik iliğinde bir diğer bileşik olan konjuge linoleik asidin (CLA), kanda da birkaç inflamasyon belirtisini azalttığı bulundu.

 9. 23 erkekte yapılan 2 haftalık bir çalışmaya göre, günde 5,6 gram CLA alınması, tümör nekroz faktörü alfa ve C-reaktif protein de dahil olmak üzere enflamasyonda yer alan spesifik protein seviyelerini etkili bir şekilde düşürdü (17) ).

 10. Kemik iliği ayrıca iltihaplanma ve bağışıklık fonksiyonunun düzenlenmesinde merkezi bir rol oynadığı gösterilen bir tür protein hormonu olan adiponektin içerir (18, 19).

 11. Kolajen vücudunuzda bulunan ve cilt sağlığında bütünleyici bir rol oynayan bir protein türüdür.

 12. 69 kadından 8 haftalık bir çalışma 2,5-5 gram kollajen takviyesinin cilt elastikiyetini ve nemlendirmesini artırmaya yardımcı olduğunu buldu (20). [! 740 => 1140 = 4!

 13. Kemik iliğinin tüketilmesinin kendisinin de benzer sağlık yararları sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Besin kaynakları ve diyetinize nasıl ekleyeceksiniz

 1. Kemik iliği çiftçi pazarlarından, kasaplardan ve sağlık gıda mağazalarından satın alınabilir.

 2. Neredeyse herhangi bir hayvandan alınan kemikleri kullanabilirsiniz, ancak sığır eti iliği kemiklerin büyüklüğü ve yaygın bulunurluğundan dolayı yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir.

 3. En popüler kemik iliği kaynaklarından bazıları şunlardır:

 4. Kemik iliğinizi kemik çorbası veya çorbalar için bir üs olarak kullanmayı planlıyorsanız, kemik iliğini ayrı ayrı çıkarmak yerine tarifinizde bulunan bütün kemiği kullanabilirsiniz.

 5. Aynı zamanda, kasaptan senin için kemikleri ayırmasını isteyebilirsin, bu da kızarttıktan sonra doğrudan kemikten yemek yemeyi planlıyorsan, önemli miktarda zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir.

 6. Kemik iliğini hazırlamak için, kemik iliğini 450 (232) fırına yerleştirin ve yaklaşık 15 dakika kızartın. Kemik iliği pişirildikten sonra çıkarılabilir.

 7. Genellikle kızarmış ekmek ve marmelatla servis edilir. Ayrıca et, ekmek, kavrulmuş sebzeler ve daha fazlası dahil en sevdiğiniz yemekler üzerine de yayılabilir.

 8. Kemik suyu da yaygındır; bu, kemik ve kemik iliğinde bulunan faydalı besinleri ve bileşikleri çıkarmak için 24-48 saat boyunca kemiklerin kaynatılmasıyla yapılır.

 9. Bahsetmiyorum bile, kemik suyu takviyeleri doğrudan kemikten kemik iliği almasına hızlı ve rahat bir alternatif için sıvı, toz ve kapsül formlarında gelir. Bu ürünleri yerel olarak veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Alt satırda

 1. Kemik iliği, kollajen, konjuge linoleik asit, glisin ve glukozamin dahil olmak üzere sağlığı teşvik eden birkaç bileşik içerir.

 2. Araştırma kemik iliğinin sağlığının yararları üzerine araştırmalarla sınırlı kalsa da, bu bileşikler iltihaplanma, cilt sağlığı ve eklem fonksiyonlarında azalma ile ilişkilendirilmiştir.

 3. Hepsinden iyisi, kemik iliği yaygın olarak bulunur, lezzetlidir ve çeşitli tariflerde tadını çıkarmak kolaydır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407