Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Keçi Peyniri: Beslenme, Yararları ve Yemek Tarifi Fikirleri

Paket servis

 1. Kremalı ve lezzet bakımından belirgin olan keçi peyniri, dünyanın her yerinde keyif aldığınız bir süt ürünüdür.

 2. Keçi peyniri, yumuşak ve yayılabilir taze peynirden tuzlu, ufalanmış peynire kadar çok çeşitli lezzetlerde ve dokularda geliyor.

 3. İnek sütünden elde edilen peynirle aynı pıhtılaşma ve ayırma işlemi kullanılarak yapılmış olmasına rağmen, keçi peyniri besin içeriğinde farklılık gösterir.

 4. Ayrıca, keçi peyniri inek sütünden farklı şekilde sindirilir ve ineğin sütünden yapılan peynirlere alerjisi olanlara hipoalerjenik bir alternatiftir.

 5. Bu makale keçi peyniri besinsel faydalarını açıklar ve bu lezzetli peyniri diyetinize eklemek için yaratıcı yollar sunar.

Keçi Peyniri Beslenmesi

 1. Chevre olarak da bilinen keçi peyniri, keçi sütünden yapılan peynirleri ifade eder. Taze peynir günlükleri, yaşlı çedar ve hatta brie gibi birçok formda mevcuttur.

 2. Keçi peynirinin besin içeriği, yaşlanma veya sertleştirme gibi kullanılan işleme yöntemine bağlı olarak değişir.

 3. Tüm keçi peyniri türleri, sağlıklı yağlar, protein, vitaminler ve mineraller gibi sağlığınıza faydalı olan besin maddeleri içerir.

 4. Keçi peyniri için önerilen porsiyon büyüklüğü küçük olsa da, sadece bir ons (28 gram) yemek etkileyici miktarda besin sağlar.

 5. Yumuşak biçimli keçi peynirinin bir ons (28 gram) porsiyonunda (1):

 6. Aynı zamanda selenyum, magnezyum ve niasin (B3 vitamini) için iyi bir kaynak.

 7. Keçi peynirinin bir porsiyonu, sağlıklı kemikler için gerekli olan güçlü kalsiyum, fosfor ve bakır - besin elementlerinin bir kombinasyonuyla birlikte 6 gram dolgu proteini sağlar (2).

 8. Ayrıca keçi peyniri, doygunluğu artıran ve kilo kaybına yardımcı olabilecek orta zincirli yağ asitleri dahil olmak üzere sağlıklı yağlar sağlar (3). [! 843 => 1140 = 2!

 9. Örneğin, keçi sütünde, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilen orta zincirli bir yağ asidi olan kaprik asit vardır.

Probiyotik İçeriyor

 1. Probiyotikler, sağlığınıza birçok yönden yarar sağlayan dost bakterilerdir.

 2. Türüne bağlı olarak keçi peyniri, L. acidophilus ve L. plantarum (6) dahil olmak üzere çok çeşitli probiyotikler içerebilir.

 3. Probiyotikler bakımından zengin diyetlerin sindirim sağlığını arttırdığı, enflamasyonu azalttığı ve bağışıklığı arttırdığı gösterilmiştir (7).

 4. İlginç bir şekilde peynir, yüksek yağ içeriği ve bakterileri için koruma sağlayan sert yapısı nedeniyle üstün bir probiyotik taşıyıcısıdır.

 5. Peynirin sindirim sürecinde probiyotikleri koruduğu, bakterilerin sağlığa katkıda bulunduğu bağırsaklara daha fazla sayı gönderilmesine izin verdiği bulunmuştur (8).

İnek Sütünden Daha Kolay Sindirilir

 1. Birçok insan, ineğin süt ürünlerinden keçi sütünden yapılanlara geçişin sindirim sistemlerinde daha kolay olduğunu keşfetti.

 2. Bunun sebebi peynir de dahil olmak üzere keçi sütü ürünlerinin inek sütü ürünlerinden farklı bir protein yapısına sahip olmasıdır. Ayrıca laktozda doğal olarak daha düşüktür.

 3. Laktoz, memeliler tarafından üretilen sütteki ana karbonhidrattır.

 4. Uzmanlar, laktoz malabsorpsiyonlu kişilerin çoğunun, sindirim semptomları yaşamadan önce az miktarda (yaklaşık 12 gram) laktoz tüketebileceğini öne sürüyor (11).

