Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kavrulmuş Sebzelerin Isıl Etkileri

Bulaşıkların Pişirip Pişirilmediğini Ne Zaman Bilmeli

 1. MayoClinic.com, sebzeleri yumuşatmak için kuru ısı kullandığından ve önemli miktarlarda katkı sağlayabilecek herhangi bir tereyağı ya da yağ gerektirmediğinden, kızartmayı kullanabileceğiniz en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olarak kızartıyor. pişmiş gıdalar için kalori ve yağ. Herhangi bir pişirme yöntemiyle sebzelerde bazı faydalı enzimler ve besinleri kaybetme riski olsa da, pişmiş sebzeleri yemenin sağlığa faydaları maliyetlerden ağır basmaktadır.

Beslenme Değerleri

 1. Kavrulmuş sebzeler için özel beslenme bilgileri, pişirmeden önce veya sonra sebzelere başka bileşenler ekleyip eklememenize bağlı olarak değişecektir, ancak kuru kavurma beslenme gerçeklerini önemli ölçüde değiştirmez. Örneğin, kuru bir kavrulmuş yeşil dolmalık biber, yaklaşık 33 kaloriye, 0.3 g yağ, 8 g karbonhidrat, 1.4 g protein, 2.8 g fiber ve 3.9 g doğal şekere sahiptir. Kabak ve kabağı içeren dört ons rosto sebzeli karışım sadece 39 kalori ve 3.5 g yağ, 2 g karbonhidrat, 0.7 g protein, 0.7 g lif ve 1 g şeker içerir.

Karşılaştırma

 1. Kavrulmuş ve çiğ sebzelerin beslenme gerçeklerini karşılaştırmak, ikisi arasındaki hafif farklar hakkında bir fikir edinmek için faydalı olabilir. ABD Tarım Bakanlığı'nın beslenme veri tabanı, çiğ yeşil dolmalık biberin 24 kalori, 1 g protein, 0.2 g yağ, 5.5 g karbonhidrat ve 2 g lif içerdiğini belirtir. İki ons çiğ kabak 10 kalori, 0.7 g protein, 0.2 g yağ, 1.75 g karbonhidrat ve 0.6 g lif, 2 oz. Ham balkabağının 26 kalorisi, 0.6 g proteini, yağsız, 6.5 g karbonhidrat ve 1 g lif vardır.

Isı Etkileri

 1. Herhangi bir sebzeyi pişirirken, sebzenin bazı besin maddelerinin, vitaminlerinin, minerallerinin ve enzimlerinin ısının etkileri nedeniyle kaybolması muhtemeldir. Bununla birlikte, farklı pişirme yöntemlerinin farklı etkileri vardır. Örneğin kaynatma, kavurma işleminden daha büyük bir besin kaybına neden olur. Harvard Medical School Aile Sağlığı Rehberi, “Suda pişirmek [!sebzeleri

Hususlar

 1. Bazı durumlarda, sebzeleri kızartmak veya başka bir şekilde pişirmek aslında besin değerlerini artırabilir. Örneğin bir 1999 BBC makalesinde, gıda bilimcileri, havuç pişirmenin, içerdikleri karotenoidlerin biyoyararlanımını arttırdığını belirtmiştir. “Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi” ne göre, olgunlaşmamış sebzelerden kaçınarak, kabukları kızartıp, parçaları büyük tutup eklenmiş suyu en aza indirerek kavurma ile besin kaybını en aza indirebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407