Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kaynatılmış (Dönüştürülmüş) Pirinç: Beslenme, Yararları ve Dezavantajları

Alt satırda

 1. Dönüştürülmüş pirinç olarak da adlandırılan kaynamış pirinç, yemek için işlenmeden önce yenmeyen kabuğunda kısmen pişirilir.

 2. Bazı Asya ve Afrika ülkelerinde insanlar, eski zamanlardan beri kabukları elden çıkarmayı kolaylaştırdığı için pirinç kaynatıyorlar.

 3. İşlem çok daha sofistike hale geldi ve hala pirincin dokusunu, depolanmasını ve sağlık yararlarını iyileştirmenin yaygın bir yoludur.

 4. Bu makale, beslenmesi, yararları ve olumsuz yönleri de dahil olmak üzere kaynamış pirinci incelemektedir.

Kaynatılmış pirinç nedir?

 1. Pirinç öğütülmeden önce, yani yenmez dış kabuğun çıkarılmasından önce, kahverengi pirinç elde etmek için, ancak kahverengi pirinç beyaz pirinç yapmak için rafine edilmeden önce, kaynama meydana gelir [! 416 => 1140 = 2!

 2. Kaynayan pirinç, normal pirinçten elde edilen soluk beyaz renkten farklı olarak açık sarı veya sarı renkte pirinç rengini değiştirir. Yine de, kahverengi pirinç kadar karanlık değil (1).

 3. Bu renk değişimi, kabuk ve kepekten nişastalı endosperm (pirinç çekirdeğinin kalbi) içine hareket eden pigmentlerin yanı sıra, kaynama sırasında meydana gelen bir esmerleşme reaksiyonundan kaynaklanmaktadır (3, 4). ).

Beslenme karşılaştırması

 1. İşte 5.5 ons (155 gram) insafsız, pişmiş, kaynatılmış pirincin, aynı miktarda insafsız, pişmiş, beyaz ve kahverengi pilavla karşılaştırılmasını sağlar. Bu yaklaşık 1 su bardağı kaynatılmış ve beyaz renkli pilav veya 3/4 su bardağı kahverengi pirinci (5):

 2. Kaynamış pirinç, beyaz pirinçten çok daha fazla tiamin ve niasin içeriyor. Bu besinler enerji üretimi için önemlidir. Ayrıca, kaynatılmış pirinç lif ve protein bakımından daha yüksektir (6, 7).

 3. Öte yandan, magnezyum ve çinko gibi bazı mineraller kaynatılmış pirinçte normal beyaz ve kahverengi pilavla karşılaştırıldığında biraz daha düşüktür. Bununla birlikte, bu değerler kaynatma işlemindeki değişkenlere bağlı olarak değişebilir (1).

 4. Hem kaynamış hem de beyaz pirinç bazen demir, tiamin, niasin ve folat ile zenginleştirilir ve bu da kahverengi pirinç ile karşılaştırıldığında bu besin farklılıklarının bir kısmını azaltır. Yine de, kahverengi pirinç genel olarak en iyi besin kaynağıdır.

Kaynatılmış pirincin potansiyel faydaları

 1. Kısmen, pirinci pişirme ve saklama nitelikleri üzerindeki yararlı etkilerinden dolayı kaynatma yaygındır. Araştırmalar ayrıca, besin değerindeki artışın ötesinde sağlığa yararları olabileceğini göstermektedir.

 2. Kızartma, pirincin yapışkanlığını azaltır, böylece pişirildikten sonra kabarık ve ayrı taneler elde edilir. Bu özellikle, pirinci servis etmeden önce bir süre sıcak tutmanız gerekiyorsa veya kalan pirinci yeniden ısıtmayı veya dondurmayı planlıyorsanız ve kümelemeyi önlemek istiyorsanız (2). [! 416 => 1140 = 4!

 3. Bununla birlikte, pirinç kaynatıldığında, antioksidan özelliklere sahip fenolik asitler dahil olmak üzere bu bitki bileşiklerinin bazıları, rafinaj sırasındaki kaybı azaltarak, pirinç çekirdeğinin nişastalı endospermine aktarılır. Antioksidanlar hücresel hasara karşı koruma sağlar (9).