 5. Keçi sütü inek sütünden daha az laktoz içerdiğinden, yoğurt ve peynir de dahil olmak üzere keçi sütünden yapılan ürünler laktoz intoleransı olanlar için daha iyi bir seçim olabilir.

 6. Bununla birlikte, laktoz intoleransı olanların, yumuşak peynirlerin, hangi sütten yapılmış olursa olsun sert, yaşlı peynirlerden daha fazla laktoz içerdiğini akılda tutmaları gerekir.

 7. Keçi sütünde ayrıca inek sütünden daha düşük A1 kazein seviyeleri vardır, bazı kişilerde bağırsakta iltihaplanmaya neden olarak süt hassasiyeti semptomlarına neden olabilecek bir protein türüdür (12, 13).

 8. Keçi sütü ürünleri, A1 çeşidinden daha az alerjik ve daha az enflamatuar olduğu gösterilen bir protein türü olan A2 kazeinini çoğunlukla içerir.

 9. Örneğin, laktoz intoleransı olan 45 kişide yapılan bir çalışmada, A1 kazein içeren süt içmenin sindirim sıkıntısına ve artmış inflamasyon belirteçlerine neden olduğunu buldum.

 10. Bu insanlar sadece A2 kazein içeren süte geçtiğinde, sindirim semptomları şiddetlenmedi ve bağırsak iltihabı belirgin şekilde düzeldi (14). [! 843 => 1130 = 5!

 1. Keçi sütü, bazı sağlık yararları ile ilişkilendirilmiş eşsiz bir yağ asidi profili içeriyor.

 2. Örneğin, keçi sütünden elde edilen süt ürünlerinin antienflamatuar özelliklere sahip olduğu ve hatta açlığın azaltılmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

 3. Keçi sütü kısa ve orta zincirli yağ asitlerinde inek sütünden daha yüksektir. Özellikle keçi sütü, yüksek miktarda orta zincirli yağ asitleri, kaprik asit ve kaprilik asit içerir.

 4. Bu yağ asitleri hızlı bir şekilde sindirilir ve derhal doygunluk hissine yol açan bir enerji kaynağı sağlar.

 5. 33 yetişkinde yapılan bir çalışma, keçi peyniri içeren bir keçi sütü bazlı kahvaltının, yeme isteğini önemli ölçüde azalttığını ve ineğin sütü temelli kahvaltısına kıyasla azalmış açlık oranlarıyla sonuçlandığını göstermiştir (15). ).

 6. Açlığın azaltılması ve dolgunluğun arttırılması kilo kaybının arttırılmasına yardımcı olabilecek önemli faktörlerdir.

 7. Dolgunluğun artmasının yanı sıra, çalışmalar keçi süt ürünlerinin vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 8. Bir çalışma, eşek sütünle karşılaştırıldığında, keçi sütünün sağlıklı yaşlılarda, iltihap proteinlerinin interlökin-8 ve interlökin-6 düzeylerini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur (16). [! 843 => 1130 = 6!

 1. Çok sayıdaki sağlık yararına ek olarak, keçi peyniri birçok yemeğe lezzetli bir katkı sağlıyor.

 2. Peynir çeşidine bağlı olarak lezzet bakımından farklılık gösterdiğinden, çok çeşitli tariflere dahil edilebilecek daha hafif bir peynir satın almak en iyi seçim olabilir.

 3. Diyetinize keçi peyniri eklemenin yaratıcı yolları:

 4. Gördüğünüz gibi keçi peyniri birçok tarife eklenebilir.

 5. Uyarlanabilir olmanın yanı sıra, keçi peyniri, arkadaşlarınız ve aileniz için inek sütü ürünlerine karşı toleranssız yemek yaparken kullanımı güvenli bir seçimdir.

Alt satırda

 1. Keçi peyniri, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlarla dolu besleyici bir süt ürünüdür.

 2. Keçi peyniri yemek, doygunluğu artırmak ve iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sağlığınıza fayda sağlayabilir. [! 843 => 1140 = 7!

 3. Mutfağınızda bu çok yönlü malzemeyi stoklamak, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere dahil etmek için her zaman eşsiz ve lezzetli bir malzemeye sahip olmanızı sağlayabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407