 4. Yine de, kaynatılmış pirinçte bulunan bitkisel bileşikleri ve bunların potansiyel sağlık yararlarını keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 5. Pirinç, kaynatma işleminin bir parçası olarak buharda buharlaştırıldığında, nişasta bir jele dönüşür. Soğuduğunda nişasta moleküllerinin yeniden formüle edip sertleştiği anlamına gelir (1).

 6. Bu geri dönüşüm süreci, ince bağırsaklarınızda parçalanmak ve emilmek yerine, sindirime dayanıklı dirençli nişasta oluşturur (11).

 7. Dirençli nişasta kalın bağırsaklarınıza ulaştığında, probiyotikler adı verilen yararlı bakterilerle fermente edilir ve büyümelerini teşvik eder. Bu nedenle dirençli nişastaya prebiyotik denir (12).

 8. Prebiyotikler bağırsak sağlığını arttırır. Örneğin, bakteri ile mayalandıklarında, kalın bağırsağınızın hücrelerini besleyen butirat da dahil olmak üzere kısa zincirli yağ asitleri verirler (12). [! 416 => 1140 = 4!

 9. Tip 2 diyabeti olan insanlar gece oruç tuttuktan sonra yaklaşık 1 1/8 bardak (185 gram) pişirilmiş kaynatılmış pirinç yediğinde, kan şekeri artışları aynı şeyi yediklerinden% 35 daha azdı. normal beyaz pirinç miktarı (13).

 10. Aynı çalışmada, daha besleyici bir seçim olsa bile, normal beyaz ve kahverengi pirinç arasında kan şekeri etkisinde anlamlı bir fark gözlenmedi (13).

 11. Soğutulmuş ve daha sonra tekrar ısıtılmış, artık kaynatılmış kaynatılmış pirinç yemek, kan şekeri üzerindeki etkisini daha da azaltabilir (15, 16).

 12. Bununla birlikte, kaynatılmış pirinci kan şekeri kontrolü için potansiyel avantajını araştırmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

 13. Evde şeker hastalığınız varsa ve kan şekerinizi evde test ediyorsanız, farklı pirinç türlerinin seviyelerinizi nasıl etkilediğini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Aynı miktarda pirinci karşılaştırdığınızdan ve eşit şekilde karşılaştırdığınızdan emin olun.

Potansiyel olumsuz taraflar

 1. Kaynatılmış pirinci dezavantajı, kahverengi pirinçten daha az besleyici olmasıdır.

 2. Dahası, doku ve lezzet tercihlerinize bağlı olarak, kaynatılmış pirinci sevmeyebilirsiniz. Yumuşak, yapışkan doku ve hafif, beyaz pirinçin yumuşak tadıyla karşılaştırıldığında, biraz daha güçlü bir tada sahip olan sert ve çiğnenebilir - kahverengi pirinç kadar güçlü olmasa da (15).

 3. Örneğin, normal beyaz pirincin yapışkan kümeleri ile karşılaştırıldığında, ayrı ayrı kaynatılmış pirinç tanelerini yemek için çubuk kullanmak daha zor olurdu.

 4. Kaynatılmış pirinci pişirmek de biraz daha uzun sürüyor. Beyaz pirinç yaklaşık 15-20 dakika içinde kaynar iken, kaynamış yaklaşık 25 dakika sürer. Yine de, bu kahverengi pirinç için gereken 45-50 dakikadan daha az.

Alt satırda

 1. Kaynatılmış (dönüştürülmüş) pirinç kabuğu içinde kısmen pişirilmiş ve rafine sırasında kaybedilen bazı besinleri koruyor.

 2. Bağırsak sağlığına fayda sağlayabilir ve kan şekerini kahverengi veya beyaz pirinçten daha az etkileyebilir.

 3. Yine de, kaynamış pirinç normal beyaz pirinçten daha sağlıklı olmasına rağmen, kahverengi pirinç en besleyici seçenek olmaya devam ediyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407